„Přidávám se k posvátné revoluci.“ Syrský premiér utekl za hranice

  • 464
Syrský premiér Rijád Hidžáb utekl z občanskou válkou zmítané země a přidal se na stranu revoluce proti režimu prezidenta Bašára Asada. Státní televize oznámila, že Rijád Hidžáb byl zbaven funkce. Asadovy jednotky se připravují k útoku na povstalce v Aleppu.

"Oznamuji, že jsem přeběhl ze strany vražedného a teroristického režimu a vstoupil jsem do řad svobodné a důstojné revoluce. Oznamuji, že ode dneška jsem vojákem v této posvátné revoluci," oznámil Hidžáb ve svém prohlášení, které odvysílala televize al-Džazíra. Mluvčí někdejšího premiéra oznámil, že Hidžáb je na bezpečném místě a má namířeno do Kataru.

Zbraně pro povstalce

Syrská opozice přiznala, že zbraně jí dodávají především Katar, Saúdská Arábie a Libye. Rebelové také shánějí zbraně na světovém černém trhu, uvedla agentura AFP. Podle mluvčí exilové Syrské národní rady Basmy Kodmaníové vládne na syrském bojišti stále výrazná nerovnováha mezi mnohem lépe vyzbrojenými vládními jednotkami a povstalci. Mladí bojovníci FSA podle ní mají jen lehké zbraně a nemají se jak bránit proti útokům ze vzduchu.

zdroj: ČTK

"Pan Hidžáb odcestuje do Dauhá, kde mají základny mezinárodní média," potvrdil agentuře AFP Hidžábův mluvčí Muhammad Utrí. Katar, který má s Damaškem napjaté vztahy, už přijal několik zběhlých syrských činitelů.

Syrská televize o hodinu dříve informovala, že Asad Hidžába odvolal. Někdejší ministr zemědělství byl jmenován premiérem v červnu po parlamentních volbách. Podle prezidenta měly volby být krokem k demokratickým reformám, ale opozice je odmítla jako falešnou hru.

Podle katarské televize al-Džazíra jsou prohlášení o zbavení funkce typickou reakcí syrského režimu, pokud dotyčný představitel uteče za hranice. Zprávy syrské opozice podpořily i zprávy z Ammánu. "Hidžáb je i se svou rodinou v Jordánsku," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel jordánské vlády.

USA označily dezerci syrského premiéra za důkaz toho, že prezident Bašár Asad ztratil kontrolu nad Sýrií. Dezerce zasahují do nejvyšších pater syrské vlády a jsou svědectvím toho, že Asadovy dny jsou sečteny, citovala agentura AP mluvčího Národní bezpečnostní rady Bílého domu Tommyho Vietora.

Prozatímním vedením kabinetu byl pověřen vicepremiér Umar Ghalavandži. Opoziční organizace Syrská národní rada oznámila, že s Hidžábem utekli ještě další dva ministři a tři generálové. Tyto zprávy se ale zatím nepodařilo ověřit. Hidžáb je nejvýše postaveným představitelem Asadova režimu, který dosud utekl za hranice.

V syrské mocenské hierarchii nicméně premiér žádnou velkou moc nemá. O všem podstatném rozhoduje rodinný klan Asadů a loajální představitelé bezpečnostního aparátu. Asad, stejně jako jeho otec Háfiz, navíc patří k alávitům, odnoži šíitského islámu a premiéry vždy jmenoval ze sunnitských kruhů. Také Hidžáb byl sunnita pocházel z města Dajr az-Zauru, které vládní jednotky těžce ostřelovaly.

Mrtví Íránci

Povstalci oznámili, že tři jejich íránští zajatci byli v pondělí zabiti při náletu vládních sil v provincii Damašek. Zřítil se na ně dům, v němž byli drženi, řekl agentuře Reuters mluvčí rebelů Mutassám Ahmad. Zároveň pohrozil, že rebelové zabijí zbývající Íránce, jestli armáda útok nezastaví. Povstalci unesli v sobotu na předměstí Damašku 48 Íránců, mezi nimiž byli podle tvrzení rebelů vyzvědači íránských revolučních gard. Teherán ale tvrdí, že šlo o náboženské poutníky.

Zdroj: ČTK

Sýrií zmítá občanská válka a za hranice prchla už řada představitelů syrského režimu, například Asadův blízký přítel brigádní generál Manaf Tlas nebo šéf chemického zbrojního programu generálmajor Adnan Sillu. Svůj útěk většinou odůvodňují nesouhlasem s vládními represemi.

Výbuch v televizi

V pondělí ráno explodovala nálož v budově syrské státní televize v Damašku. Výbuch zranil přinejmenším tři lidi a podle agentury AP zdemoloval třetí patro budovy v centru Damašku, ve které kromě televize sídlí i státní rozhlas. Stanice po explozi zůstala v provozu.

Jiné televize odvysílaly záběry zaměstnanců státní televize, jak pomáhají zraněnému kolegovi. Je to už druhý útok na provládní média v poslední době. Na konci června do sídla soukromé televize al-Ichbaríja, kterou opozice považuje za hlásnou troubu Asadova režimu, vpadlo několik ozbrojenců a zabili sedm lidí.

O tři týdny později zaútočil atentátník na budovu velení bezpečnostních sil. Výbuch mimo jiné zabil i ministra obrany a švagra prezidenta Asada. Několik dní zuřily boje i v samotném Damašku, syrské armádě se ale povstalce z hlavního města podařilo vytlačit. Odpůrci Asadova vládnoucího klanu poté obsadili části města Aleppo.

"Toto je pouhý předkrm"

Dramatická situace je i v Aleppu, největším městě Sýrie, kde pokračují boje. Podle BBC je nyní v Aleppu rozmístěno přibližně 20 tisíc vládních vojáků. Do města míří další a další tanky a těžká technika, která má zlomit odpor bojovníků Syrské osvobozenecké armády (FSA) ovládajících čtvrti na jihu a východě města.

Boje už údajně zachvátily i historické centrum. Režim pozice povstalců vytrvale ostřeluje z tanků, helikoptér i bitevníků L-39 Albatros vyrobených v Československu (o českých strojích více zde). "Bitva o Aleppo ještě nezačala. To, co se děje nyní, je pouhý předkrm, hlavní chod přijde až později," řekl BBC nejmenovaný představitel syrské vlády.

Bitva ve městě na severu země v posledních dnech nabírá na síle. Státní televize oznámila, že vládní síly způsobily "teroristickým žoldákům" ve čtvrti Salahaddín značné ztráty. Údajně se jim také podařilo vytlačit rebely z posledních čtvrtí v Damašku.

Reportéři agentury Reuters z Aleppa informovali, že povstalci jsou špatně vyzbrojení a po několika dnech ostřelování z tanků, letadel a těžkých kulometů už jsou velmi unavení.

Od začátku protivládních demonstrací před 17 měsíci už zahynulo přibližně 20 tisíc lidí. Mezinárodní společenství se na půdě Rady bezpečnosti OSN nedokáže shodnout na žádné účinnější akci. Minulý týden kvůli neúspěchu své mírové iniciativy rezignoval na svůj post mimořádného velvyslance pro Sýrii někdejší generální tajemník OSN Kofi Annan.

Aleppo, Sýrie

Aleppo, Sýrie

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue