Italové mají chuť trestat levicovou vládu, v neděli jdou volit

  18:20aktualizováno  18:20
Řím (od zpravodaje MF DNES) - V nedělních volbách mají Italové chuť trestat levicovou vládu. Vyčítají jí, že nevyřešila potíže se sílící vlnou uprchlíků, kteří míří k italským břehům. Debata o migraci a také ekonomice dominovala celé dvouměsíční předvolební kampani.

Italský premiér Paolo Gentiloni na setkání evropských socialistů (19. října 2018). | foto: AP

Na náměstí Chigi před sídlem italského premiéra, kde po nedělních volbách už brzy vystřídá jejich vítěz současného nájemce Paola Gentiloniho, se sjíždějí první turisté.

Sedmadvacetiletý John Oubdeman, původem z Ghany, se pustí do práce. Neúnavně nabízí deštníky, má jich plnou náruč. „Časy ale nejsou pro obchod dobré,“ stěžuje si. Důvodem je konkurence.

Před pěti lety je prý tady, v pulzujícím středu italské metropole, nabízel skoro sám, ale teď už se tu okolo pohybují desítky dalších prodavačů se zbožím všech barev. Přibývá těch, kteří si potřebují přivydělat.

Kdo chce vládnout?

Přistěhovalci míří do Itálie ve velkých počtech. Jen za poslední čtyři roky to bylo už zhruba 600 tisíc lidí, převážně ze zemí Blízkého východu a z Afriky. Země se stala vstupní branou imigrace do Evropy.

Italská ekonomika se sice právě zotavila z toho nejhoršího, ale na jásot to není. Nová místa, která by pomohla zaměstnat také nově příchozí imigranty, se vytvářejí jen obtížně.

John Oubdeman připouští, že si kdysi představoval, jak se otočí jeho kariéra vzhůru, ale teď je rád za své deštníky.

Komfortně se totiž dnes nežije ani Italům. A před nedělními volbami dávají politikům hlasitě najevo, že by se měli o neustávající proud migrantů zajímat. Je to žhavé téma. Neřešený problém neúměrně zatěžuje státní rozpočet a vzniká také napětí, jaké v zemi dříve neznali.

Ve čtyřicetitisícovém městečku Macerata se vařily emoce, když mladý sympatizant ultrapravice Luca Traini zranil šestici imigrantů. Jako motiv později uvedl rozhořčení, které v něm vyvolala předcházející vražda osmnáctileté dívky. Z ní policie podezírá trojici nigerijských přistěhovalců. Otřes také vyvolalo loňské napadení mladého polského páru, stopy vedly rovněž k imigrantům, kteří byli později odsouzeni.

Volební soupeři proto téma uchopili jako dobrou šanci, jak rozšířit voličskou základnu.

Expremiér Silvio Berlusconi slíbil, že proud imigrantů zarazí a ty existující bude jeho vláda vracet. „Imigrace je sociální časovaná bomba, která možná brzy exploduje,“ varoval na jednom z posledních mítinků.

Berlusconi se vrátil v plné síle. Zraje jako víno, říkají jeho voliči

Jeho koaliční partner Liga severu navrhuje totéž už řadu let. Jejím sloganem je „Itálie především“. Dříve strana zdůrazňovala autonomii severu Itálie. Nyní se její lídr Matteo Salvini obrátil v kampani i na italský jih a ochranu hranic označil za nejdůležitější úkol současnosti. „Měli bychom mít možnost si sami zvolit, koho chceme či nechceme přijímat,“ uvedl Salvini.

Rozšíření působnosti své strany na celou Itálii označil za logický vývoj. „Problémy jihu i severu jsou identické, málo práce a příliš imigrantů.“

Výsledek je nejasný

Berlusconiho strana a Liga severu před volbami spolupracují ve společné koalici, ale současně se přetahují o pozici lídra celé italské pravice. Každý hlas proto pro ně bude důležitý.

„Bojují o každého voliče, protože výsledek voleb je otevřený, nikdo neví, jak bude vypadat příští vládní koalice,“ říká Jacopo Iacoboni, politický komentátor listu La Stampa.

Jejich plán je prostý. Chtějí obnovit hraniční kontroly a také zpochybňují pravidlo, podle kterého za imigranty přebírá odpovědnost první unijní stát, do kterého přijdou. Apeninský poloostrov je nejvíc na ráně, říkají.

Vládní levice se snažila problém vytrvale přesouvat na evropskou úroveň. Nakonec se po dohodě s libyjskými milicemi podařilo lodě pašeráků vracet. Migrační proud se ztenčil.

Současný premiér Paolo Gentiloni však mnoho lidí nepřesvědčil. Problém řešil razantní ministr vnitra Marco Minniti, který musel odpovídat na kritické hlasy z levicového tábora, zda to nebylo „nehumánní řešení“. „Krizi jsme řešili obdobně jako evropští partneři, kteří zaváděli kontroly na hranicích,“ bránil se Minniti. Podle mnohých se předvedl jako tvrdý chlapík a drží uvadající akcie levice nad vodou.

Je to slyšet i v odpolední debatě na římském náměstí Republiky. „Musel jsem uznat, že najednou se objevil ministr, který předvedl něco konkrétního,“ kývá uznale mladý bankéř Pier Dicastello.

Mezi přistěhovalci má spoustu přátel. „Někdy cítím, že je tyto debaty zraňují, nakonec je pravda, že na mnoha místech tyto lidi potřebujeme,“ dodává Dicastello.

S tím by bezpochyby souhlasila i Emma Boninová, bývalá bruselská politička, která se svou krajní levicí imigranty vášnivě brání.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Za smrt migrantů v chladicím voze doživotí. Maďarský soud zpřísnil trest

Forenzní technici rakouské policie u odstaveného nákladního automobilu s těly...

Doživotním odnětím svobody potrestal ve čtvrtek v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní...

Mému psovi je smutno. Na co všechno se vymlouvají australští řidiči?

Zásah policie v australském Cairns, kde neznámý útočník zabil osm dětí

Jen jsem držel tempo s okolním provozem. Já jsem nevěděl, že je tu rychlostní limit. Chtělo se mi na záchod. To jsou...

Němci chtějí vyhnat Erdogana z mešit, budou vychovávat vlastní imámy

Fanoušci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana během jeho návštěvy...

Vláda Angely Merkelové přemýšlí, jak omezit vliv Turecka v německých mešitách. Chce proto, aby se muslimští duchovní do...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz