Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Mohl by být na golfu. Ale on ne, on se stará! tvrdí fanoušci Romneyho

  7:10aktualizováno  7:10
Cleveland (Od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Před úterními volbami prezidenta USA se oba tábory, tedy romneyovci a obamovci, snaží ze všech sil získat poslední nerozhodnuté voliče. Sami zvládnou tak tři až čtyři mítinky za den, o další akce se starají třeba jejich manželky. Jedno z předvolebních shromáždění Ann Romneyové se uskutečnilo v malém městečku na severu Ohia.

Mitt Romney a jeho žena Ann při volební akci na letišti v Dubuque v Iowě. (3. listopadu 2012) | foto: AP

Gail je postarší paní,  prošedivělá a trochu podsaditá. Má teplé hnědé kalhoty, flanelovou košili a kolem pasu uvázanou tlustou mikinu. Protože venku je vlezlá zima a k tomu pořád prší. Už týden. Hurikán Sandy, nebo alespoň jeho okraj, zavítal i sem, do Ohia. 

"Mám pocit, jako bychom se už nikdy neměli zahřát," směje se Gail. Stojí uprostřed velkého sálu ve sportovním centru městečka Strongsville nedaleko Clevelandu. Před ní je několik řad žen a za ní už se šikují další. Muži jsou tu v žalostné menšině, což je pochopitelné, vzhledem k tomu, že akce se jmenuje "Women for Romney".

Fotogalerie

Právě Mitt Romney chce už tohle úterý vyhrát prezidentské volby. Porazit současného šéfa Bílého domu Baracka Obamu, který podle něj za uplynulé čtyři roky zkazil, co mohl. A Mitt Romney dobře ví, že bez Ohia svůj vítězný plán splní jen těžko. Lidnatý stát na severu USA je pro úterní hlasování klíčový. 

Ze statistik, které Američané tak milují, vyplývá velmi jednoduchá věc: totiž že ani jeden jediný republikán v dějinách neusedl do Oválné pracovny, aniž by vyhrál právě v Ohiu. 

"Takováhle ženská, to je devíza"

Ale zpátky do Strongsville, ke Gail a dalším sešikovaným ženám. Nečekají tu na Mitta, čekají na jeho ženu Ann. Jde o to, že v posledních týdnech a dnech před volbami je potřeba napnout všechny síly. Získat nerozhodnuté voliče, a to právě v těch státech, u nichž se nedá odhadnout výsledek a v nichž si kandidáti v průzkumech dýchají na záda (kromě Ohia je to třeba ještě Florida, Colorado, Wisconsin nebo Iowa). 

A tak tyhle kouty Ameriky objíždí nejen sám prezidentský kandidát, ale i jeho "parťák" (rozuměj adept na post viceprezidenta) a taky manželka. 

Ann Romneyová je populární. Američanům (nejen z řad republikánů)  je sympatické, že vychovala pět synů a nezbláznila se z toho. Taky jim imponuje, jak se vyrovnává s těžkými zdravotními problémy, které ji provázejí už skoro patnáct let: v roce 1998 jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu, o deset let později rakovinu prsu. "Taková ženská je pro prezidentského kandidáta obrovská devíza," uznale konstatuje Gail. 

Modlitba, hymna, přísaha 

Pro mírně cynického Evropana, který na podobné záležitosti není zrovna zvyklý, je takovéhle předvolební shromáždění v ohijském zapadákově vskutku neobyčejná podívaná. Mítink, na němž bude Ann orodovat za manžela, má začít v půl šesté, ale je jasné, že na hlavní hvězdu se bude čekat. Dav (čítající v tuto chvíli nějakých tři sta hlav) je třeba náležitě rozehřát. 

Na pódiu za řečnickým pultíkem je malá tribuna, na níž už stojí nějakých dvacet až třicet široce se usmívajících žen a mužů. Jsou to většinou místní politici a taky zasloužilí dobrovolníci. Všichni třímají transparenty s logy Romneyho kampaně a hesly jako "Cleveland Rocks" nebo "Ohio for Romney". Až bude Ann řečnit, oni budou těmihle transparenty mávat a na kameru to bude vypadat moc dobře. 

Chvíli po půl se z hroznu na tribuně utrhne první "kus". Jakási Jane, místní představitelka Republikánské strany a hrdá volička Mitta Romneyho, vítá přítomné, připomíná hrůzy hurikánu Sandy a předává mikrofon... pastorovi. 

Mitt Romney na mítinku na letišti v Dubuque v Iowě.

Mitt Romney na mítinku na letišti v Dubuque v Iowě.

Ano, na úvod mítinku je třeba se pomodlit. Což činí všichni bez výjimky. Následuje hymna (jen v podání místní zpěvačky) a přísaha na vlajku USA, jež visí nalevo od pódia a k níž se v tu chvíli poslušně obrací celý sál. Včetně Gail. 

"Slyšela jsem, že Obamovy mítinky jsou divoké a hlasité. To by se mi nelíbilo. Já mám ráda klid," říká Gail. A co ten krystalicky negativní tón letošní kampaně, ten se jí líbí? "Samozřejmě že ne. Místo aby kandidáti mluvili o tom, jak hodlají řešit problémy, jen se vzájemně napadají," říká Gail, zatímco na pódiu exceluje starosta Strongsville, který by se jistě uplatnil i ve varieté. Když mluví o Obamově reformě zdravotní péče, dav bučí a Gail skoro není slyšet.

"Obama nemá ponětí o amerických ženách"

"Obama nemůže obhajovat kroky, které za ty čtyři roky v Bílém domě udělal. Není totiž co obhajovat. A tak útočí na Romneyho. A ten se brání," vykládá Gail.

Varietní starosta Strongsville mezitím (za bouřlivého potlesku a mávání transparenty) couvá zpátky na tribunu a mikrofon předává dívce, která se představuje jako Samantha, šéfka místní organizace kampaně "Women for Romney".

"Obama nemá ponětí, kdo jsou dnešní americké ženy," křičí a v davu to vře vzrušením. "My, americké ženy, pracujeme, myslíme, tvoříme. To my proměňujeme americký sen ve skutečnost!" Transparenty letí nad hlavy.

Čekání na Ann

Kolik je hodin? Něco po šesté. Neměla by už Ann Romneyová přeci jen přijít? Aby se dav vším tím rozehříváním nepřehřál. Jenže - ne, ještě ne. Ještě přichází místní politická hvězda George Voinovich, bývalý starosta Clevelandu, guvernér Ohia a senátor. 

"Mitt by tohle všechno vůbec nemusel dělat. Nemusel by kandidovat. Je velmi bohatý a klidně by teď mohl být někde na golfu. Jenže on se zajímá! On se stará! A my se proto postaráme, aby dostal tuhle práci," říká. Odezva je mohutná. 

Ann Romneyová během setkání s voliči v Tampě. (28. srpna 2012)

Ann Romneyová během setkání s voliči v Tampě. (28. srpna 2012)

Tak co? Už? po respektovaném Voinovichovi by přeci už paní Ann mohla přijít. Bylo by na čase, je skoro čtvrt na sedm a v publiku jsou i dámy, které se opírají o hůl. Jak dlouho tu ještě budou muset stát?

Jenže ony to vydrží. Organizátoři si totiž pro ně připravili překvapení. Na pódium vchází Cindy McCainová, manželka Johna McCaina, který stál proti Obamovi před čtyřmi lety. 

"Chvíli jsme vedly kampaň proti sobě, ale vidíte, teď jsme spolu. V politice se může zrodit velké přátelství," vykládá Cindy. Na vysvětlenou: Romney a McCain před čtyřmi lety soupeřili v primárkách o republikánskou nominaci do prezidentských voleb. 

Historky o Mittu-otci

Když konečně, po téměř hodině, vchází na pódium strongsvillského sportovního centra Ann Romneyová, zmíněný evropský cynik má pocit, že právě teď, v tuhle chvíli, musí celý ten cirkus nutně dostoupit vrcholu. 

Ann Romneyová je půvabná blondýnka se zářivě bílými zuby - a v zářivě růžovém kostýmku. Sotva vkročí do sálu, publikum propuká v jásot přímo nezřízený a dlouho se nemůže utišit.

Jenže pak se stane poměrně zvláštní věc: po všem tom až estrádním vtipkování, po všem tom bučení, které se ozývalo pokaždé, když někdo vyslovil jméno Baracka Obamy, po všech těch dojemných historkách a chytlavých politických heslech, která za tu uplynulou hodinu zazněla, působí Ann Romneyová naprosto normálně. Civilně a klidně. 

Co říká, vlastně není až tak důležité. Podle očekávání mluví o Mittu-manželovi a Mittu-otci. Vypráví třicet let starou historku o tom, jak Mitt jednou přijel z práce a našel ji doma úplně ztrhanou. "Tvoje práce je mnohem důležitější a smysluplnější než ta moje. A ty ji děláš naprosto skvěle," řekl jí tehdy.

Pak vykládá, jak se jeden z jejích pěti synů dokázal po celé dětství vyhýbat trestům. A jen tak mimochodem podotýká, že je vlastně obklopena skoro výhradně muži. "Víte co? Třináct z našich osmnácti vnoučat jsou chlapci. A já mám jen bratry a žádné sestry."

Mluví nějakých deset, patnáct minut. Dav (včetně Gail) na závěr skanduje jméno jejího manžela.

Je čtvrtek večer, venku už je skoro tma a před chvílí přestalo pršet. V pátek ráno budou na CNN vysílat výsledky nových průzkumů: Barack Obama vede v Ohiu nad Mittem Romneym o tři procenta. A v pátek odpoledne se Ann Romneyová připojí ke svému muži na mítinku: o nějakých 400 kilometrů dál směrem na jihozápad, ale pořád ještě v Ohiu. Protože bez tohohle státu se Ann první dámou USA nestane.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Podnikatel dostal od Rusů půjčku, z vděčnosti postavil Putinovi sochu

Podnikatel z Kyrgyzstánu nechal před svým lyžařským střediskem postavit 2,5 metru vysokou sochu ruského prezidenta...

Su Ťij bránila Barmu proti obvinění z genocidy, odkazovala na Balkán

Obžaloba z genocidy etnika Rohingů vznesená proti Barmě podává „klamný a neúplný“ obrázek o dění v Arakanském státě....

Podvratný živel? Benin vyhostil velvyslance EU, z níž kasíruje miliardy

Benin vyhostil velvyslance Evropské unie, od níž dostal na dobré vládnutí v přepočtu miliardy korun. Oliver Nette musel...

Jeden z nejtragičtějších dní v Česku, píší Slováci o střelbě v Ostravě

Tragická střelba v ostravské fakultní nemocnici vzbudila pozornost i u našich sousedů. Podle slovenského listu Plus...

Najdete na iDNES.cz