„V mém hovoru s Jakubem Kulhánkem (český ministr zahraničí, pozn. red.) jsem znovu potvrdil rezolutní podporu Ukrajiny tváří v tvář zlým činům Ruska na české půdě. Ukrajina zve české diplomaty vyhoštěné z Moskvy, aby pracovali v Kyjevě a posílili českou diplomatickou přítomnost v naší zemi. Stojíme za Českem,“ napsal v pondělí na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Země V4 odsoudily chování Ruska vůči ČR
Premiéři Polska, Slovenska a Maďarska vyjádřili po pondělním summitu visegrádské čtyřky „naprostou solidaritu s Českem, blízkým partnerem a sousedem, v souvislosti s podílem agentů ruské vojenské rozvědky na akcích, které vedly k výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014“.
Premiéři odsoudili „tento další politováníhodný akt agrese a porušení mezinárodního práva“ a také nepřiměřená ruská opatření, přijatá v odvetě za vyhoštění ruských diplomatů z Česka. Prohlášení zveřejnila kancelář šéfa polské vlády, jehož země nyní V4 předsedá.
„V případě nutnosti podnikneme další kroky, protože ruská politika je bohužel stále poznamenána prostou agresí,“ uvedl v polském rozhlase náměstek polského ministra zahraničí Pawel Jabloński a poukázal na počínání Ruska na Ukrajině, v Bělorusku a na ruské snahy o destabilizaci Pobaltí a Polska.
Nová fakta v kauze Vrbětice. Jak odstartovalo vyhošťování diplomatů![]() |
Diplomatická roztržka mezi Prahou a Moskvou kvůli důvodným podezřením české strany, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, se rozhořela předminulou sobotu.
Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě. Ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.
Mluvčí polské vlády Piotr Muller připomněl, že země V4 v této věci Česko podporují, a dodal, že Češi mají také podporu NATO, pěti ze sedmi frakcí Evropského parlamentu a vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci Josepa Borella. PAP se nezmínil o postoji Maďarska, které za vlády premiéra Viktora Orbána udržuje s Moskvou dobré vztahy.
Konkrétní činy podpory ukázalo jen pár zemí
Podle zpravodajského webu EUobserver v hlavních městech zemí EU pokračují rozhovory o vyhoštění dalších ruských diplomatů na výraz solidarity s Českem. V nadcházejícím týdnu by se podle něj k takovému kroku mohly odhodlat například Bulharsko či Polsko. Přijmout vůči Rusku rázná opatření nicméně podle unijního zdroje není ochotno mnoho západoevropských států.
Solidaritu Česku vyjádřilo jako první Slovensko, které minulý týden oznámilo, že ruskou ambasádu v Bratislavě budou muset opustit tři její pracovníci. Dohromady čtyři ruské diplomaty vyhostily také Litva, Lotyšsko a Estonsko.
V pondělí pak také Rumunsko oznámilo, že vyhostí ze země ruského diplomata ze solidarity s Českem. Opustit svůj post bude muset zástupce ruského vojenského přidělence Alexej Grišajev, jehož činnost v zemi podle ministerstva „odporuje Vídeňské úmluvě o diplomatických stycích“ z roku 1961. Bukurešť si kvůli tomu v pondělí předvolala ruského velvyslance Valerije Kuzmina.
Českému ministerstvu zahraničí podle českého pozorovatele mohl uškodit vlastní neprofesionální přístup. Když se Rusko pokusilo v roce 2018 spáchat v Salisbury atentát na Skripala, země NATO a EU vyhostily na výraz solidarity s Británií více než 100 ruských diplomatů.
Podle Jakuba Jandy z institutu Evropské hodnoty Britové však předtím spojencům poskytli briefingy a prezentace, v nichž diplomatům spojeneckých zemí předložili důkazy.
Neexistují důkazy, že za výbuch ve Vrběticích může GRU, řekl Zeman. Česko je pro smích, píší Slováci |
„Je téměř jisté, že česká vláda nic takového neudělala,“ řekl Janda EUobserver. „Existuje hrozba, že se k ostatním zemím (EU) dostanou kremelské ... lži o (vrbětickém) incidentu rychleji než chabá komunikace české vlády,“ dodal. Přesvědčit spojence pomáhá českým diplomatům podle EUobserver Velká Británie.
Ruské útoky v Salisbury a Vrběticích nejsou podle EUobserver izolovanými incidenty. Bulharsko, Německo, Itálie, Polsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Spojené státy v uplynulých měsících v souvislosti s jinými případy špionáže také vyhostily řadu ruských diplomatů. Za použití chemických zbraní v atentátech EU byla řadu Rusů zapsána na černou listinu.
Vyhoštění čeští diplomaté přistáli na letišti v Praze:
19. dubna 2021 |