Atentátník zabil v Istanbulu deset lidí, většinou turistů z Německa

  • 1375
Istanbulským náměstím Sultanahmet v úterý otřásl sebevražedný atentát. Deset lidí zemřelo, patnáct bylo zraněno, Češi mezi nimi zřejmě nejsou. Nejméně osm obětí pocházelo z Německa a jedna z Peru. Národnost desáté oběti ještě není známa. Turecký premiér prohlásil, že útok spáchal 28letý Syřan, stoupenec Islámského státu.

Atentátník se v 10:20 odpálil přímo pod Theodisiovým obeliskem na turisty oblíbeném náměstí, které v dobách římské říše fungovalo jako hipodrom. Úřad istanbulského guvernéra prohlásil, že útočník zabil 10 lidí a nejméně 15 dalších zranil. Čísla zřejmě nezahrnují samotného atentátníka - server Hürriyet píše, že spolu s ním bylo mrtvých jedenáct.

Erdoğan oznámil, že atentátník pochází ze Sýrie. Vicepremiér Numan Kurtulmuş později upřesnil, že atentát spáchal 28letý syrský občan, kterého se podařilo identifikovat, i když bylo jeho tělo rozmetáno na kusy.

Turisté ruší pobyty, říká prodejce zájezdů z Istanbulu

„Už mi přišlo několik mailů od klientů, že ruší svůj pobyt v Istanbulu. Je to pochopitelné. Podobné problémy mají v celé zemi. Bojím se, co bude dál,“ popsal pro iDNES.cz zástupce cestovní kanceláře Turista Travel Agency Hakan Dogan.

Agentura sídlí na místě úterního útoku, náměstí Sultanahmet. „Teď už je tu zase klid, situace je stabilní. Policie vyšetřuje, co se stalo, ale jinak se to tu vrací k normálu. Ovšemže mám strach z dalších útoků. Je mi to tak líto. Ale musíme žít dál.“

Podle šéfa turecké vlády Ahmeta Davutoğlu byl útočník stoupencem teroristického hnutí Islámský stát. Potvrdil tak dřívější informace agentury Reuters, která se odvolávala na zdroje z bezpečnostních složek.

Syřan však nefiguroval na seznamu militantů, které kvůli obavám o bezpečnost sledují turecké tajné služby.

Premiérův úřad odpoledne informoval, že většina z deseti obětí jsou občané Německa. Původně se uvádělo devět německých obětí, později však neměcká diplomacie snížila bilanci na osm Němců. Podle peruánského ministerstva zahraničí zemřel také jeden Peruánec a jedna peruánská žena byla zraněna. V nemocnicích podle redaktorů Hürriyetu skončilo devět zraněných Němců a dva Peruánci. CNN Türk hovoří také o jednom zraněném Norovi.

„Mé myšlenky jsou s oběťmi, jejich rodinami a zraněnými. Ve spolupráci s Tureckem uděláme všechno, abychom jim poskytli co nejrychlejší pomoc,“ prohlásila podle deníku Die Welt německá kancléřka Angela Merkelová.

„Mezinárodní terorismus opět ukázal svou krutou a nelidskou tvář. Následky útoku v Istanbulu dokazují, že je nutné proti krutosti mezinárodního terorismu tvrdě zakročit,“ doplnila kancléřka.

„Exploze byla velmi hlasitá. Otřásla námi. Vyběhli jsme ven a viděli kusy těl,“ řekla agentuře Reuters pracovnice starožitnictví poblíž místa výbuchu, která odmítla sdělit své jméno.

Oficiálních zdrojů bylo v prvních hodinách po výbuchu málo, turecká Nejvyšší rada rozhlasového a televizního vysílání informování o útoku dočasně zakázala.

Premiér Ahmet Davutoğlu svolal do Ankary jednání krizového štábu. O reakci na atentát bude jednat s vicepremiérem, ministry zdravotnictví, zahraničí a vnitra, dorazí i ředitelé tajných služeb.

Prezident Recep Tayyip Erdoğan útok v televizním vystoupení ostře odsoudil. „Turecko je cílem číslo jedna pro všechny teroristické skupiny v regionu, neboť bojuje rovnoměrně proti každé z nich,“ uvedl. Kromě hnutí Islámský stát narážel i na Kurdy.

12.ledna 2016 v 10:25, příspěvek archivován: 12.ledna 2016 v 11:14

BREAKING: Unconfirmed image of the moment of the blast in #Istanbul's Sultanahmet Sq. Next to Obelisk of Theodosius. pic.twitter.com/zs0LKCRWRT

Ve městě je asi 200 Čechů. Není jasné, zda jsou mezi zraněnými

Český konzulát v Istanbulu zatím nemá zprávy o tom, že by mezi mrtvými byli čeští turisté. Zatím se také neví, zda byl někdo z Čechů zraněn.

„Informace tohoto typu v současnosti nemáme potvrzené. Zranění byli odváženi do různých nemocnic v Istanbulu a čekáme, jestli se nám během dneška potvrdí, jaká byla jejich národnost,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Černínský palác později ČTK sdělil, že podle předběžných informací úřadu istanbulského guvernéra nejsou mezi zraněnými ani oběťmi čeští občané.

Fotogalerie

„Podle našich informací by v Istanbulu mělo být kolem 200 Čechů, zhruba stovka s cestovními kancelářemi a zbytek individuálně,“ řekl iDNES.cz Jan Papež, viceprezident Asociace cestovních kanceláří. Stejné číslo potvrzuje i český konzulát v Istanbulu.

Český premiér Bohuslav Sobotka útok ostře odsoudil, označil ho za zbabělý.

„Tento nelidský a zbabělý čin je projevem terorismu v jeho nejsurovější podobě. Dnešní tragická událost nás utvrzuje v nutnosti zvýšit úsilí ve společném mezinárodním boji proti všem projevům globálního terorismu. Vyjadřuji tímto upřímnou soustrast rodinám a blízkým těch, kteří byli touto tragickou událostí zasaženi,“ uvedl v prohlášení Sobotka.

Němci varují turisty, podle Prahy je na další opatření zatím brzy

Německé ministerstvo zahraničí už vyzývá své občany, aby se v Turecku vyhýbali místům s velkou koncentrací lidí. Týká se to jak veřejných prostranství, tak i turistických objektů. Zároveň úřad varoval, že se v celém Turecku nadále dají očekávat další násilné střety a teroristické útoky.

V Česku zatím platí zejména varování před cestami na jihovýchod země, na další opatření v souvislosti s úterní explozí je podle úřadu zatím brzy.

„Určitě se tím budeme zabývat, dělá se to ovšem až ve chvíli, kdy máme více informací a vyhodnotíme, co přesně znamenají. Teď nám jde především o to, zda jsou postiženi čeští občané. Na vyvozování nějakých závěrů je příliš brzy, protože ještě nevíme, co se přesně odehrálo a kdo za tím stojí,“ vysvětlila Lagronová.

Útok odsoudila jako „hanebný čin“ turecká vláda. Šéfka diplomacie EU Federica Moheriniová vyjádřila účast obětem atentátu a přála brzké uzdravení zraněným. Předseda Evropské rady Donald Tusk označil incident za brutální teroristický útok.

Náměstí Sultanahmet se rozkládá na evropské straně Istanbulu, nedaleko stojí například slavný byzantský chrám Hagia Sofia nebo Modrá mešita.

Exploze turistické centrum města zcela ochromila, náměstí je vyklizené, na silnicích kolem něj se zastavila doprava, přerušen je i provoz tramvají. Na místo se sjely desítky sanitek a policejních vozů. Jeden z policistů podle serveru Hürriyet nezvládl řízení. Vůz se převrátil a lehce zranil několik lidí.

Výbuch na Sultanahmetu přišel více než rok poté, co se na stejném náměstí u policejní stanice odpálila sebevražedná atentátnice. Zabila jednoho policistu, další lidi zranila.

V minulosti se k podobným útokům hlásili kurdští militanti, levicové skupiny nebo radikální islamisté. Strana kurdských pracujících (PKK) se ovšem podle agentury Reuters při plánování svých útoků vyhýbá místům, kde se shromažďují civilisté.

Islámský stát poslední dobou útočí v Turecku poměrně často. Loni v říjnu si dva výbuchy v centru Ankary vyžádaly nejméně 97 mrtvých. Loni v červenci sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v městě Suruç u hranice se Sýrií, zabil 33 lidí a přes sto osob zranil.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.