Čeští politici se navzájem obviňují, kdo vzal úplatek za protlačení gripenů do výzbroje české letky. Ilustrační foto.

Čeští politici se navzájem obviňují, kdo vzal úplatek za protlačení gripenů do výzbroje české letky. Ilustrační foto. | foto: Armáda ČR

Výrobce gripenů míří znovu k soudu. Podezření, že uplácel, je prý příliš vážné

  • 11
Dvě britské neziskové organizace nesouhlasí s mimosoudní dohrou vyšetřování podezření na korupční jednání firmy BAE Systems. Ta mimo jiné usilovala o dodávku stíhaček Gripen do Česka za šedesát miliard korun. Organizace tvrdí, že kauza takto nesmí skončit, závažnost obvinění koncernu je podle nich příliš vysoké.

Případ údajných korupčních aktivit zbrojního koncernu BAE Systems zasahujících i do České republiky se tak znovu dostane před britské soudy. Dvě britské neziskové organizace v pátek podaly u londýnského soudu žádost o přezkoumání mimosoudní dohody, kterou britský protikorupční úřad (SFO) uzavřel s BAE Systems.

Britská neziskovka

Dohoda ani zdaleka neodráží závažnost obvinění z korupce proti BAE a omezila se na drobné účetnické přestupky v jedné zemi

Britská mimosoudní dohoda ukončila vyšetřování údajné korupce týkající se i dodávek stíhacích letounů Gripen do České republiky. Organizace Corner House a Kampaň proti obchodu se zbraněmi (CAAT) ji však chtějí napadnout.

S částečným úspěchem tento postup použily před třemi lety, kdy protestovaly proti rozhodnutí SFO uzavřít vyšetřování údajné korupce kolem dodávek BAE do Saúdské Arábie.

Obě skupiny tentokrát požádaly londýnský vrchní soud o přezkoumání britské části dohody, kterou považují za protiprávní. Stejně tak vyzvaly soud, aby přezkoumal rozhodnutí SFO zrušit obvinění rakouského prostředníka BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho.

Kauza úplatků za gripeny

Do Česka se vrací bumerang

Jeho rolí v případě se bude zabývat zřejmě i rakouská justice. Rakouský magazín Profil dnes ve zkrácené verzi zprávy z příštího vydání napsal, že vídeňské státní zastupitelství by mělo doporučit pokračování ve vyšetřování tohoto lobbisty. Mluvčí zastupitelství Gerhard Jarosch agentuře APA řekl, že definitivně bude rozhodnuto až poté, co dorazí příslušné podklady z Británie.

Vídeňské zastupitelství dosud prověřovalo, zda se na lobbistu vztahuje princip, že člověka nelze stíhat v různých zemích EU za tentýž čin. Naději, že rakouská justice bude ve stíhání pokračovat, vyjádřili i rakouský kancléř Werner Faymann a ministr obrany Norbert Darabos.

BAE hasí problém s Tanzanií

Začátkem února se SFO a americké ministerstvo spravedlnosti dohodly s BAE na mimosoudním urovnání, v jehož rámci koncern zaplatí pokutu - 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA (celkem asi 8,65 miliardy korun).

V Británii se dohoda týkala účetních nesrovnalostí v obchodu s Tanzanií, v USA nepravdivých výroků týkajících se dodávek do Saúdské Arábie, ČR a Maďarska.

"Dohoda ani zdaleka neodráží závažnost obvinění z korupce proti BAE a omezila se na drobné účetnické přestupky v jedné zemi," uvedla mluvčí CAAT Kaye Stearmanová. Oběma organizacím také vadí, že SFO pominul údajnou korupci při zbrojních dodávkách do ČR, Jižní Afriky a Rumunska.

Topolánek žádá policejní tým Gripen

Aféra se týká i kauzy stíhaček Jas-39 Gripen, které vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Podle smlouvy z roku 2001 měla česká armáda koupit stíhačky Gripen v celkové hodnotě 60 miliard korun, smlouva ale byla později anulována. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajala za zhruba dvacet miliard korun.

Český expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek ve středu řekl, že by uvítal zřízení speciálního policejního týmu ke kauze Gripen, pokud už takový neexistuje. Obdobný tým policie zřídila kvůli nákupu rakouských transportérů Pandur.

Policie v minulosti případ gripenů dvakrát odložila, nyní Nejvyšší státní zastupitelství prověří policejní postup. Výsledky by mohly být známé do poloviny března. Dohodu s BAE Systems uzavírala vláda, v níž měla hlavní slovo ČSSD.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video