Kvůli vlajce Velké Albánie se rozhořely nepokoje v Srbsku i v Kosovu

  21:54aktualizováno  21:54
Zdemolované, či zcela vypálené obchody, rozbité a rozstřílené výlohy, osobní útoky a demonstrativní pálení vlajek v ulicích, doprovázené skandováním nenávistných hesel. Taková je bilance nepokojů, které před třemi dny odstartoval kvalifikační zápas na Euro 2016 mezi srbskou a albánskou reprezentací.

Nad stadion bělehradského Partizanu snesl dron vlajku zobrazující takzvanou Velkou Albánii. Tento koncept počítá s vytvořením „etnické Albánie“ zahrnující kromě území samotné dnešní Albánie a celého Kosova také části Srbska, Černé Hory, Makedonie a Řecka (14. října 2014). | foto: Reuters

Odvěký spor mezi Srby a Albánci opět naplno rozvířil úterní incident při kvalifikačním zápase na Euro 2016 mezi národními fotbalovými týmy, když z neznámého místa ovládaný dron spustil nad hřiště vlajku takzvané Velké Albánie (podrobnosti o tom najdete zde).

Vlajka, která znovu rozdmýchala nepokoje

Vlajka, již v úterý snesl nad hřiště bělehradského Partizanu dron, vyobrazovala černou dvouhlavou orlici na červeném pozadí, albánský státní symbol, umístěnou na mapě takzvané Velké Albánie.

Tento koncept albánských nacionalistů předpokládá sjednocení všech etnických Albánců do jediného státu.

Takováto „etnická Albánie“ by podle nich měla zahrnovat kromě celé dnešní Albánie a Kosova také části Srbska, Černé Hory, Makedonie a Řecka, v nichž je přítomna silná albánská komunita.

K myšlence Velké Albánie ostatně odkazuje také dvojice portrétů na vlajce - někdejšího představitele Osmanské říše Ismaila Kemaliho a bojovníka za nezávislost Isy Boletiniho. K době boje za nezávislost Albánie odkazuje zcela nahoře uprostřed (na snímku není vidět) také datum 28.11.1912, kdy Kemali před shromážděnými davy přednesl Deklaraci o nezávislosti Albánie na Osmanské říši.

Jako červený hadr pak na Srby zapůsobil anglický nápis „autochthonous“, mající evokovat, že albánské obyvatelstvo se mělo na území takzvané Velké Albánie vždy vyskytovat, a že jde tedy o místa jejich původu.

Kromě trávníku bělehradského Partizanu, kde se do bitky vyjma samotných hráčů vložila také zhruba dvacítka srbských fanoušků, se násilnosti přesunuly také do ulic napříč Srbskem a Kosovem, někdejší jihosrbskou provincií, kde většinu tvoří etničtí Albánci.

V Srbsku se terčem odvety za provokaci na fotbalovém trávníku stala od úterý celá řada Albánci vlastněných pekáren. Právě pekárny jsou totiž častým zdrojem obživy místních Albánců a útoky na ně nesou jistou symboliku.

V hlavním městě srbské autonomní oblasti Vojvodina Novém Sadu v noci ze čtvrtka na pátek zdemolovali neznámí útočníci dva takovéto podniky. Jeden z nich zcela vyhořel poté, co v něm přistál Molotovův koktejl. V další pekárně pak vandalové rozbili výlohy kameny. Informovala o tom na srbská stanice RTS.

Terčem útoku se staly také další tři Albánci vlastněné pekárny ve městě Vršac na severovýchodě země, u hranic s Rumunskem. I tam obchody skončily s rozbitými výlohami a menšími škodami.

Srbští představitelé na národní i regionální úrovni útoky ostře odsoudili a varovali před nejpřísnějšími tresty za etnicky motivované násilnosti. Po pachatelích nyní pátrá policie. Jednoho podezřelého již zadržela.

Albánské pekárny přitom vandalové vzali útokem již předchozí noc. Kameny útočníci rozbili výlohy v jednom podniku v Novém Sadě a Somboru. V obchodě ve městě Stara Pazova pak dokonce přistála podomácku vyrobená bomba. Neznámý střelec navíc do výlohy prodejny pálil za jízdy z auta, uvedla agentura Tanjug. Nikdo nebyl při útoku zraněn.

Na vrub pouličních nepokojů padlo ve městech Sombor a Niš několik zaparkovaných aut.

Srbové a Albánci nedohráli zápas. Kvůli stržené vlajce:

Nejhorší atmosféra za poslední roky, říkají lidé v Kosovu

Násilnosti se nevyhnuly ani někdejší jihosrbské provincii Kosovu, jež v roce 2008 vyhlásila nezávislost. V ulicích Kosovské Mitrovice, města i po letech stále rozděleného barikádami na srbskou a albánskou část, vzplála již v den zápasu na stožáru jedné z úředních budov srbská vlajka. Vandalové se pokusili zničit vlajky nebo znaky města i na několika dalších místech, informovala stanice B92.

Fotogalerie

Na domech některých kosovských Srbů se podle stanice RTS také objevily nápisy „Albánie“ nebo „Kosovo“ a ve školách se množí nesnášenlivé poznámky mezi dětmi. Podle serveru Vesti online albánští žáci na jedné z tamních základních škol zvolávali hesla jako „Umři, Srbe!“ nebo „Smrt Srbsku!“.

Přestože konfrontace Srbů a Albánců nejsou v Kosovu dodnes ojedinělé, místní namítají, že takovouto atmosféru etnické nesnášenlivosti za uplynulé roky nepamatují. Vedení Kosovské Mitrovice i dalších etnicky rozdělených měst proto také již požádalo policii o posílení hlídek, uvedla agentura Beta.

Albánský premiér návštěvu Srbska zrušit nehodlá

Navzdory vypjatým vztahům mezi Tiranou a Bělehradem nehodlá albánský premiér Edi Rama zrušit svou návštěvu srbské metropole naplánovanou na příští středu. Podle agentury AFP to v pátek v Tiraně sdělil místopředseda albánské vlády Niko Peleshi. Návštěva albánského premiéra je přitom považována za historický okamžik, neboť to má být poprvé od roku 1947, kdy vrcholný představitel této země zavítá do Srbska. Naposledy tak učinil albánský poválečný vůdce Enver Hodža.

Přestože v diplomatické rovině představitelé obou zemí incident na stadionu Partizanu odsoudili, ani jedna strana si neodpustila několik peprných poznámek. Slova albánského premiéra Ramy o „násilí a rasismu v Bělehradě“ značně popudila některé vrcholné srbské představitele. Srbský ministr zahraničí a bývalý premiér Ivica Dačić událost označil za předem naplánovanou politickou provokaci a pozastavil se nad tím, že ji albánští představitelé neodsoudili, ani se výslovně nedistancovali od vyobrazení Velké Albánie.

Z Tirany zase přišly výčitky, že srbské vedení nijak nereagovalo na urážlivé protialbánské skandování srbských fanoušků při zápase. Albánská strana přitom ale nekomentovala skutečnost, že bitku fakticky vyvolal albánský fotbalista, který napadl srbského hráče Stefana Mitroviće, jenž vlajku strhl, když se vznášela nad hřištěm.

V srbských médiích se dokonce objevily spekulace, že dron, který inkriminovanou vlajku nesl, na dálku ovládal mladší bratr Ediho Ramy Olsi, který zápas sledoval z VIP lože (více o tom zde). Údajně měl být podle srbských médií bratr premiéra po incidentu na trávníků zadržen. Oficiálně srbské úřady tyto zprávy nekomentovaly. Albánský ambasador v Bělehradě Ijlir Bočka však jakýkoli podíl členů albánské delegace na roztržce rezolutně popřel.

Den po incidentu na stadionu se na internetu objevilo video, kde jistý albánský fanoušek ukazuje, jak údajně propašoval na stadion dotyčnou vlajku Velké Albánie. Zdali to byl skutečně on, není jasné.

Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Velká Albánie rozpíná křídla, chce k sobě připoutat Kosovo

Hřbitov bojovníků Kosovské osvobozenecké armády ve vsi Stagove (13. února 2018)

Albánský premiér Edi Rama dal znovu najevo, že jeho konečným cílem je spojit Albánii s Kosovem. Na začátku týdne...

Babiš se vrací z Asie, jednal s prezidentem Indie o vzájemném obchodu

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Setkáním s indickým prezidentem Rámem Náthem Kóvindou uzavřel v sobotu český premiér Andrej Babiš svou dvoudenní...

Lyžařské středisko Courchevel ve Francii hořelo, zemřeli dva lidé

Požár lyžařského střediska v Courchevel ve Francii

Nejméně dva mrtvé si vyžádal velký požár, který v neděli ráno vypukl v ubytovně pro sezonní pracovníky ve známém...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz