Byl obětí xenofobie, dnes je vůdcem ultrapravice, píše Bloomberg o Okamurovi

  16:12aktualizováno  16:12
Původ Tomia Okamury je tak multikulturní, jak jen může být. Syn české matky a japonsko-korejského otce, který si protrpěl šikanu tak vážnou, že několik let koktal a do svých čtrnácti let se pomočoval. Dnes je ironicky jedním z nejviditelnějších představitelů krajní pravice bojujících proti imigrantům, informoval v pátek Bloomberg.

„Žijeme pod totálním diktátem Evropské unie,“ domnívá se Okamura. Podle něj si ani Sovětský svaz nedovolil určovat, kdo v České republice žít smí, a kdo ne. Jeho Svoboda a přímá demokracie je zapáleným odpůrcem imigrace, usiluje o odchod z Evropské unie a přirovnává islám k „hitlerovskému nacismu“. Okamura viní muslimy ze šíření terorismu a propaguje „nulovou toleranci“ k přijímání žadatelů o azyl. 

Fotogalerie

Poslední dny rezonuje zpráva, že Svoboda a přímá demokracie se po říjnových volbách může stát pátou nejsilnější stranou v Parlamentu (nejnovější předvolební průzkum zde). Z úst česko-japonsko-korejského Okamury, který byl dle svých slov velkou část života za svůj původ šikanován, působí však protiimigrantská opatření poněkud bizarně, informovala v pátek mezinárodní média.

Šikanovali ho v Česku i v Japonsku

Tomio Okamura se narodil české matce a japonsko-korejskému otci. Když mu bylo pět let, jeho rodina se přestěhovala z Japonska do dřívějšího Československa. Rodinné problémy ho donutily strávit část dětství v dětském domově, kde začal kvůli rasistickým posměškům koktat. Až do svých čtrnácti let se pomočoval, uvedl na své stránce Okamura.

Po přerušení vysoké školy se přestěhoval zpátky do Japonska. Tam se však předsudků nezbavil, místní k němu přistupovali jako k „míšenci“. Nejdříve pracoval jako popelář, později prodával popcorn v kině. Ve svých jednadvaceti letech se vrátil zpět do Evropy. Po začátcích v cestovním ruchu se stal úspěšným podnikatelem, cílil hlavně na asijské turisty.

Když se roku 2012 zapojil do boje o prezidentské křeslo, byl už známý jako senátor a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. I přesto, že v prezidentských volbách pro nedostatek podpisů neuspěl, založil v témže roce hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. O dva roky později Úsvit po vnitřních sporech opustil a založil Svobodu a přímou demokracii (SPD).

Islám není rasa ani náboženství

Někteří považují Okamurův postoj za velmi zneklidňující. Sám Okamura je však na základě vlastních zkušeností „naprosto alergický na rasismus a xenofobii“. Islám však nepovažuje za rasu, ani za náboženství. „Je to zlá ideologie,“ prohlásil.  

Popularita Svobody a přímé demokracie v nedávných měsících vzrostla k sedmi procentům a Okamura je druhým nejoblíbenějším lídrem v zemi. Rostoucí přitažlivost jeho strany odráží protiimigrantské nálady i v ostatních evropských zemích - úspěch nacionalistické Alternativy pro Německo, slovenských Kotlebovců či maďarské vládní strany Fidesz.  

Antiimigrantská rétorika se v Česku rozšířila do většiny politických stran, včetně vládnoucích Sociálních demokratů a jejich koaličního partnera ANO. To i přesto, že Česko přijalo pouze dvanáct z 1600 uprchlíků, které dle Evropské unie přijmout mělo. 

Celý rozhovor tady.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Zločin, mafie, politika. Od vraždy novináře Jána Kuciaka uplynul rok

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Původně měl být „jen“ unesen, ale nakonec pachatelé plány změnili a investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho...

Najdete na iDNES.cz