Německá policie vyšetřuje 2 200 zlodějů, překvapil ji počet Afričanů

  18:11aktualizováno  19:08
Policie v Düsseldorfu vyšetřuje 2 200 lidí kvůli organizovanému zločinu. Viní je z kapesních krádeží, loupežných přepadení či obchodu s drogami. Velká část podezřelých je severoafrického původu. Souvislost s novoročními zločiny v nedalekém Kolíně zatím policie nepotvrdila. Hamburk mezitím hlásí už 53 žen, které někdo ve čtvrtek večer zneužil či okradl.

Policejní zásah v Düsseldorfu. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Düsseldorfská policie podle deníku Rheinische Post ve středu přiznala, že zvýšené pouliční kriminalitě se ve městě už rok a půl v utajení věnuje speciální vyšetřovací tým „Casablanca“. Název mu propůjčilo největší město severoafrického Maroka. Právě ze severní Afriky pochází překvapivě velká část zlodějů, uvedli vyšetřovatelé.

Odmítnuté migranty vrátíme rychleji, slibuje Merkelová

Německo chce výrazně snížit počet přicházejících běženců a zároveň zachovat volný pohyb osob v Evropské unii, prohlásila kancléřka Angela Merkelová na konferenci Křesťanskosociální unie (CSU).

„Je pro mě velmi důležité, abychom dosáhli znatelného snížení počtu běženců tím, že se na jedné straně zasadíme o potlačení příčin útěku, na druhé straně ale využijeme i národní opatření jako je lepší vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich zemí původu,“ prohlásila kancléřka.

„Zároveň musíme udržet volný pohyb osob v Evropské unii, který je jedním z motorů hospodářské prosperity a žádná země na něj není tak odkázaná jako Německo,“ dodala.

Úkolem vyšetřovacího týmu bylo zmapovat organizační strukturu düsseldorfských gangů a získat informace o lidech, kteří jsou do zločinů zapojení jak přímo v ulicích, tak i v případných vyšších patrech.

Po novoročních oslavách, při nichž početné skupiny cizinců okrádaly kolemjdoucí v centru Kolína nad Rýnem, osahávaly ženy a nejméně ve dvou případech se dopustily i znásilnění, düsseldorfská policie úzce spolupracuje s tamními kolegy.

Kvůli silvestrovským krádežím a sexuálnímu obtěžování se na policii v Kolíně nad Rýnem obrátilo už více než 100 lidí. Obě města přitom leží zhruba 50 kilometrů od sebe a na kolínské hlavní nádraží, před kterým se v noci sešla tisícovka cizinců včetně útočníků, se dá z Düsseldorfu dojet za 20 minut. Zda se tamní gangy do zločinů v Kolíně skutečně zapojily, zatím policie nepotvrdila (více o útocích v Kolíně zde).

Takhle pracovat nemůžete, opřel se ministr do policie

Útočníci se před kolínským nádražím vyčlenili z davu zhruba tisíce mladých lidí, jejichž vzhled podle svědků odpovídal arabskému či severoafrického původu. Sexuální útoky a krádeže poté páchali ve skupinách, z nichž vyšetřovatelé podle BBC do středy identifikovali pouze tři podezřelé.

Za pomalé vyšetřování i takřka nulové nasazení v době, kdy mladíci v centru města zneužívali a okrádali účastníky silvestrovských oslav, kolínskou policii ve středu ostře zkritizoval německý ministr vnitra Thomas de Maziére. „Takhle policie pracovat nemůže,“ prohlásil.

Strážci zákona náměstí před kolínskou katedrálou během večera nechali vyklidit, neboť tam agresivní a podnapilí cizinci házeli po lidech petardy. Původce výtržností nechali odejít, ti se ovšem později vrátili a spustili vlnu zločinů, kterou policisté po několik hodin nezastavili. „Teď policie jen čeká na trestní oznámení od obětí,“ rozhořčil se ministr v televizi.

V Hamburku se přihlásilo už 53 obětí, zvažuje obnovu kamer

V severoněmeckém Hamburku se podle serveru WAZ policii do středečního poledne přihlásilo už 53 žen, které uvedly, že se během silvestrovských oslav staly obětí sexuálního zneužívání či krádeže. V úterý se přitom zdálo, že je ve městě obětí pouze deset. Jedna z přepadených pro televizi ARD vylíčila, že ji neznámí muži náhle chytili za hruď a v rozkroku.

Hamburská policie už oznámila, že po zkušenostech ze čtvrteční noci uvažuje o zprovoznění kamerového systému v centru města. Hamburk už v minulosti kamery snímaly, v roce 2011 jich ovšem úřady většinu odpojily. Obyvatelé si stěžovali na nedostatek soukromí.

Soud sice později rozhodl, že kamerový dohled nad veřejnými místy, jakým je například hamburská ulice Reeperbahn proslavená bujarým nočním životem, zákonům neodporuje, kamery již ale znovu zapojeny nebyly.

V centru Hamburku stále ještě zůstává 12 kamer, které nebyly odmontovány. Policie nyní zvažuje, že by je na víkendy či u příležitosti významných událostí opět aktivovala. Před blížícím se víkendem prozatím ohlásila, že v ulicích posílí hlídky.

Policie ve Frankfurtu zasáhla proti překupníkům drog

Otázka bezpečnosti v centru německých velkoměst je po silvestrovských událostech v Kolíně mimořádně aktuálním tématem. Obětí sexuálních útoků a krádeží u kolínského nádraží a na přilehlém náměstí před katedrálou se stalo více než sto žen. Podobné incidenty v menším rozsahu se odehrály i v Hamburku či Stuttgartu.

Fotogalerie

V úterý večer podnikla policie ve Frankfurtu nad Mohanem u hlavního železničního nádraží rozsáhlou razii zaměřenou na drogové překupníky a pouliční kriminalitu. Zátah podle německých médií nepřinesl výrazné výsledky. Policisté totiž objevili jen menší množství hašiše a marihuany, ale žádné tvrdé drogy. Zabaveno bylo dále několik lahví nezdaněného alkoholu, pákové kleště či elektrický paralyzér.

Policie večer obklíčila prostranství před frankfurtským hlavním nádražím. Všichni lidé, kteří v uzávěře zůstali, museli projít kontrolou. Prověřeno tak bylo asi 700 lidí, 166 z nich pak podstoupilo osobní prohlídky, uvedl portál listu Frankfurter Rundschau. Zadrženo bylo osm lidí, a to kvůli prohřeškům proti imigračním zákonům.

Stovky žen v Kolíně nad Rýnem demonstrovaly proti sexuálním útokům:

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky
Premium

Brexit: agonie trvá. Britové rozhodli, že nerozhodnou

Evropa o víkendu čekala od Britů jasné vyjádření. Bude brexit s­novou odchodovou dohodou, kterou britský premiér Boris...

Švédsko zvýšilo vojenské výdaje kvůli ruské ponorce, jež nikdy neexistovala

V roce 2014 Švédsko tvrdilo, že ve svých vodách zaznamenalo nelegálně plující ruskou ponorku. Na základě obav z možné...

Premium

Čína si pořídila ostrov u Austrálie. Peníze jsou silnější než bodáky

O co se Japonci roku 1942 pokoušeli na Guadalcanalu bodáky, zvládli hned vedle Číňané tlustou peněženkou. Povedlo se...

Zloději podlehli svědomí. Okradli lékárníka, ale ne seniorku

Brazílie žije případem lupičů s jakýmsi zbytkem charakteru. Dvojice ozbrojených mužů si tam po zaměstnanci lékárny...

Najdete na iDNES.cz