Vraha Arména v Ázerbájdžánu oslavovali a pak zamkli, bojí se o něj

  7:03aktualizováno  14:21
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany obvinilo Arménii, že chystá atentát na kontroverzně omilostněného vraha Ramila Safarova. Ten byl v Maďarsku odsouzen na doživotí za brutální vraždu Arména, po vydání do rodného Ázerbajdžánu mu však prezident ihned udělil milost.

Safarovi nyní podle ázerbajdžánských představitelů hrozí atentát. Rozkaz o jeho zneškodnění údajně vydal přímo arménský prezident Serž Sargsjan. Omilostněný vrah proto pobývá v obklíčeném domě v Baku. Policie k němu pouští jen dobře prověřené rodinné známé.

Arménský tisk oproti tomu tvrdí, že atentát na Safarova bude v režii Ázerbájdžánu. Veterán karabašského konfliktu, generálmajor Arkadij Ter-Tadevosjan uvedl, že Safarova zabijí Ázerbájdžánci sami a obviní z činu atentátníka s arménským jménem, což jim zavdá příčinu začít znovu boje s Arménií.

Ázerbájdžánská státní agentura AzerTAc napsala, že údajná arménská teroristická organizace ASALA připravuje pumové útoky na ázerbájdžánské diplomatické mise v zahraničí. Baku proto požádá hostitelské země, aby zvýšily ostrahu ázerbájdžánských zastupitelských úřadů.

Vraha Arména ve vlasti přivítali jako hrdinu

Ázerbájdžánský voják Ramil Safarov zabil v roce 2004 arménského důstojníka na jazykovém školení NATO v Budapešti. Podle maďarské policie šlo o velmi brutální vraždu, Safarov zabíjel sekerou a nožem. "Kromě mnoha bodnutí v hrudníku byla hlava oběti prakticky oddělena od těla," popsal major budapešťské policie Valter Fülöp.

V Maďarsku Safarova odsoudili na doživotí, ale nedávno ho vydali do Ázerbájdžánu, kde mu ihned po návratu prezident Ilham Alijev udělil milost. Následně ho na náměstí v rodném Sumgaitu nadšeně přivítaly tisíce lidí jako hrdinu. Byl povýšen do hodnosti majora a armáda mu zaplatila výplatu na osm let dopředu.

 Arménie po vydání zločince přerušila s Maďarskem diplomatické styky. Milost v případu vraždy Arména Ázerbájdžáncem je citlivé téma kvůli konfliktním vztahům obou zemí. Na přelomu 80. a 90. let minulého století země válčily o Náhorní Karabach, arménskou enklávu na území Ázerbájdžánu. Boje si vyžádaly na 30 000 obětí.

O řešení problému Náhorního Karabachu od roku 1992 usiluje Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle níž omilostnění Safarova narušilo mírový proces v regionu.

A svět se diví

Republika Náhorní Karabach v roce 1991 vyhlásila nezávislost, je ale stále mezinárodně uznávanou součástí Ázerbájdžánu. Její nezávislost neuznává ani Arménie.

Proti rozhodnutí maďarské vlády vydat vraha do rodného Ázerbájdžánu, kde ho

Proti rozhodnutí maďarské vlády vydat vraha do rodného Ázerbájdžánu, kde ho hned omilostnili, protestovalo v centru Budapešti asi 2 000 lidí. Skandováním se omlouvali Arménii.

Po vypuknutí skandálu kolem Safarova skupina jerevanských poslanců předložila parlamentu návrh zákona, který by znamenal oficiální uznání Karabachu. Mohl by vstoupit v platnost deset dní po případném schválení parlamentem.

Udělení milosti Safarovovi kritizoval i americký prezident Barack Obama.

"Je to krok, který jde proti úsilí zmírnit regionální rozepře a pracovat na urovnání vztahů," uvedl Bílý dům. Nad vydáním Safarova a jeho propuštěním na svobodu vyjádřila znepokojení i Moskva.

Ázerbájdžánský ministr zahraničí Elmar Mammadyarov na kritiku reagoval prohlášením, že Spojeným státům nerozumí - byli to prý přece Ázerbájdžánci, na kterých byly během války o Karabach páchány etnické zločiny. Safarovův čin je podle něj důsledkem okupace části Ázerbájdžánu Arménií.

Maďarský ministr spravedlnosti Tibor Navracsics nepředpokládal, že jeho ázerbájdžánský protějšek Safarovův trest zruší. Budapešť prý měla od Baku písemné záruky, že trest bude pokračovat. Ázerbájdžán je členem Rady Evropy a dalších organizací, a proto o jeho důvěryhodnosti Budapešť nepochybovala.

V arménském hlavním městě Jerevanu se o víkendu konaly protesty, jejichž účastníci mimo jiné pálili ázerbájdžánské vlajky. "Nechceme válku, ale pokud k ní budeme přinuceni, budeme bojovat a zvítězíme," uvedl podle agentury AFP arménský prezident Serž Sargsjan.

Proti rozhodnutí maďarské vlády se protestovalo i v Budapešti. V centru hlavního města se v úterý sešlo na dva tisíce lidí, kteří se alespoň skandováním omlouvali Arménii.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Rakouský pár si objednal z internetu oblečení, přišel jim balík plný drog

Speciální zásahové jednotky celní správy a jihočeského policejního ředitelství...

Manželský pár z Lince si přes internetové stránky objednal oblečení. Místo dvou vytoužených kusů oblečení, se však...

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí britský premiér

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Britský premiér Boris Johnson v pondělí prohlásil, že za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii stojí Írán....

Dva týdny na návrat. Pro klienty Thomas Cook se připravují speciální lety

ilustrační snímek

Cestujícím, kteří jsou v zahraničí se společností Thomas Cook, budou dva týdny k dispozici nové lety, které by je měly...

Exploze v rakouském supermarketu zranila devět lidí, dělník navrtal plyn

Rakouský hasič

Exploze v supermarketu v obci Sankt Jodok am Brenner na západě Rakouska zranila nejméně devět lidí. Podle záchranářů...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz