VIDEO: Vrtulníkem Black Hawk do nebezpečného afghánského Vardaku

  18:24aktualizováno  18:24
Vardak (Od zpravodaje iDNES.cz) - Základna v afghánském Vardaku působí mnohem depresivněji než ta v Lógaru. Je uzavřená horami a víc čelí útokům talibanců. Dostali jsme se do ní jen díky vrtulníkům Black Hawk.

Už máme za sebou prohlídku české jednotky, která hlídá na základně Shank naše odborníky z PRT Lógar. A tak společně s delegací ministra obrany Alexandra Vondry míříme dál - do nebezpečné provincie Vardak, kde na základně OMLT ISAF slouží další čeští vojáci. Jinak než vrtulníky Black Hawk se tam dostat nedá.

Reportér iDNES.cz v Afghánistánu

Vozy Dingo nás odvezou zpět na letiště, kde už rozčesávají horký vzduch tři vrtulníky. Vojáci si nás rozdělí a ve skupince podbíháme k jednomu z nich, kde nás zdraví člen posádky.

Po pečlivém připoutání ještě chvíli jedeme po ploše a čekáme, až se zvednou stroje před námi. Od země se pak odlepíme lehounce, rozdíl vůbec není znát.

Afghánská krajina je neutěšená. Seshora není vidět v podstatě nic než jen suché hory a stejně suché ohrazené pozemky. Hnědá zvlněná poušť. Trochu se zelenají jen místa, kde tušíme tok řek.

Základna Solthan Kheyl leží mezi hřebeny hor a oproti lógarskému optimismu působí mnohem depresivněji. Však se její osádka také o dost častěji musí vypořádávat s odbojnými jednotkami, což dokazuje ozvěna střelby kdesi v dáli. Vrtulníky po našem výstupu okamžitě odletí.

Zdejší mentorovací tým pomáhá Afghánistánu vychovávat jeho vlastní vojáky. Vedle nastoupené české jednotky tak stojí i Afghánci, kteří snad brzy převezmou zodpovědnost nad vlastní zemí.

Fotogalerie

Je to náročná práce, navíc ve skutečně nebezpečném prostředí. Obtížnost zdejší mise nám později popisuje i ministr Vondra: "Když jsem tady byl loni, bylo to těsně po tom, co jim odpálili auto, kde byl i velitel. Jednotku to docela poznamenalo. Teď už jsou ale v dobré kondici. A to je důležité, zůstávají tam celou dobu, až do konce."

Práce s afghánskými vojáky navíc musí být náročná obzvláště pro velké kulturní rozdíly. "Nejdůležitější pomůcka pro jejich výuku je názornost. Moc se neosvědčují tabule, protože oni vůbec neznají evropský styl vzdělávání. Je třeba použít plastický stůl nebo znázornit situaci na zemi pomocí kamenů," vysvětluje velitel českého OMLT (Operační a styčný monitorovací tým).

Česká omeleta

Hlavním úkolem 4. jednotky OMLT (zkratka Operational Mentoring and Liaison Team, pro kterou se vžil český název "omeleta") je cvičit, mentorovat a pomáhat v procesu plánování, velení a výcviku pěší jednotky Afghánské národní armády o síle praporu (kandaku). Výcvik je přitom zaměřen na zvýšení operačních schopností všech jednotek kandaku a společnými silami zajistit bezpečné prostředí a volnost pohybu v celém prostoru odpovědnosti jednotky (více o jednotce zde).

Zdroj: army.cz

Problémy ve výcviku může přinášet i komunikace. "Důstojníci mají nějaké základy angličtiny, takže se s nimi dá domluvit. Ale jinak máme tlumočníky, takže komunikujeme hlavně přes ně," popisuje dále.

V příštích dvou letech se bude česká mise soustředit právě na tuto oblast a výcvik afghánské armády, jak nám později vysvětluje ministr.

Poprvé na základnu vojenské policie

Poté už opět nasedáme do blackhawků a letíme na druhou základnu ve Vardaku. Vůbec poprvé máme možnost vidět práci naší vojenské policie, která na základně ITC (International trainers compound) školí instruktory té afghánské a dohlíží na výcvik nových rekrutů.

Charakter krajiny se opět změnil. Základna leží agorafobicky uprostřed široké pánve, jejíž okraje lemují všudypřítomné hory. O bezpečnosti v této nechráněné oblasti mne ubezpečuje bílý balon vysoko nad námi, kde soustava kamer neustále monitoruje celou krajinu. V případě letící rakety by nás systém včas upozornil.

Po předvedení práce zdejšího dvanáctičlenného týmu už míříme zpět na základnu KAIA v Kábulu. Asi po půlhodině letu nás už vrtulníky nesou nad afghánskou metropolí. Kábul je nekonečný. Hliněné domky se rozprostírají po všech kopcích, kam jen dohlédneme.

Provincie Vardak, Afghánistán

Provincie Vardak, Afghánistán


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

To nestačí! Protesty německých studentů za ochranu klimatu nekončí

Protesty proti ekologickým opatřením Angely Merkelové byly k vidění také v...

Když kancléřka Angela Merkelová slavnostně ohlašovala „průlomový“ balík vládních opatření k ochraně klimatu,...

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn, do vesmíru letěl půl roku po Remkovi

Titulní stránka východoněmeckých novin Tribune z 27. srpna 1978 informuje o...

Ve věku 82 let zemřel východoněmecký kosmonaut Sigmund Jähn. Do vesmíru se podíval v srpnu 1978 coby člen posádky...

Najdete na iDNES.cz