Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Online reportáž

19:52

Vážení čtenáři, tímto on-line přenos událostí po spojeneckém útoku na Sýrii končí. Děkujeme vám za pozornost.

19:51

Shrnutí: Spojené státy spolu s Británií a Francií provedly noční úder na trojici cílů v Sýrii, akci zdůvodnily jako odvetu za údajný chemický útok v Důmě. Státy NATO, Izrael a také některé arabské země útok podpořily, kriticky se vyslovily naopak Rusko s Čínou. Rusko svolalo mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, kde předložilo rezoluci odsuzující úder, prosadit se ji ale nepodařilo. Spojenci o úderu hovoří jako o stoprocentně úspěšném, naopak Rusko udává, že syrská obrana dokázala sestřelit 71 ze 105 střel.

19:40

Rezoluci, kterou Moskva navrhovala, podpořily vedle Ruska jen Čína a Bolívie. Proti hlasovalo osm zemí, další čtyři se zdržely.

19:27

Rada bezpečnosti OSN na mimořádném zasedání nepřijala Ruskem navrhovanou rezoluci, která by odsoudila noční úder USA, Británie a Francie na Sýrii.

19:25

Útok na Sýrii vedený USA, Británií a Francií podpořila Saúdská Arábie. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí uvedlo, že spojenci reagovali na zločiny režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

19:20

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjádřil plnou podporu koaličnímu úderu na Sýrii. "Již před rokem jsem prohlásil, že stojím plně za rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa postavit se proti používání a šíření chemických zbraní," uvedl v prohlášení s tím, že tato podpora ze strany Izraele zůstává nezměněná.

19:05

Francouzský prezident Emmanuel Macron o nočním úderu proti Sýrii odpoledne telefonicky jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a britskou premiérkou Theresou Mayovou. Macron podle Elysejského paláce ocenil skvělou koordinaci útoku a prohlásil, že stanovené cíle byly splněny.

19:02

"Netvrdím, že útoky z minulé noci vyřešily všechno, ale ve srovnání s variantou neudělat nic byla tohle správná věc," prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Připomněl také, že alianční země opakovaně prosazovaly mezinárodní iniciativy směřující k věrohodné likvidaci syrského chemického arsenálu. "To bylo ale opakovaně blokované Ruskem, které používalo své veto v Radě bezpečnosti (OSN)," upozornil. Před útokem tak podle něj byly vyčerpány všechny ostatní možnosti, jak věc řešit diplomatickými a politickými prostředky. "Protože to ale Rusko zablokovalo, nebyla nyní alternativa," poznamenal. Rusko podle něj režim syrského prezidenta Bašára Asada podporuje dlouhodobě.

18:48

Americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že úder spojenců na Sýrii ochromil její arzenál chemických zbraní. Dodal, že prezident Donald Trumpa jasně ukázal světu, že USA nebudou chemické zbraně tolerovat. Pokud to bude třeba, jsou USA podle Pence ve svém úsilí připraveny pokračovat.

18:24

Představitelé Evropské unie podle listu The Guardian bedlivě sledují dění kolem Sýrie a reakci Ruska. Podle nejmenovaného činitele, který zastává vysoký post v Evropské komisi, se zdá, že Rusko nechystá vojenskou odpověď. Brusel nicméně předpokládá, že Moskva se k nějakému kroku, který bude za hranicí diplomacie, uchýlí. "Může vypnout plyn (do Evropy) nebo znovu vystupňovat napětí na Ukrajině," vysvětlil s tím, že se ale zdá, že nynější akce všech zúčastněných jsou vedeny spíše s cílem zachránit si tvář.

18:19
  • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří během tiskové konference v Bruselu. (14. dubna 2018)

    Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg hovoří během tiskové konference v Bruselu. (14. dubna 2018) / Autor: AP

18:10

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že všichni členové NATO podpořili vzdušný úder USA, Francie a Británie na Sýrii.

18:00

Francouzský velvyslanec při OSN François Delattre prohlásil, že Francie nepochybuje o odpovědnosti syrského prezidenta Bašára Asada za chemický útok v Dúmě a že tento čin volal po tvrdé reakci.

17:51

Ruský generální štáb stejně jako Pentagon nemá informace o civilních nebo vojenských obětech nočních úderů na Sýrii. Informace se ale stále ověřují.

17:50

Britská velvyslankyně při OSN Karen Pierceová prohlásila, že nemůže být nelegální použít sílu k tomu, aby se zabránilo zabíjení nevinných lidí.

17:43

ImageText

17:41

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová prohlásila, že nyní je na Radě bezpečnosti OSN, aby se ujmula řešení syrské otázky.

17:38

Spojené státy jsou připravené opět na Sýrii zaútočit, pokud znovu použije chemické zbraně, řekla americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. Dodala, že USA svou strategii vůči Damašku nijak nezměnily.

17:29

Rada bezpečnosti OSN začala na dnešním mimořádném zasedání jednat o situaci v Sýrii. Schůzka se koná na žádost Ruska, které noční úder spojenců na Sýrii kritizuje.

17:20

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval všechny členy Rady bezpečnosti OSN ke zdrženlivosti, aby se situace v Sýrii dále nevyhrocovala. Obvinění z chemického útoku v Sýrii je podle Guterrese nutné prošetřit. Mezinárodní vyšetřovatelé jsou podle něj připraveni navštívit Dúmu, kde se útok údajně odehrál.