V Evropě sílí odpůrci imigrace, Unii chtějí rozklížit zevnitř

  20:53aktualizováno  20:53
Přes půl miliardy občanů EU zamíří za měsíc k volbám do Evropského parlamentu. Půjde o první hlasování po vstupu Lisabonské smlouvy v platnost, takže se pravomoci europoslanců zvýší. Průzkumy naznačují, že mnozí voliči jsou děním v Unii zklamaní a raději zůstanou doma.
Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek)

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Miliony Evropanů v květnu opráší své občanské průkazy a vyrazí k hlasovacím urnám, aby zvolili své zástupce do europarlamentu. Už potřetí mezi nimi budou i Češi, kteří jako jediní z osmadvacítky mají možnost vybírat svých jedenadvacet "vyvolených" dva dny, 23. a 24. května.

Ostatní občané EU si budou muset vystačit s jedním dnem a pro většinu z nich to bude neděle 25. května. Tedy pokud se k evropským volbám vůbec rozhodnou jít. Průzkumy v zemích starého kontinentu totiž shodně naznačují, že krizí unavení Evropané ztrácejí chuť rozhodovat o dění v Bruselu.

Našinec tento úbytek hlasů zřejmě nijak zvlášť nepocítí, česká účast v eurovolbách patří vůbec k nejnižším: při posledním hlasování před pěti lety se k urnám vydalo jen 28 procent voličů. Prim v minimální účasti však drží Slováci, jichž v roce 2009 hlasovala sotva pětina. Nutno podotknout, že tehdy k eurovolbám dorazilo nejméně lidí od prvního hlasovacího klání v roce 1979. A trend, zdá se, bude pokračovat také letos. Právě toho se Brusel docela obává, a není divu.

Pomsta národním parlamentům

Obavy existují zejména proto, že menší účast nahrává různým protestním, leckdy zcela novým uskupením. A rovněž už zavedeným populistickým (až extremistickým) stranám.

"Mnozí voliči berou volby do Evropského parlamentu jako určitou možnost vzdoru," řekl MF DNES francouzský diplomat v Bruselu, který si nepřál být jmenován. Podle něj mnohdy chtějí svému národnímu parlamentu ukázat, že nesouhlasí s tím, jak tamní vláda spravuje zemi. Vnímají to tak, že Brusel je daleko a europoslanci nemají příliš velký dosah na dění u nich doma. Když pak ale dojde na domácí parlamentní volby, hlasují "umírněně" a volí "zodpovědněji".

Třeba právě ve Francii je takovým příkladem krajně pravicová Národní fronta. Strana, kterou vede Marine Le Penová, dcera proslulého xenofobního politika a mnohaletého europoslance Jeana-Marie Le Pena, aspiruje v zemi (co se eurovoleb týče) rovnou na prvenství.

Elektorát partaje, která brojí proti přistěhovalectví a žádá vystoupení z eurozóny, utěšeně roste již od předloňských prezidentských voleb, v nichž Le Penová získala nejvíc hlasů v dějinách strany. A francouzské regionální volby koncem minulého měsíce ukázaly, že spanilá jízda Národní fronty pokračuje. Byť strana získala "jen" sedm procent, stala se symbolickým vítězem souboje, v němž utrpěli zdrcující porážku vládnoucí socialisté.

Protiunijní tendence sílí

Protiimigrační a protiunijní tendence však sílí i v dalších členských zemích, třeba ve Velké Británii. Tamní populistická strana UKIP zahájila kontroverzní protiimigrantskou kampaň, by dokonce mohla vyhrát. A tah proti přistěhovalcům a omezení Schengenu si jako hlavní bod zvolili i nizozemští politici ze strany PVV Geerta Wilderse, rakouští FPÖ, belgičtí Vlaams Belang nebo švédští Demokraté. V květnových volbách se tak spíše střetnou ti, kteří fandí integraci, s těmi, kteří jsou proti, místo aby se bojovalo o budoucí podobu řízení Unie.

Kritici integrace a společné evropské politiky navíc hodlají sestavit v europarlamentu novou frakci, která si klade za cíl "rozklížit" zevnitř již tak zkřehlou, hospodářskou krizí oslabenou Unii. K vytvoření frakce je však potřeba 25 poslanců z nejméně šesti zemí. Zda se podaří dát takový spolek dohromady, je nejisté. Už proto, že řadě jeho potenciálních členů je společná pouze touha oslabit Unii. I tak ale představa takového uskupení straší mnohé euroúředníky.

Hlasování totiž bude prvním poté, co vstoupila v platnost Lisabonská smlouva, která výrazně rozšířila možnosti europarlamentu zasahovat do legislativy a rozpočtu EU. A také do výběru nového předsedy Evropské komise, šéfa výkonné moci Evropské unie. Evropští zákonodárci nového "Barrosa" sice nemohou sami vybrat, budou ho však moci potvrdit, nebo odmítnout.

VOLBY 2014 - Evropa na rozcestí

VOLBY 2014 - Evropa na rozcestí

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz