Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

  12:28aktualizováno  12:28
Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože pomoci od policie se jim nedostalo, umlátily svého spícího otce kladivem a jeho vlastní puškou. Teď jim za to hrozí 20 let vězení.

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019) | foto: Profimedia.cz

Případ, který už rok hýbe Ruskem. Velká část veřejnosti nepřekvapivě stanula na straně náctiletých dívek, které se pomoci od ruské policie nedočkaly, přestože si na otce stěžovaly roky. Teď čelí obvinění z úkladné vraždy a hrozí jim za ni až 20 let ve vězení.

Fotogalerie

Vyšetřovatelé přitom až nyní přiznali, že otec dívky ve svém bytě v Moskvě skutečně fyzicky i psychicky týral. Obhájce děvčat trvá na tom, že vraždily v sebeobraně. Chce, aby byly obvinění zproštěny.

Dovolat se pomoci ruských úřadů je pro oběti domácího násilí často téměř nemožné. Samotný pojem „domácí násilí“ totiž není ani v trestním zákoníku a považuje se pouze za přestupek. Přičemž provinilcům, které načapají poprvé, hrozí jen pokuta asi deset tisíc korun nebo 15 dní vězení. Bez trestního postihu nyní zůstávají například podlitiny i modřiny, které násilník oběti způsobí.

Náctileté vražedkyně

Sestry Krestina, Angelina a Marija Chačaturjanovy zůstaly v roce 2015 se svým otcem Michailem samy poté, co muž vyhodil z domu jejich matku i bratra. Na jeho násilné chování přitom policii upozorňovali kromě matky dívek i sousedé. Avšak bezvýsledně.

Pohár přetekl, když 57letý Chačaturjan trestal 17letou Mariju, 18letou Angelinu a 19letou Krestinu za údajný nepořádek v bytě. Do obličeje jim postupně stříkal pepřový sprej. Dívky později otce umlátily k smrti a k činu se i doznaly. Jediná Marija podle vyšetřovatelů nebyla v době vraždy příčetná.

Obhájce sester tvrdí, že otce zabily z obavy o život. Podle jedné z expertiz trpěly v té době posttraumatickou stresovou poruchou. O tom, zda případ nakonec u soudu skončí, rozhodne na podzim prokuratura.

Oběti nemají zastání

Příběh sester Chačaturjanových přitom není v Rusku ojedinělý. Podle listu Novaja gazeta bylo v zemi v letech 2016 až 2018 souzeno za vraždu zhruba 2 500 žen, z toho 80 procent případů pramenilo z toho, že byly oběťmi domácího násilí. Jen 121 žen soud obvinění zprostil.

Ruská policie se stížnostmi na domácí násilí zabývat odmítá. Oběti se setkávají s nevraživostí ze strany úřadů, ale i svého okolí. Některé případy tak skončily i na stole Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten letos v červenci uložil Moskvě, aby zaplatila vůbec první odškodnění. Za nečinnost policie v případě Valerije Volodinovové, kterou její někdejší partner opakovaně sledoval, bil a vyhrožoval jí smrtí, musí úřady nyní vyplatit 25 800 eur (asi 665 tisíc korun).

Štrasburský soud nyní řeší zhruba sto dalších takových stížností. Ruské ministerstvo spravedlnosti přitom donedávna tvrdilo, že na Štrasburk se za posledních osm let kvůli násilí obrátilo jen šest Rusek.

Kolik žen či dětí se v ruských domácnostech stane obětí týrání, v současnosti není možné určit. Podle aktivistky Aljony Popovové, která už několik let bojuje za zpřísnění ruských zákonů, se ale domácí násilí v určitě podobě objevuje v každé čtvrté rodině.

Autoři:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

VIDEO: Rudá, ne modrá. Naturalistická reklama s menstruační krví šokovala

Menstruační krev je normální, ukazuje reklama na vložky

Kontroverze vzbudil v Austrálii reklamní spot na menstruační vložky, který namísto obvyklé modré tekutiny použil...

KOMENTÁŘ: Bouře nad mořem ropy, Perský záliv zachvátily boje o moc

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

V Perském zálivu je po víkendu živěji než obvykle. Sobotní sofistikované teroristické útoky na ropná zařízení Saúdské...

Zahnutý nos, protažení oka. Židé a Číňané našli rasismus ve znakové řeči

ilustrační snímek

Organizace zastupující evropské židovské komunity požaduje, aby Vlámsko odstranilo ze svého slovníku znakového jazyka...

Ganc odmítl jít do koalice vedené Netanjahuem. Sám chce být premiérem

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek vyzval svého soupeře Bennyho Gance, který stojí v čele centristického...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz