Lidé ze strachu skákali do vody. Soptící Stromboli vyvolala značnou paniku

  11:06aktualizováno  11:47
Výbuch sopky Stromboli, při kterém zemřel jeden člověk, vyvolal mezi místními obyvateli i turisty pozdvižení. V prvotní panice lidé skákali ze strachu před letícími žhavými úlomky horniny do moře. Z dostatečné vzdálenosti je však na sopku úchvatná podívaná, která fascinuje tisíce lidí i na internetu. Vulkán se podle hasičů už uklidnil.

„Krizová situace skončila - na ostrově zůstala většina obyvatel, zatímco valná část turistů zde noc nestrávila. Odpluli na trajektech do sicilského Milazza,“ napsala agentura ANSA. Na místě kotví loď, která má v případě nutnosti zajistit evakuaci obyvatel. Hasiči ve čtvrtek likvidovali poslední ohniska požárů v zasaženém porostu. Nepřístupná místa zavlažují cisternová letadla. 

„Slyšel jsem velmi hlasitý zvuk, jako kdyby startovala helikoptéra. Vypadalo to jako fontána kamení, ale jenom na jednu nebo dvě vteřiny. Hned nato začala sopka chrlit kouř a ostrov zasypal déšť žhavé horniny,“ uvedl Cristiano Demurtas pro televizi CNN. Demurtas přijel na ostrov kvůli divadelnímu festivalu. Erupci sopky sledoval společně s kolegy z terasy vily, ve které byli ubytovaní. 

Fotogalerie

„Erupci způsobil vysoký tlak magmatu, které explodovalo z podzemní dutiny,” uvedl expert na vulkány Stefano Branca pro britský Daily Mail. „Takové erupce jsou intenzivní, ale poměrně ojedinělé,” dodal.

„Viděli jsme výbuch z hotelu a slyšeli jsme hlasitý rachot,“ popsala pro The Independent Michela Favorito. Pracuje v hotelu na východní části ostrova. „Zacpali jsme si uši a potom se přes nás přehnal mrak sazí. Celá obloha je jich plná,“ dodala Favorito.

Anna Elliotová z Londýna odpočívala na pláži sousedního ostrova, když uslyšela rachot podobný hromobití. „Viděli jsme z obrovský mrak, který vypadal jako atomový hřib,” uvedla. 

„Lidé začali okamžitě utíkat z pláže. K nám přiběhl barman, který opakoval, abychom utekli také, ale snažili se při tom zachovat klid,” dodala Elliotová a popsala, že klid nezachoval ani personál a místní. Ti začali okamžitě sklízet všechny věci, ale místo aby je dali na obvyklé místo, jen je odsunuli z cesty.

Britská turistka Fiona Carterová výbuch slyšela ze 27 kilometrů vzdáleného ostrova Panarea. „Viděli jsme, jak po erupci začala horká láva stékat po sopce dolů směrem k vesnici Ginostra,“ řekla Carterová.

Skákali do vody, zachraňovali dřevěné lodě

Při výbuchu vulkánu zahynul jeden 35letý turista z nedalekého Milazza, který se vydal k vrcholu sopky. Jeho brazilský přítel byl vážně zraněn.

ANSA uvedla, že po začátku erupcí skočilo přes třicet turistů ze strachu do vody. Někteří místní je následovali nebo se zabarikádovali ve svých domech. Další se snažili ochránit své lodě odjezdem z přístavu, protože se obávali velkých přílivových vln, které by plavidla mohly zničit.

04.července 2019 v 09:16, příspěvek archivován: 04.července 2019 v 09:42

VIDEO: Amazing video from the ground of the #Stromboli volcano https://t.co/sPOcgogvD8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Amazing video from the ground of the #Stromboli volcano https://t.co/sPOcgogvD8

Předchozí masivní erupce se odehrála v roce 2002 a způsobila přílivovou vlnu poté, co magma steklo do moře. Tehdy se zranilo šest lidí a vlna smetla přístavy i lodě v nejbližším okolí. 

Podle hasičů způsobily kusy horniny na několika místech ostrova požáry, lidské příbytky na ostrově však zatím ohroženy nejsou. Hasiči nyní dopravují na ostrov posily a oheň hasí i letadla ze vzduchu. Pobřežní stráž současně chystá evakuaci těch, kteří o ni projeví zájem.

Stromboli je stejně jako Etna na Sicílii stále aktivní sopkou, zároveň je vyhledávaným turistickým cílem. Vulkanický ostrov, na němž se Stromboli nachází, je součástí Liparských ostrovů. Žije na něm asi 500 stálých obyvatel, v létě se počet lidí na ostrově výrazně zvyšuje díky turistům.

04.července 2019 v 05:29, příspěvek archivován: 04.července 2019 v 09:48

One person lost his life after volcanic eruption on the island of Stromboli in #Sicily #italy #stromboli #volcano https://t.co/uCJhpogRey

Větší sopečné erupce se objevily v letech 1919 a 1930. Další byly v roce 2002 a v květnu o rok později, kdy sopka při silné explozi vychrlila sopečné plyny a kameny, které poškodily domy ve vesnici. Dále se erupce opakovaly i v roce 2007. Sopka je trvale činná.

Na Twitteru se množí fotky a videa, která sopečné erupce zachycují. Sopka je na nich zahalena dýmem, který je viditelný na kilometry daleko. Stromboli je známá jako „maják Středomoří“, a to kvůli častým a jasným nočním erupcím i v dobách relativního sopečného klidu.

Sopka Stromboli je součástí stejnojmenného ostrova v Tyrhénském moři.

Sopka Stromboli je součástí stejnojmenného ostrova v Tyrhénském moři.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz