V Normandii bojovali také čeští piloti RAF a krajané v cizích uniformách

  9:55aktualizováno  9:55
Nad normandskými plážemi vlají české vlajky. Připomínají, že bojů dne D před 75 lety se tu zúčastnili i Češi a Slováci. Francouzský prezident Emmanuel Macron tento týden na oslavách 75. výročí vylodění v Normandii připomněl i československé vojáky, kteří se na invazi podíleli.

Do bojů v Normandii se zapojili i českoslovenští letci britského Královského letectva. Jedním z nich byl pilot 312. čs. stíhací perutě RAF rtm. Robert Ossendorf. | foto: ČTK

„Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, nikdy nezapomene,“ prohlásil Macron v projevu na americkém hřbitově nad pláží Omaha.

Fotogalerie

Nejvíce jich bojovalo ve vzduchu. Nad Francií působily všechny čs. perutě. Už 8. listopadu 1943 vznikl útvar označený 134. Czechoslovak Airfield později přejmenovaný na Czechoslovak Wing, složený ze tří stíhacích perutí. Šlo o stíhače z 310., 312. a 313. perutě. Nejdřív se podíleli na přípravách a pak i na vlastních bojích.

Nad Francií působili až do 3. července. Za necelý měsíc působení v rámci operace Overlord sestřelili příslušníci čs. křídla pět nepřátelských letadel, další zničili pravděpodobně. Nejúspěšnějším letcem byl Slovák Otto Smik s 2,5 sestřely.

Pilot Moravec a jeho rodina

Přestože měli spojenci na nebi nad Němci jasnou převahu, bylo mezi československými letci několik padlých. Nejznámějším z nich byl pilot Miroslav Moravec, který zahynul při havárii svého spitfiru na letišti Appledram krátce po startu k operačnímu letu ke krytí invazního předmostí. Pohřben byl na hřbitově v nedalekém Chichestru.

Za heydrichiády byla povražděna i celá jeho rodina za pomoc parašutistům. Jeho matka Marie ukrývala atentátníky na Heydricha a při zatýkání gestapem spáchala sebevraždu. Spolu s mladším synem Vlastimilem byl v říjnu 1942 popraven v koncentračním táboře Mauthausen i jeho otec Alois Moravec.

Do bojů během invaze počátkem června československé pozemní jednotky z Británie přímo nezasáhly. Čechoslováků bylo málo a pozemní jednotka, stejně jako letci, neměla jak doplnit případné ztráty. Tankisté se ale vylodili o několik týdnů později a bojovali na obsazeném francouzském území. Tanková brigáda se později přesunula do obklíčeného přístavu Dunkerque, jehož německé velení se nám vzdalo až v květnu 1945.

Do bojů se zapojili krajané

Na plážích bojovali i Češi, i když v amerických uniformách. V americké armádě působily za války desetitisíce Čechů a Slováků, přistěhovalců do Ameriky. Mezi těmi, kteří se vylodili v Normandii, byl například seržant Norbert Auerbach (1922–2009) z druhé tankové divize. Auerbachova rodina před začátkem války, v roce 1939, emigrovala do USA.

V Normandii se slavilo výročí Dne D

V jihoanglickém Portsmouthu proběhly oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v...

Slavný českoamerický filmový producent Auerbach později na válku a vylodění často vzpomínal. „Byl jsem tehdy obyčejný seržant. Moc málo jsme tenkrát věděli, co se děje kolem a jak veliká je to akce. Nebyli jsme v obraze. Viděli jsme padesát až sto metrů pláže, a víc nic,“ uvedl Auerbach.

Válka pro něj, jako pro dvacetiletého kluka byla velké dobrodružství. „Vylodění bylo úspěšné a splnili jsme, co jsme měli splnit. Kvůli mořské nemoci se všichni vojáci chtěli dostat rychle pryč z lodi a raději už by bojovali. Neměli strach ze střelby, jako spíš z houpající se lodi,“ dodal.

Výstava o hrdinech nebe

Hrdinství českých pilotů ode dneška také připomíná nová výstava pražského Národního muzea Rytíři nebes. Návštěvníka přenese na anglické letiště, kde podél ranveje stojí postavy nejznámější českých pilotů RAF. Figuríny oblečené do originálních uniforem, dekorované řády a vyznamenáními připomínají generály Františka Fajtla, Miroslav Liškutína, Vladimíra Nedvěda a mnoho dalších.

Mezi nejzajímavější předměty patří kompletní frak brigádního generála Liškutína, ve kterém obdržel vyznamenání od britské královny Alžběty II. v roce 1953.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz