Kdo ovládne Slovensko? Fica čekají námluvy, široká koalice není v kurzu

  1:00aktualizováno  1:00
Už tento víkend čekají Slováky parlamentní volby. Kdo bude vládnout zemi příští čtyři roky, ale nebude tak jednoznačné jako posledně. Jednobarevné vlády tentokrát premiér Robert Fico zřejmě nedosáhne, a jeho stranu Směr tak čeká hledání koaličního partnera. O druhé variantě - že by se proti němu dokázala spojit pravice - se hovoří s pochybnostmi.

Televizní debata před slovenskými parlamentními volbami. Vlevo premiér Robert Fico, vpravo šéf strany Most Béla Bugár (28. února 2016) | foto: Peter Mayer, Hospodárské noviny

Zatímco v roce 2012 získal Ficův Směr-sociální demokracie přes 44 procent, tentokrát mu poslední předvolební průzkumy slibují o zhruba deset procent méně (podrobněji viz box). Na vítězství to sice bude s přehledem stačit, avšak na vládnutí nikoli. Slovenské Hospodárske noviny píší, že se tak nabízejí jen dva scénáře, jak se povolební politické dění může na Slovensku vyvíjet.

1.Koalice se Směrem

Pokud některá ze stran skutečně touží vládnout Slovensku, nejjednodušší cestou je najít společnou řeč s Ficem. A naopak. Pokud chce Fico dál vládnout a možná si i udržet křeslo premiéra, nezbývá mu, než hledat koaliční kompromis.

Jenže jak upozorňují Hospodárske noviny, nemusí to být nakonec nejjednodušší řešení. Všechny opoziční strany totiž za poslední čtyři roky spojuje především snaha vymezit se vůči vládnoucí straně.

„Kdyby měla jít opoziční strana do koalice se Směrem a byla by to nějaká dvojkoalice, v podstatě by se tato strana vymezila i vůči ostatním nynějším opozičním stranám. To by jí v budoucnu mohlo výrazně zkomplikovat život na té pravé straně politického spektra,“ upozorňuje politolog Tomáš Koziak.

Fico před volbami řeší skandál s masérem, vládní straně ubývají hlasy

Sám Fico prohlásil, že dvojkoalice mu připadá jako nejlepší řešení. Z povolebního vyjednávání dopředu nikoho nevyloučil.

„To bychom si nikdy nedovolili. Každá strana, která získá pět procent, má právo si sednout za stůl,“ cituje premiéra server Sme.sk. Jeho strana už ale sestavila seznam pěti podmínek, na které by případný partner musel přistoupit. Mimo jiné by se museli shodnout na migrační politice a na tom, že žádné uprchlické kvóty Slovensko nepřijme.

Komentátor MF DNES Luboš Palata připomíná, že jednoho jistého koaličního partnera už Ficův Směr má. Tím je Slovenská národní strana (SNS), řazená v minulosti až k ultrapravici. Podle průzkumů může získat až třetí nejvyšší počet hlasů. Jenže ani to stačit nemusí, dohromady má tento dvojblok podle většiny průzkumů 40 až 43 procent hlasů.

Vytvoření „velké koalice“, tedy Směru s jednou nebo dvěma dosud opozičními středopravicovými stranami, by podle Palaty bylo přínosnější nejen pro Směr, ale hlavně pro Slovensko.

„Fica by to naučilo spolupracovat s jinak orientovanými politickými silami a pravici, v posledních letech pouze se vymezující vůči premiérovi, by to donutilo zformovat programové požadavky, s nimiž by byla schopna obhájit vstup do nové vlády,“ míní Palata.

Volební preference
Směr-SD34,6
Síť14,0
SNS8,7
MOST-HÍD8,2
KDH7,0
OL'aNO-NOVA6,1
SaS5,5
Sme rodina4,2

Zdroj: agentura Focus, 18.2.2016

2.Široká koalice bez Směru

Slovensko si širokou koalici v nedávné minulosti zažilo. Uskupení čtyř stran v čele s Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) ale skončilo po necelých dvou letech v roce 2012.

Fotogalerie

Podle Hospodárskych novin je však pravděpodobné, že si strany širokou koalici nezopakují. „Zabrání tomu skutečnost, že stran, které by tuto koalici vytvořily, je strašně moc. Takováto složitá konstrukce je těžko ovladatelná a udržitelná,“ míní ředitel průzkumné agentury MVK Pavel Haulík.

Politolog Tomáš Koziak však tuto variantu nevylučuje: „Všechno bude záviset od procent. Jestli to procenta umožní, tak si myslím, že pravicové strany do toho půjdou. Myslím, že to potom bude pravděpodobnější než nějaká trojkoalice se Směrem.“

Dodal, že bude ale skutečně záležet až na výsledcích voleb. Hned několik stran se totiž pohybuje na hranici zvolitelnosti. Pokud by uspěly, mohly by možnosti sestavení koalice ještě hodně ovlivnit. K urnám půjdou voliči na Slovensku v sobotu 5. března. Pro vstup do parlamentu je třeba překonat pětiprocentní hranici.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz