Volby na Srí Lance vyhrál dosavadní prezident, jeho rivala obklíčila armáda

  10:56aktualizováno  10:56
První srílanské volby po ukončení občanské války s tamilskými Tygry vyhrál dosavadní prezident Radžapaksa. Mezitím armáda obklíčila v metropoli Kolombo hotel, v němž bydlí jeho rival generál Fonseka. S odůvodněním, že v budově mohou být dezertéři. Poradce hlavy státu ale zmínil i obavy z možného převratu.

Vojáci hlídají před hotelem v hlavním městě Kolombu, kde je ubytován prezidentský kandidát generál Sarath Fonseka. (27. ledna 2010) | foto: AP

"Nevíme, jaké jsou jejich úmysly, a jako preventivní opatření jsme kolem hotelu rozmístili jednotky," řekl mluvčí armády Udaja Nanajakkara. "Hotel není obklíčen, dovolujeme klientům vycházet i vcházet, ale kontrolujeme je," řekl a dodal, že armáda nemá v úmyslu Fonseku zadržet.

Kandidát do prezidetských voleb na Srí Lance generál Sarath Fonseka. (26. ledna 2010)Ovšem hlavní poradce dosavadní hlavy státu řekl, že "Fonseku hlídají, aby se nepokusil zorganizovat převrat s některými příslušníky armády", které ještě nedávno velel. A o jeho nesporných kvalitách coby vojenského stratéga se Radžapaksa mnohokrát přesvědčil. Právě pod generálovým vedením armáda před osmi měsíci po sedmatřiceti letech konečně ukončila občanskou válku s takzvanými tamilskými Tygry.

Potom se generál Fonseka rozhodl kandidovat proti stávajícímu prezidentovi a začal ostrý předvolební boj. Ke konci mnohdy násilím poznamenané kampaně uvedl Fonseca, že "vláda bude chtít buď volební hlasy ukrást, nebo ho zadržet, pokud by zvítězil".

Podle oficiálních výsledků volební komise získal Radžapaksa v klání o prezidentské křeslo 57,9 procent všech hlasů a svého hlavního soupeře porazil o 1,8 milionu hlasů. Opoziční kandidát generál Sarath Fonseka ale výsledky hlasování odmítl uznat. Právo zúčastnit se úterního hlasování mělo na čtrnáct milionů tamních obyvatel.

VOLBY NA SRÍ LANCE

- Radžapaksa i Fonseka před volbami slibovali rozvoj a obnovu země. Ani jeden ale nepřišel s plánem na vyřešení trvajících stížností Tamilů na to, že jsou stavěni na okraj společnosti. Právě kvůli jejich údajnému utlačování zahájila separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) v 80. letech povstání.

- Volby se konaly osm měsíců po porážce separatistické LTTE, která loni v květnu ukončila 37 let trvající válku, v níž přišlo o život 80 až 100 tisíc lidí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Předjíždění kamionů

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz