V Paříži skončila vojenská přehlídka. Policie se střetla s demonstranty

  13:17aktualizováno  17:05
Paříž v neděli hostila tradiční vojenskou přehlídku u příležitosti oslav výročí dobytí Bastily. Velkolepou podívanou doplnil i „létající muž“ na futuristickém zařízení Flyboard. Prezidenta Emanuela Macrona však ještě před zahájením ceremoniálu vypískal naštvaný dav. Po skončení přehlídky se policie střetla s desítkami demonstrantů, kteří se na bulváru Champs-Elysées opevnili.

Na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona při vojenské přehlídce, pořádané na oslavu výročí začátku Velké francouzské revoluce, pískalo několik desítek lidí. Pískot a volání po prezidentově demisi se ozvalo ve chvíli, kdy Macron projížděl v otevřeném autě po třídě Champs-Elysées

Fotogalerie

Podle agentury AFP šlo o členy hnutí žlutých vest, které protestuje dlouhodobě proti Macronovi a jeho politice, byť se poznávacího oděvu v davu plném policistů protentokrát vzdali. To jim však nepomohlo. 

Policie v davu zadržela 152 lidí a některé ponechala ve vazbě. Podezřelí jsou z organizování nepovolené manifestace, narušení veřejného pořádku, ničení veřejného majetku nebo nedovoleného držení zbraně. Mezi zadrženými je i vůdce Žlutých vest Eric Drouet.

Poté, co vojenská přehlídka skončila, se na bulváru Champs-Elysees opevnila skupina demonstrantů včetně příslušníků hnutí žlutých vest. Podle AFP jich bylo několik desítek, podle Reuters demonstrantů byly stovky. 

Televize BFM odvysílala záběry, jak se policie demonstranty, kteří blokovali provoz pomocí kovových mobilních bariér a odpadkových košů, snaží rozehnat. Někteří protestující byli maskovaní, házeli na policisty kameny a další předměty a zapalovali popelnice. Policisté použili slzný plyn.

Macron přehlídku zahájil po boku náčelníka generálního štábu armády a pak zasedl na tribunu, kde se setkal se svými zahraničními hosty. Nechyběla zde německá kancléřka Angela Merkelová, nizozemský premiér Mark Rutte, finský prezident Sauli Niinista, či odcházející předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. 

Pozvána byla i britská premiérka Theresa Mayová, která však místo sebe vyslala svého zástupce Davida Lidingtona.

Ústředním tématem přehlídky bylo vytvoření užší evropské vojenské spolupráce, která je podle stance France 24 prioritou Macronovy zahraniční politiky. „Nikdy od konce druhé světové války nebyla Evropa tolik důležitá. Vytvoření evropské obrany ve spojení se Severoatlantickou aliancí, jejíž 70. výročí si připomínáme, je francouzskou prioritou,“ uvedl Macron v prohlášení před začátkem oslav. 

V 88krokovém taktu mašírovala i Cizinecká legie

Po třídě Champs-Élysées defilovalo 4 300 vojáků, skoro dvě stovky vozidel, přes 230 koní, 69 letadel a 39 helikoptér. Návštěvníkům se představili nejen francouzští vojáci, ale také jejich kolegové z Británie, Německa, Španělska, Belgie či Estonska. 

Na přehlídce nechyběly průjezdy obrněných transportérů, ale i tanků a dalších vojenských vozidel, přelety stíhaček, vrtulníků a transportních letadel, ukázka bezpilotních letounů či výstup akrobatické letky a zabarvení oblohy kouřem v barvách francouzské trikolory.

Tradiční podívanou u příležitosti výročí dobytí nenáviděné věznice Bastily a počátku Velké francouzské revoluce z roku 1789 byl i pochod francouzské cizinecké legie, který se od jiných vojenských sborů liší počtem kroků za minutu. Zatímco řádná francouzská armáda pochoduje v taktu 120 kroků za minutu, legionáři udržují pomalejší 88krokový marš.

Odlišná je i tradiční slavnostní uniforma pro tuto příležitost, kdy stejnokroj tvoří bílé rukavice a hnědá kožená zástěra, a legionáře, jejichž zbraní je sekyra s dlouhým topůrkem, navíc zdobí plnovous.

Nad Champs-Élysées létal flyboard

Přehlídku ozvláštnil muž, který se návštěvníkům přehlídky předvedl na zařízení Flyboard Air. Jde o vznášedlo podobné dronu, které je vybavené několika motory. Pilot na zařízení během letu stojí. Ačkoli flyboard není čerstvou novinkou, novináři a uživatelé na Twitteru ukázku letových možností stroje označili za ohromující. Zařízení pilotoval jeho tvůrce Francouz Frank Zapata, který během letu držel v ruce pušku.

Francie má dravou barracudu pro konvenční ponorkový boj a smíšenou posádku

Zapata na svém webu o zařízení tvrdí, že vyniká rychlostí a obratností a že v případě ztráty jednoho motoru ostatní pohonné jednotky výpadek snadno vyrovnají. Současná verze flyboardu umožňuje vynést až stokilogramového pilota do výšky 150 metrů, rychlost letu pak dosahuje 140 kilometrů v hodině. Délka letu, než stroj spotřebuje letecké palivo, nyní dosahuje deseti minut, což znamená podle portálu Epoch Times čtyřkilometrový dolet.

Zapatova společnost zároveň pracuje na nové generaci flyboardu, který umožní rychlost až 200 kilometrů v hodině, třicetiminutovou letovou dobu a dostup až do výšky tří kilometrů. Kromě flyboardů Zapatova firma navrhuje řadu přístrojů pro vojenské využití včetně dronu pro přepravu velkých nákladů, bezpilotní prostředek pro evakuaci vojáků či vzdušnou obdobu motorky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Trump by opravdu rád koupil Grónsko, nejde jenom o nejapný žert

Američtí klimatologové a oceánologové monitorují na západě Grónska rozpad...

Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow v neděli potvrdil, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa zkoumá...

Slovenští policisté zadrželi tři desítky migrantů. Skrývali se pod vlakem

Migrant skrývající se v podvozku nákladního vlaku. (18. srpna 2019)

Okolo třiceti migrantů se dostalo ilegálně na Slovensko ze sousedního Maďarska. Povedlo se jim to v úkrytu pod koly...

Najdete na iDNES.cz