KOMENTÁŘ: Vojáci v misích drží nebezpečí daleko od našich hranic

  18:32aktualizováno  18:32
V zahraničních operacích ztratila česká armáda od roku 1990 dvacet osm vojáků. Třináct jich padlo v Afghánistánu. Poslední tři předevčírem, když hlídkovali v okolí základny Bagrám. Jejich oběť nebyla marná, protože díky nim je i v Evropě bezpečněji, píše v komentáři editor MF DNES Kamil Struha.

Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Někdo by si mohl říct, že nějaká vzdálená muslimská země, kterou by mnoho Čechů nedokázalo ukázat na mapě, nestojí za život našich občanů. Proč tam vůbec armáda posílá vojáky a nezaměřuje se na obranu hranic Česka?

Jenže to by byl velmi krátkozraký pohled. Naši vojáci totiž v Afghánistánu hájí přeneseně řečeno klid a mír v České republice. Jejich nasazením v zemích, které nejsou stabilní či jim už hrozí rozpad, bráníme tomu, aby se nebezpečné gerily a názory rozlévaly do okolních států a ještě více destabilizovaly celou oblast. Podporou při stabilizaci Afghánistánu zároveň zajišťují, aby lidé z oblasti neodcházeli do jiných zemí.

Hlavně však čeští vojáci v rámci zahraničních misí drží nebezpečí daleko od našich hranic. Jejich nasazení tak přináší větší pozitiva, než kdyby jen cvičili v prostorech na našem území a čekali na nepřítele u hranic Česka. Koho by tu vůbec chránili, když jsme obklopeni zeměmi Evropské unie?

Jistě pro rodiny mrtvých jde o hroznou tragédii, ale každý profesionální voják, který se hlásí do armády, ví, že může jednou zemřít. A někdy to nemusí být ani při nasazení v tak nebezpečné zemi jako Afghánistán.

Fotogalerie

Jejich hrdinská oběť však měla svůj význam. I proto je hrozné, když člověk musí na diskusních fórech číst, že šlo o žoldáky. Jací žoldáci? Byli to stateční mužové, kteří se rozhodli hájit vlast.

Rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek se podíleli na misi Severoatlantické aliance s názvem Rozhodná podpora, při které podporovali afghánské bezpečnostní síly.

Větší prestiž

Tato mise současně nepředstavuje jen snahu zlepšit situaci v Afghánistánu. Armáda tím současně posílá vzkaz svým spojencům v NATO, že jsme připraveni se podílet na operacích, které z dlouhodobého hlediska mohou zajistit větší bezpečnost Západu. Že se nechceme jen vézt ve vlaku, který chrání ostatní.

Pokud vyšleme vojáky do misí v cizině, posilujeme tím zároveň zahraniční politiku státu. Což je velmi důležité právě u malých zemí, jako je Česká republika. Hlavně kvůli viditelnosti v mezinárodním systému. Protože to opticky zvyšuje váhu země. A posiluje její spolehlivost v očích větších spojenců.

V neposlední řadě působení v konfliktních a postkonfliktních oblastech také posiluje připravenost armády při případném nasazení na svém vlastním území. Je proto správné, že se armáda České republiky aktivně účastní zahraničních operací. I když se občas bohužel stane, že přitom hrdinně přijdou o život někteří vojáci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Maduro má připravené letadlo do Moskvy, řekl odborník na Venezuelu

Odborník na Latinskou Ameriku Martin Rey v diskusním pořadu Rozstřel...

Školáci ve Venezuele přehrabují odpadky, nemocnicím chybí léky, ceny letí vzhůru. To jsou důsledky krize, do které...

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Najdete na iDNES.cz