Vraha Arména v Ázerbájdžánu oslavovali a pak zamkli, bojí se o něj

  7:03aktualizováno  14:21
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany obvinilo Arménii, že chystá atentát na kontroverzně omilostněného vraha Ramila Safarova. Ten byl v Maďarsku odsouzen na doživotí za brutální vraždu Arména, po vydání do rodného Ázerbajdžánu mu však prezident ihned udělil milost.

Safarovi nyní podle ázerbajdžánských představitelů hrozí atentát. Rozkaz o jeho zneškodnění údajně vydal přímo arménský prezident Serž Sargsjan. Omilostněný vrah proto pobývá v obklíčeném domě v Baku. Policie k němu pouští jen dobře prověřené rodinné známé.

Arménský tisk oproti tomu tvrdí, že atentát na Safarova bude v režii Ázerbájdžánu. Veterán karabašského konfliktu, generálmajor Arkadij Ter-Tadevosjan uvedl, že Safarova zabijí Ázerbájdžánci sami a obviní z činu atentátníka s arménským jménem, což jim zavdá příčinu začít znovu boje s Arménií.

Ázerbájdžánská státní agentura AzerTAc napsala, že údajná arménská teroristická organizace ASALA připravuje pumové útoky na ázerbájdžánské diplomatické mise v zahraničí. Baku proto požádá hostitelské země, aby zvýšily ostrahu ázerbájdžánských zastupitelských úřadů.

Vraha Arména ve vlasti přivítali jako hrdinu

Ázerbájdžánský voják Ramil Safarov zabil v roce 2004 arménského důstojníka na jazykovém školení NATO v Budapešti. Podle maďarské policie šlo o velmi brutální vraždu, Safarov zabíjel sekerou a nožem. "Kromě mnoha bodnutí v hrudníku byla hlava oběti prakticky oddělena od těla," popsal major budapešťské policie Valter Fülöp.

V Maďarsku Safarova odsoudili na doživotí, ale nedávno ho vydali do Ázerbájdžánu, kde mu ihned po návratu prezident Ilham Alijev udělil milost. Následně ho na náměstí v rodném Sumgaitu nadšeně přivítaly tisíce lidí jako hrdinu. Byl povýšen do hodnosti majora a armáda mu zaplatila výplatu na osm let dopředu.

 Arménie po vydání zločince přerušila s Maďarskem diplomatické styky. Milost v případu vraždy Arména Ázerbájdžáncem je citlivé téma kvůli konfliktním vztahům obou zemí. Na přelomu 80. a 90. let minulého století země válčily o Náhorní Karabach, arménskou enklávu na území Ázerbájdžánu. Boje si vyžádaly na 30 000 obětí.

O řešení problému Náhorního Karabachu od roku 1992 usiluje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle níž omilostnění Safarova narušilo mírový proces v regionu.

A svět se diví

Republika Náhorní Karabach v roce 1991 vyhlásila nezávislost, je ale stále mezinárodně uznávanou součástí Ázerbájdžánu. Její nezávislost neuznává ani Arménie.

Proti rozhodnutí maďarské vlády vydat vraha do rodného Ázerbájdžánu, kde ho

Proti rozhodnutí maďarské vlády vydat vraha do rodného Ázerbájdžánu, kde ho hned omilostnili, protestovalo v centru Budapešti asi 2 000 lidí. Skandováním se omlouvali Arménii.

Po vypuknutí skandálu kolem Safarova skupina jerevanských poslanců předložila parlamentu návrh zákona, který by znamenal oficiální uznání Karabachu. Mohl by vstoupit v platnost deset dní po případném schválení parlamentem.

Udělení milosti Safarovovi kritizoval i americký prezident Barack Obama.

"Je to krok, který jde proti úsilí zmírnit regionální rozepře a pracovat na urovnání vztahů," uvedl Bílý dům. Nad vydáním Safarova a jeho propuštěním na svobodu vyjádřila znepokojení i Moskva.

Ázerbájdžánský ministr zahraničí Elmar Mammadyarov na kritiku reagoval prohlášením, že Spojeným státům nerozumí - byli to prý přece Ázerbájdžánci, na kterých byly během války o Karabach páchány etnické zločiny. Safarovův čin je podle něj důsledkem okupace části Ázerbájdžánu Arménií.

Maďarský ministr spravedlnosti Tibor Navracsics nepředpokládal, že jeho ázerbájdžánský protějšek Safarovův trest zruší. Budapešť prý měla od Baku písemné záruky, že trest bude pokračovat. Ázerbájdžán je členem Rady Evropy a dalších organizací, a proto o jeho důvěryhodnosti Budapešť nepochybovala.

V arménském hlavním městě Jerevanu se o víkendu konaly protesty, jejichž účastníci mimo jiné pálili ázerbájdžánské vlajky. "Nechceme válku, ale pokud k ní budeme přinuceni, budeme bojovat a zvítězíme," uvedl podle agentury AFP arménský prezident Serž Sargsjan.

Proti rozhodnutí maďarské vlády se protestovalo i v Budapešti. V centru hlavního města se v úterý sešlo na dva tisíce lidí, kteří se alespoň skandováním omlouvali Arménii.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz