O'Bamovo charisma pohaslo a trojlístek letos v New Yorku chybí

  7:16aktualizováno  7:16
New York (od zpravodajky iDNES.cz) - Přesně před čtyřmi roky stála v záplavě zelených triček na Union Square v New Yorku. Bylo krátce před prezidentskými volbami a liberální město podlehlo kouzlu Baracka Obamy. Stejně tak Erin O'Connorová, která sama navrhla a pak i prodávala trička s jeho poirštěným jménem. "Obamovo charisma pohaslo," říká dnes drobná Američanka.

Erin O'Connorová v kavárně v Brooklynu. Na okně je vylepený portrét Baracka Obamy, Erin O'Connorová je vidět za oknem na pravé straně. (4. listopadu 2012) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Na současného prezidenta ale nezanevřela a svůj hlas mu dá i tohle úterý, kdy Američané rozhodnou o příštím prezidentovi země. Originální zelená trika s nápisem "I love O'Bama" už Erin O'Connorová na Manhattanu ale neprodává. Za čtyři roky se toho totiž hodně změnilo. Nejen kolem amerického prezidenta, ale i u ní (více o Erin O'Connorové během minulých voleb čtěte zde).

Tak třeba, z tehdejší studentky Newyorské univerzity se stala profesorka sociologie na Marymount Manhattan College, a ta už nemá tolik času. Kromě toho trička prodávala nejen kvůli Obamovi, ale také ve snaze pomoci rodinné známé z Detroitu, nad níž visela hrozba exekuce. O'Connorová jí tehdy věnovala celý zisk z prodeje, nechala si jen náklady.

Erin O'Connorová v Brooklynu (4. listopadu 2012

"Snažila jsem se jí pomoci a dočasně se to i podařilo. Díky penězům z triček se finančně srovnala a dům si tehdy udržela. Pak ale kvůli špatné ekonomické situaci v Detroitu přišla o část příjmů a letos v dubnu pak i o ten dům," vypráví sedmatřicetiletá žena, která žije v Brooklynu a čeká s manželem první dítě.

"Skrze její příběh můžete vidět, jak se kdokoliv může stát bezdomovcem. Stačí nešťastné okolnosti. Je to totiž tvrdě pracující žena, která se živí jako návrhářka interiérů. Sama se akorát po rozvodu snažila udržet velký dům," říká Erin.

Příběh její známé ale přeci jen nekončí na ulici. Dvaašedesátiletá žena se na čas uchýlila k synovi do Colorada, kde si opět našla práci a teď si tam pronajímá malou garsonku.

I Love O'Bama

Erin O'Connorová před čtyřmi lety prodávala na Union Square trička podporující nikoliv Obamu, ale O'Bamu. Místo srdce byl v nápisu "I love O'Bama" použit trojlístek, tradiční symbol Irska. "Napadlo mě to uprostřed noci. Nijak jsem to neplánovala. Prostě mě to napadlo i ve spojitosti s mým jménem," vzpomíná Američanka s irskými kořeny na nevšední nápad. Už kdysi přitom upozornila, že v Obamovi z matčiny strany koluje kapka irské krve.

Erin O'Connorová  v listopadu 2008 podporovala prezidentského kandidáta Baracka...

Erin O'Connorová jí před lety pomohla slušnou částkou. Dala jí něco kolem čtyř tisíc dolarů. "Nechala jsem si jen peníze na náklady, protože jsem si nemohla dovolit hradit výrobu triček ze svého," vysvětluje usměvavá socioložka a snaží se rozpomenout si, kolik zelená trika nakonec vydělala.

"Myslím, že to bylo kolem šesti tisíc dolarů," říká a dodává, že jeden kus prodávala za dvacet dolarů, při hromadných objednávkách dávala slevu. Prodala jich nakonec stovky. Na dračku šly ještě i měsíce po prezidentských volbách, konkrétně během dne svatého Patrika. Tehdy je i speciálně nechávala přidělávat.

Letos je už ale znova natisknout nenechala, a to navzdory tomu, že si je chtěl objednat i politický akční výbor zvaný Irsko-američtí demokraté. "Byla jsem pryč a teď už ani nemám čas na to, aby obchodovala s tričky. Taky bych je už prodávala z jiného důvodu. Má mise ale byla splněna. Udělala jsem vše, co bylo možné, i když to bohužel nestačilo," podotýká.

Rozpovídá se také o současném prezidentovi, který se v úterý pokusí o znovuzvolení do Bílého domu. Vlna nadšení a naděje, kterou vyvolal hlavně mezi mladšími ročníky před čtyřmi roku, je ta tam. A to i v New Yorku, který patří mezi tradiční bašty liberálů a demokratů.

"Nedá se to srovnávat. Tehdy bylo všude tolik nadšení a lidé byli pyšní, když říkali, že podporují Obamu. Já sama jsem nebyla nikdy v životě více politicky aktivnější. Teď už takové nadšení ve vzduchu není. Ty volby se konaly po osmi letech George Bushe a lidé skutečně věřili ve změnu, že by mohla začít nová éra. Ale to se nestalo," popisuje náladu v části společnosti.

Reportáže z USA

"Jeho charisma pohaslo," míní a vzpomíná na oslavy tehdejšího Obamova volebního vítězství v ulicích Brooklynu. Teď prý jejich kamarádi nechtějí volby ani sledovat. Pokud prezident v těsném zápase nakonec Mitta Romneyho porazí, demokraticky laděným voličům se akorát uleví. Oslavy se konat nebudou.

Jedním dechem se ale Obamy i zastává. Podle ní všechno není tak zcela jeho chyba. Například ekonomickou krizi, která už tak dlouho drtí Američany, zdědil od svého předchůdce. "Já ho pořád podporuji, jen už to není tak nadšené," popisuje své pocity Erin O'Connorová.

Podle ní nelze ze všeho vinit jenom současného prezidenta. "Američané si neuvědomují, že se svět mění... Ekonomika ani politika není izolovaná," přemýšlí. Obamovi klade k dobru například zdravotní reformu nebo stahování vojáků ze zahraničních misí. Zároveň připouští, že se mu třeba příliš nedaří bojovat s vysokou nezaměstnaností.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Šárka Havránková z Policejního prezidia je viceprezidentkou Interpolu

Novou viceprezidentkou pro Evropu mezinárodní policejní organizace Interpol se na příští tři roky stane plukovnice...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz