Výbuch parovodu vyděsil New York, připomněl 11. září

  7:16aktualizováno  10:47
Scény jak vystřižené z 11. září připomněl výbuch parovodu na newyorském Manhattanu. Gejzír vody vystřelil vysoko do vzduchu, lidé prchali a jeden člověk zemřel na srdeční zástavu. Okolí se pokrylo bahnem a sutí. "Vypadalo to, jako když se zhroutila dvojčata," popsala nehodu jedna z Newyorčanek.

K explozi 83 let starého parovodu došlo na Lexington Avenue a 41. ulici. Gejzír vařící směsi páry a vody vystřelil do šestatřicetimetrové výšky a nechal za sebou šestimetrový kráter. Budovy se otřásly a okolí pokryly sutiny. Úřady okamžitě vyloučily, že by se jednalo o teroristický útok.

Scéna evokovala zážitky z 11. září 2001, kdy teroristé zaútočili na newyorské Světové obchodní centrum (WTC) a Pentagon. Lidé hystericky prchali z místa havárie, mnoho z nich plakalo a volalo mobilními telefony svým blízkým. Uprostřed ulice stál těžce poškozený školní autobus.

"Vypadalo to stejně jako tehdy. Viděl jsem, jak padají kameny. Když jsem utíkal, zasáhl mě do hlavy jeden z nich i kousek betonu," líčí nehodu bahnem pokrytý úředník Reggie Evans.

"Seběhli jsme dolů čtyřicet tři pater. Mysleli jsme, že zemřeme," popisuje výbuch parovodu 35letá Megan Fletcherová, která pracuje v kancelářích Chrysleru. "Mysleli jsme, že je to bomba nebo tornádo," shoduje se s ní žena, která též pracuje v okolí.

Jeden člověk při "sopečném" výbuchu zemřel. Podle listu New York Daily News šlo o ženu ve středních letech, která se nacházela v těsné blízkosti místa exploze a zradilo ji srdce. Život jí nezachránila ani rychlá hospitalizace.

Kolem dvaceti lidí je na ošetření v manhattanských nemocnicích. Stav dvou je vážný. Jeden z nich je řidič auta, které po výbuchu zůstalo vězet uvnitř kráteru. Údajně je udržován v umělém spánku.

Páru se podařilo zkrotit hodinu a půl po explozi. Vedle záchranářských vozů přispěchalo na místo dvě stě hasičů. Televize WCBS uvedla, že v ovzduší se mohly rozptýlit části toxického azbestu.

Příčina exploze parovodu, který sloužil od roku 1924 a dodával páru za různými průmyslovými účely, zatím není známá. Podle starosty Michaela Bloomberga mohl být problém v tom, že do potrubí pronikala studená voda.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Summit V4 v Jeruzalémě odpískán, s Izraelci se ale sejdou Babiš i Orbán

Polský premiér Mateusz Morawiecki a izraelský ministerský předseda Benjamin...

Summit visegrádské čtyřky se v Izraeli v úterý neuskuteční, ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu se setká s...

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Finská vojenská jednotka pochoduje dobytým městem Viipuri (26. září 1941)

Finsko zveřejnilo novou historickou studii, podle které se více než tisícovka jeho vojáků za druhé světové války...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Najdete na iDNES.cz