Afghánští činitelé ukazují místo masakru vesničanů v okrese Pandžvaj. (12.

Afghánští činitelé ukazují místo masakru vesničanů v okrese Pandžvaj. (12. března 2012) | foto: AP

Vplížil se do domu a střílel, líčí řádění amerického vojáka vesničané

  • 810
Patnáctiletý Rafíulláh na neděli nikdy nezapomene. Mladý Afghánec byl svědkem, jak se do domu jeho strýce vplížil voják z nedaleké americké základny a postřílel jeho příbuzné. Svědek krveprolití tvrdí, že příslušník americké pěchoty trhal oblečení z žen a tím je zneuctil.

"Vstoupil do strýcova domu, honil ženy, strhával z nich oblečení, urážel je," vyprávěl podle serveru telegraph.co.uk mladík, který byl sám při střelbě zraněn do nohy. "Zabil mého strýce, sluhu, babičku, zastřelil strýcova syna a dceru," líčil krveprolití po telefonu afghánskému prezidentovi Hamídu Karzáímu.

Další Afghánec, který měl to štěstí a vraždění přežil, vypráví, že Američan se vplížil do domu a v podřepu začal pálit po členech rodiny. Pětadvacetiletý Muhammad Zahír z úkrytu pozoroval, jak střelec prohledává dům.

Své blízké v neděli ráno pohřbíval i šedesátiletý Abdul Samád, který během masakru ztratil devět členů rodiny. Když se vrátil z cesty do nedalekého města, našel ve svém hliněném domě ohořelá, prostřílená a probodaná těla svých dcer, synů a své ženy. "Buď nás dodělejte, nebo vyžeňte Američany," řekl Karzáímu muž, který dosud koaliční jednotky podporoval.

Rychlejší odchod?

Washington kvůli nedělnímu masakru zvažuje rychlejší stažení svých sil z Afghánistánu. Podle listu The New York Times by do roku 2013 mohlo oproti původním plánům odejít ze země
o 20 tisíc víc vojáků. V Obamově administrativě v posledních týdnech sílí názor, že konflikt dosáhl bodu, kdy zápory převažují nad klady. Rychlé stažení by zřejmě narazilo u armády, která chce v zemi ponechat silný kontingent až do roku 2014. Američané v současnosti v Afghánistánu mají 90 tisíc vojáků, do letošního září by se jich mělo stáhnout 22 tisíc.

zdroj: ČTK

Masakr se odehrál v neděli v okrese Pandžvaj na jihu Afghánistánu. Příslušník 2. pěchotní divize odešel před úsvitem ze základny a ve třech domech postřílel 16 civilních obyvatel. Mezi jeho oběťmi bylo i devět dětí a tři ženy. Voják těla po svém krvavém řádění spálil.

Spojence tu už nechceme

Osmatřicetiletý veterán z Iráku a otec dvou dětí údajně v minulosti utrpěl úraz hlavy. Podle armádních lékařských testů byl v pořádku, po svém návratu z irácké války se ale údajně těžko začleňoval do společnosti a řešil manželské problémy.

Úkolem jeho jednotky v Afghánistánu bylo poskytovat podporu speciálním jednotkám, jako je vojenská pěchota nebo zelené barety. O příčině jeho hrůzného činu se jen spekuluje. V armádě se nicméně šíří spekulace, že se nervově zhroutil nebo byl opilý.

Americká armáda trvá na tom, že masakr v Kandaháru byl činem osamělého střelce. Většina obyvatel tohoto vyschlého kraje, který je už léta baštou Talibanu, se ale domnívá, že vrahů bylo víc. Jedna z žen například tvrdí, že nad ránem zaslechla hluk přistávajících helikoptér.

Vesničané žijí léta sevření mezi americkou základnou a územím ovládaném Talibanem. Nyní si nepřejí nic jiného než odchod Američanů. "Koaliční síly tu už nechceme. Nechceme, aby se vrátily zpět do vesnice. Vstoupily do našich domů a zabily naše příbuzné, ženy a děti," svěřil se BBC jeden z vesničanů.