Erin O'Connorová v kavárně v Brooklynu. Na okně je vylepený portrét Baracka Obamy, Erin O'Connorová je vidět za oknem na pravé straně. (4. listopadu 2012) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

O'Bamovo charisma pohaslo a trojlístek letos v New Yorku chybí

  • 16
New York (od zpravodajky iDNES.cz) - Přesně před čtyřmi roky stála v záplavě zelených triček na Union Square v New Yorku. Bylo krátce před prezidentskými volbami a liberální město podlehlo kouzlu Baracka Obamy. Stejně tak Erin O'Connorová, která sama navrhla a pak i prodávala trička s jeho poirštěným jménem. "Obamovo charisma pohaslo," říká dnes drobná Američanka.

Na současného prezidenta ale nezanevřela a svůj hlas mu dá i tohle úterý, kdy Američané rozhodnou o příštím prezidentovi země. Originální zelená trika s nápisem "I love O'Bama" už Erin O'Connorová na Manhattanu ale neprodává. Za čtyři roky se toho totiž hodně změnilo. Nejen kolem amerického prezidenta, ale i u ní (více o Erin O'Connorové během minulých voleb čtěte zde).

Tak třeba, z tehdejší studentky Newyorské univerzity se stala profesorka sociologie na Marymount Manhattan College, a ta už nemá tolik času. Kromě toho trička prodávala nejen kvůli Obamovi, ale také ve snaze pomoci rodinné známé z Detroitu, nad níž visela hrozba exekuce. O'Connorová jí tehdy věnovala celý zisk z prodeje, nechala si jen náklady.

Erin O'Connorová v Brooklynu (4. listopadu 2012

"Snažila jsem se jí pomoci a dočasně se to i podařilo. Díky penězům z triček se finančně srovnala a dům si tehdy udržela. Pak ale kvůli špatné ekonomické situaci v Detroitu přišla o část příjmů a letos v dubnu pak i o ten dům," vypráví sedmatřicetiletá žena, která žije v Brooklynu a čeká s manželem první dítě.

"Skrze její příběh můžete vidět, jak se kdokoliv může stát bezdomovcem. Stačí nešťastné okolnosti. Je to totiž tvrdě pracující žena, která se živí jako návrhářka interiérů. Sama se akorát po rozvodu snažila udržet velký dům," říká Erin.

Příběh její známé ale přeci jen nekončí na ulici. Dvaašedesátiletá žena se na čas uchýlila k synovi do Colorada, kde si opět našla práci a teď si tam pronajímá malou garsonku.

I Love O'Bama

Erin O'Connorová  v listopadu 2008 podporovala prezidentského kandidáta Baracka...

Erin O'Connorová před čtyřmi lety prodávala na Union Square trička podporující nikoliv Obamu, ale O'Bamu. Místo srdce byl v nápisu "I love O'Bama" použit trojlístek, tradiční symbol Irska. "Napadlo mě to uprostřed noci. Nijak jsem to neplánovala. Prostě mě to napadlo i ve spojitosti s mým jménem," vzpomíná Američanka s irskými kořeny na nevšední nápad. Už kdysi přitom upozornila, že v Obamovi z matčiny strany koluje kapka irské krve.

Erin O'Connorová jí před lety pomohla slušnou částkou. Dala jí něco kolem čtyř tisíc dolarů. "Nechala jsem si jen peníze na náklady, protože jsem si nemohla dovolit hradit výrobu triček ze svého," vysvětluje usměvavá socioložka a snaží se rozpomenout si, kolik zelená trika nakonec vydělala.

"Myslím, že to bylo kolem šesti tisíc dolarů," říká a dodává, že jeden kus prodávala za dvacet dolarů, při hromadných objednávkách dávala slevu. Prodala jich nakonec stovky. Na dračku šly ještě i měsíce po prezidentských volbách, konkrétně během dne svatého Patrika. Tehdy je i speciálně nechávala přidělávat.

Letos je už ale znova natisknout nenechala, a to navzdory tomu, že si je chtěl objednat i politický akční výbor zvaný Irsko-američtí demokraté. "Byla jsem pryč a teď už ani nemám čas na to, aby obchodovala s tričky. Taky bych je už prodávala z jiného důvodu. Má mise ale byla splněna. Udělala jsem vše, co bylo možné, i když to bohužel nestačilo," podotýká.

Rozpovídá se také o současném prezidentovi, který se v úterý pokusí o znovuzvolení do Bílého domu. Vlna nadšení a naděje, kterou vyvolal hlavně mezi mladšími ročníky před čtyřmi roku, je ta tam. A to i v New Yorku, který patří mezi tradiční bašty liberálů a demokratů.

"Nedá se to srovnávat. Tehdy bylo všude tolik nadšení a lidé byli pyšní, když říkali, že podporují Obamu. Já sama jsem nebyla nikdy v životě více politicky aktivnější. Teď už takové nadšení ve vzduchu není. Ty volby se konaly po osmi letech George Bushe a lidé skutečně věřili ve změnu, že by mohla začít nová éra. Ale to se nestalo," popisuje náladu v části společnosti.

Reportáže z USA

"Jeho charisma pohaslo," míní a vzpomíná na oslavy tehdejšího Obamova volebního vítězství v ulicích Brooklynu. Teď prý jejich kamarádi nechtějí volby ani sledovat. Pokud prezident v těsném zápase nakonec Mitta Romneyho porazí, demokraticky laděným voličům se akorát uleví. Oslavy se konat nebudou.

Jedním dechem se ale Obamy i zastává. Podle ní všechno není tak zcela jeho chyba. Například ekonomickou krizi, která už tak dlouho drtí Američany, zdědil od svého předchůdce. "Já ho pořád podporuji, jen už to není tak nadšené," popisuje své pocity Erin O'Connorová.

Podle ní nelze ze všeho vinit jenom současného prezidenta. "Američané si neuvědomují, že se svět mění... Ekonomika ani politika není izolovaná," přemýšlí. Obamovi klade k dobru například zdravotní reformu nebo stahování vojáků ze zahraničních misí. Zároveň připouští, že se mu třeba příliš nedaří bojovat s vysokou nezaměstnaností.