Útočníci z řad extremistických židovských osadníků při razii ve vesnici Džit západně od Nábulusu stříleli ostrými náboji na místní obyvatele a podpálili nejméně čtyři domy a šest automobilů, napsal ToI s odvoláním na izraelského bezpečnostního představitele. Na místo byli vysláni příslušníci izraelské pohraniční policie i armády, kteří všechny útočníky z vesnice pomocí donucovacích prostředků a ostré střelby do vzduchu vypudili, uvedla armáda.
Jeden zhruba dvacetiletý muž střelným zraněním podlehl, přičemž nebylo bezprostředně jasné, kdo střílel. Armáda uvedla, že spolu s tajnou službou Šin Bet a policií zahájila vyšetřování, a incident odsoudila. „Události tohoto typu odvádějí armádu a bezpečnostní síly od jejich hlavního úkolu, jímž je potírání terorismu a ochrana bezpečnosti obyvatel,“ uvedla armáda v prohlášení.
Úřad premiéra vydal prohlášení, v němž uvedl, že incident vnímá s „maximální vážností“. „Osoby odpovědné za jakýkoli trestný čin budou zadrženy a souzeny,“ uvedla Netanjahuova kancelář. Útok důrazně odsoudil také izraelský prezident Herzog. „Jedná se o extrémní menšinu, která poškozuje komunitu (osadníků) dodržující zákony a osadnické hnutí jako celek, a navíc poškozuje celosvětovou pověst Izraele v obzvláště citlivém a obtížném období,“ uvedl prezident.
Ministr vnitra Moše Arbel vyzval orgány činné v trestním řízení, aby „okamžitě konaly a vymýtily fenomén vážného nacionalistického zločinu, k němuž došlo ve čtvrtek večer proti nevinným lidem ve vesnici Džit“. Arbel, který je členem ultraortodoxní strany Šas, dále uvedl, že čtvrteční události „odporují hodnotám judaismu, jsou morálním a lidským pokleskem a poškozují stát Izrael a proces osídlování Judeje a Samaří“. To je biblické označení území dnešního Západního břehu Jordánu, kde chtějí mít Palestinci svůj nezávislý stát.
Většina členských států OSN považuje osady vybudované na Západním břehu a dalších územích, která Izrael zabral v šestidenní válce v roce 1967, podle mezinárodního práva za nelegální. Izrael to zpochybňuje a odvolává se na historické a biblické vazby židovského národa k tomuto území. Spojené státy a řada evropských zemí již uvalily na některé extremistické osadníky sankce a opakovaně vyzývají Izrael, aby dělal více pro omezení tohoto druhu násilí.
Izrael plánuje novou osadu na Západním břehu, první po sedmi letech |
Současná izraelská vládní koalice premiéra Netanjahua se nicméně opírá o dvě nacionalistické strany, které prosazují rozšiřování a zakládání nových osad a jejichž předsedové v nich také žijí. Šéf krajně pravicové strany Náboženský sionismus Becalel Smotrič, jenž je ministrem financí a rovněž pověřeným ministrem pro Západní břeh Jordánu, čtvrteční násilí extremistických osadníků rovněž nezvykle odsoudil s tím, že nemá s osadnickým hnutím nic společného. „Jsou to zločinci, kteří by měli být orgány činnými v trestním řízení potrestáni v plném rozsahu zákona,“ uvedl Smotrič.
V červnu izraelská vláda oznámila, že se chystá na Západním břehu zpětně legalizovat čtyři ilegální osady, oficiálně založit tři nové a zabrat další rozsáhlé plochy půdy. Ve středu zveřejnila územní plán první z nich, podle serveru ToI půjde o první osadu formálně založenou izraelskou vládou „na zelené louce“ na okupovaných územích od roku 2017.
Předseda opoziční levicové formace Demokraté a někdejší zástupce náčelníka generálního štábu Jair Golan ve čtvrtek v reakci na zveřejněné fotografie z místa čtvrtečního útoku útoku na síti X napsal: „Mesiášský židovský terorismus je odhodlán zapálit celé toto území a přivodit tvrdé a zbytečné tažení celého regionu proti Izraeli.“