Jižní Korea slaví 70. výročí svého vzniku, plánuje další summit s KLDR

  6:11aktualizováno  6:11
Vládní i soukromé organizace zavřou a lidé budou oslavovat vítězství nad Japonskou okupací. Před 70 lety, 15. srpna 1948, byla za americké podpory vyhlášená Korejská republika. Ve stejném roce vznikla i KLDR. Oslavy výročí by mohlo vést k dalšímu setkání představitelů těchto dvou zemí. Sjednocení je však málo pravděpodobné.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in v Pchanmundžomu zahájili historický summit zemí, které jsou de facto stále ve válečném stavu (27. dubna 2018). | foto: Reuters

„Patnáctý srpen je asi jediným svátkem, který se slaví jak na jihu, tak na severu. KLDR (Korejská lidově demokratická republika) i KR (Korejská republika) ho zařazují mezi státní svátky, v rámci kterých se konají oficiální oslavy a různě vlastenecky zaměřené aktivity. Pro obě země je to symbol znovuzískání svobody národa, který po několik desítek let na počátku 20. století okupovalo císařské Japonsko,“ říká koreanistka a předsedkyně Česko-korejské společnosti Jana Chamrová.

Fotogalerie

Pro obě korejské země je 15. srpen důležitým datem, protože právě 15. srpna skončila 35letá (1910-1945) okupace korejského poloostrova Japonskem. „Ve srovnání s okupacemi v Evropě za druhé světové války vnímají Korejci tuto kapitolu své historie stále velmi živě. Je aktivizovaná dosud nevyřešenými otázkami ve vztahu k Japonsku, zejména pak problémem tzv. sexuálních otrokyň, absencí oficiální omluvy Japonska, nebo spory o některá menší území,“ doplňuje Chamrová.

Dne 15. srpna 1948 pak byla za americké podpory vyhlášená Korejská republika.O pár týdnů později, 9. září, vznikla i KLDR podporována Sovětským svazem. Rozdílné politické směry prosazované Ruskem a USA vedly k mnoha sporům a v červnu roku 1950 vyústily v Korejskou válku.  Válka skončila 27. července 1953 podepsáním příměří a kolem rovnoběžky vzniklo demilitarizované pásmo – v dnešní době nejstřeženější hranice na světě. Vztahy obou státu jsou dlouhodobě problematické.

V letošním roce se však vztahy obou zemí Korejského poloostrova začínají lepšit. V dubnu se korejské státy na summitu v jihokorejské části pohraniční obce Pchanmundžom dohodly, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Kim Čong-un se stal prvním vůdcem KLDR, který od korejské války vkročil na jihokorejskou půdu. V červnu se také sešli v Singapuru Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump. 

Severní a Jižní Korea se na dubnovém summitu také dohodly, že budou společně usilovat o to, aby ještě letos mohla být podepsána mírová dohoda, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka let 1950-53.

Další mezikorejský summit je na obzoru

Média spekulují, že v den výročí KLDR, 9. září, by se mohlo uskutečnit další setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení minulý týden uvedlo, že se přípravý na nový mezikorejský summit chystají. V prohlášení se však nemluví o konkrétním datumu, uvedl americký portál New York Times

KLDR navzdory summitu buduje nové rakety, vyplývá ze satelitních snímků

Podle Chamrové je v současnosti vztah mezi oběma Korejemi nejlepší za poslední roky. Pracuje se na řadě otázek, která jsou pro obě Koreje zajímavá a důležitá, např. organizace setkání rozdělených rodin, společná účast na sportovních soutěžích, budování mezikorejské či dopravní infrastruktury.

„Sjednocení Korejí si v současné době lze ovšem představit jen velmi těžko. Obě země se již tři generace vyvíjejí na odlišných, téměř nekompatibilních principech politické, ekonomické a společenské organizace svých občanů. Spíš než sjednocení je na místě řešit, jak mají obě země společně existovat na Korejském poloostrově, aby se vzájemně neohrožovaly a aby jim to bylo také ku prospěchu,“ vysvětluje Chamrová. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Kolem roku 2100 se růst populace zastaví na 11 miliardách lidí, odhaduje OSN

Přelidnění planety Země jako umělecké dílo

Organizace spojených národů (OSN) vydala nový odhad, jak v budoucnosti poroste počet lidí na planetě. A došla k závěru,...

Bezpečnosti očkování nevěří třetina Evropanů. Nedůvěra stoupá i v Česku

Očkovací centra v New Yorku nabzí při epidemii spalniček vakcinaci zdarma

Celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování mají obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny pouze necelé dvě...

Najdete na iDNES.cz