Netanjahu míří za pátým premiérským postem, volby vyhrála jeho strana

  5:39aktualizováno  16:10
Úterní izraelské parlamentní volby vyhrála vládní strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua. Po sečtení 98 procent hlasů bude mít Likud ve 120členném parlamentu 35 křesel, stejně jako konkurenční středová koalice Modrá a bílá. Ta však na rozdíl od Netanjahua pravděpodobně nesloží parlamentní většinu.

Netanjahuovi už k vítězství pogratuloval například český prezident Miloš Zeman. „Jsem potěšen, že izraelský lid potvrdil svůj souhlas s Vaším politickým programem a obnovil Váš mandát, čímž Vám dal možnost nadále utvářet nejen izraelskou politiku, ale podílet se také na regionálním a mezinárodním dění,“ napsal v dopise.

Fotogalerie

„Doufám, že v budoucnu budeme mít mnoho příležitostí pokračovat v naší plodné spolupráci a v neposlední řadě také v naplnění mého snu, a to přesunu českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ dodal Zeman.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz se zmínil o skvělém výkonu při volebním vítězství Netanjahua. Italský ministr vnitra Matteo Salvini zase Netanjahua ocenil za dobrou práci.

Spojené státy, které jsou klíčovým izraelským spojencem, mezitím uvedly, že se těší na další spolupráci s Jeruzalémem. Washington je rovněž přesvědčen, že budoucí izraelská vláda, ať již bude jakákoli, bude pokračovat v těsném vztahu s USA. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa je znovuzvolení Netanjahua dobrým znamením pro mír. 

Po sečtení 98 procent hlas bude mít pravicová koalice ve 120členném parlamentu až 65 křesel. Netanjahu tak má otevřenou cestu k pátému premiérskému mandátu. Stane se tak nejdéle sloužícím izraelským premiérem v dějinách státu. V projevu k sympatizantům označil výsledek za takřka neuvěřitelný.

Koaliční jednání však mohou zkomplikovat strany Kulanu a Izrael je náš domov. V minulosti sice byly v Netanjahuově vládě, ale teď se zatím nevyslovily a čekají na konečný výsledek. Vůdce strany ruských imigrantů Izrael je náš domov Avigdor Liberman už vyloučil, že by šel do koalice s vůdcem konkurenční formace Modrá a bílá Bennym Gancem. 

Ganc ve středu uznal porážku centristických a levicových sil. Jeho partaj získala 35 parlamentních křesel, což je stejný počet jako vládní Likud. Na rozdíl od něj ale se spojenci nedá dohromady parlamentní většinu. Ganc se však snažil své stoupence povzbudit, když prohlásil, že „obloha sice vypadá zatažená, ale přes milion občanů“ se vyjádřilo pro změnu. 

„Dobré ráno, přátelé. Ano, dobré. Je pravda, že obloha se zdá zamračená, ale dvě věci ne. Jednou z nich je to, že výsledky stále nejsou konečné a ještě je možná změna... Tou druhou, že nic nezkalí záři naděje, kterou jsme přinesli Izraelcům a izraelské společnosti. Naši voliči chtěli naději a my jim ji dáme. Přáli si jinou cestu a my jim ji ukázali,“ sdělil Ganc v poselství. Slíbil, že jeho strana se nevzdá povinnosti reprezentovat více než milion voličů, kteří si přáli změnu. 

Izraelci přitakají okupaci, míní palestinský mírový vyjednávač

Palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát volební výsledek interpretoval jako zajištění statusu quo, tedy ne míru a přitakání okupaci. Mezi Palestinci výsledek vyvolává obavy z možné anexe židovských osad na Západním břehu Jordánu, jak to Netanjahu před volbami slíbil. Rada Ješa, která zastřešuje osadníky, se pak domnívá, že Izraelci se jasně přiklonili k pravici a že se v úterý skoncovalo s palestinským státem. 

Trump: Vítězství Netanjahua je dobré pro mír

Americký prezident Donald Trump novinářům v Bílém domě řekl, že znovuzvolení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua je dobrým znamením pro mír.

Netanjahu v průběhu volební kampaně opakovaně hovořil o tom, že má s Trumpem dobré vztahy, a navštívil i Bílý dům, kde Trump podepsal uznání izraelské svrchovanosti nad syrskými Golanskými výšinami, což vyvolala ve světě kritiku.

Trump mnoho Izraelců potěšil, ale zároveň pobouřil Palestince, již v roce 2017, kdy uznal Jeruzalém za hlavní městě Izraele a následně v květnu loňského roku tam nechal přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu. Palestinská autonomie na Západním břehu od té doby jednání s Washingtonem bojkotuje.

Ve volbách propadla tradiční opora levice - Strana práce, která po desetiletí dominovala izraelské politice. Docílila vůbec nejhoršího výsledku a v parlamentu bude mít jenom šest zástupců. Dobře si vedly náboženské strany Šas a Jednotný judaismus tóry, které jsou tradičními spojenci Likudu a hodlají jít do vlády s Netanjahuem znovu. Mají 16 poslanců.

Volební komise nyní sčítá hlasovací lístky odevzdané na vojenských základnách a na zahraničních diplomatických misích. Sčítání těchto zbylých hlasů je časově náročnější, neboť úřady ověřují, zda vojáci nevolili dvakrát, jednou doma a podruhé na základnách, vysvětlila izraelská média.

Volebního klání se zúčastnilo 47 stran, které pro vstup do parlamentu musí překonat hranici 3,25 procenta hlasů. Hlasovat mohlo zhruba 6,3 milionu lidí, k urnám ale přišlo 67,9 procenta voličů. Pro srovnání, v roce 2015 byla volební účast o čtyři procentní body vyšší.

Až bude výsledek konečný, zahájí prezident Reuven Rivlin konzultace s představiteli jednotlivých stran, aby zjistil, koho podpoří jako nového premiéra. Rivlin oznámil, že tyto konzultace začnou příští týden a budou přenášeny živě. Politika, který získá nejširší podporu, pak Rivlin pověří sestavením kabinetu. Dotyčný na to bude mít 28, případně dalších 14 dní. Neuspěje-li, bude pověřen někdo jiný.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Rezignace Mayové vyvolala v zahraničí obavy. Labouristé žádají nové volby

Britská premiérka Theresa Mayová poté, co oznámila svou rezignaci. (24. května...

Rezignace britské premiérky byla v zahraničí přijata spíše negativně. Emmanuela Macrona nebo Jean-Claude Junckera její...

Švédští rodiče vyhladověli dítě téměř k smrti, krmili ho veganskou stravou

ilustrační snímek

Švédský soud poslal v pátek na tři měsíce za mříže rodiče, kteří vyhladověli své dítě veganskou dietou téměř k smrti....

USA repatriovaly rodinu ze Sýrie, Západ se obává nárůstu tlaku

Členky Islámského státu v syrském uprchlickém táboře (2. dubna 2019)

Spojené státy repatriovaly americkou rodinu, která se dosud nacházela v syrském detenčním středisku pro lidi podezřelé...

Najdete na iDNES.cz