Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tvPodle Handla se vítězství CDU/CSU dalo očekávat. Alternativa pro Německo (AfD) však slaví historický úspěch, skončila za konzervativci druhá a přeskočila i celkově třetí sociální demokraty (SPD). „To ukazuje, že německá politika prochází zásadní změnou,“ uvedl politolog.
Tentokrát byla ještě vláda s AfD odvrácena
Zásadní otázkou následujících dnů a týdnů je to, zda CDU/CSU a SPD dokážou najít společnou řeč a vytvořit stabilní vládu. „Pokud nebudou schopni prosadit obrat, zásadní reformy a obnovit důvěru voličů, příští volby ovládne AfD a Německo se změní k nepoznání,“ varoval Handl.
Rodí se velká koalice. Jednat budeme jen se sociálními demokraty, oznámil Merz![]() |
AfD podle něj dlouhodobě prosazuje radikální změny, a to včetně tvrdé migrační politiky a euroskepticismu. „Tentokrát demokratické strany ještě udržely moc, ale pokud nedokážou nabídnout reálná řešení, příště už to nemusí vyjít,“ dodal.
Křesťanští a sociální demokraté však mohou mít v možné budoucí koalici zásadní tematické rozpory. Jedním z nejkontroverznějších témat volební kampaně byla například migrace a v této otázce se obě strany liší. Friedrich Merz slíbil zásadní omezení přílivu ilegálních migrantů, což ale SPD považuje za problematické z hlediska evropského práva.
Na druhou stranu se obě strany podle docenta Handla alespoň částečně shodují na nutnosti přísnějších kontrol na hranicích. Sporným tématem je také energetika. CDU/CSU uvažuje o návratu k jaderným zdrojům a o zpomalení odchodu od uhlí, zatímco SPD klade důraz na obnovitelné zdroje. Podle politologa je ale i zde prostor pro kompromis, protože i sociální demokraté si uvědomují nutnost levnější energie pro průmysl.
Východ Německa je postižen traumatem
„Myslím si ale, že zejména existenční ohrožení CDU/CSU povede k tomu, že konzervativci budou muset najít kompromis. Nebude to jednoduché. Budou se s SPD muset se shodnout na nějakém minimálním akčním programu, který by se měl vyhnout stranické politice,“ míní politolog.
Volby podle Handla ukázaly také stále přítomné hluboké rozdělení mezi bývalým západním a východním Německem. „Po 35 letech od pádu berlínské zdi stále existuje rozdíl v politických preferencích. Na východě dominuje AfD, zatímco na západě tradiční strany,“ uvedl Handl.
„Východní německá společnost je zasažená určitým traumatem, že zdejší občané nejsou tak dobře reprezentováni v politickém systému,“ doplňuje politolog.
Handl nakonec zdůraznil, že Německo musí rychle najít cestu ke stabilitě, protože jeho ekonomika a politické směřování ovlivňují celou Evropu, včetně České republiky. „Potřebujeme silné a funkční Německo. Pokud bude německá politika nestabilní, negativně se to projeví i na české ekonomice,“ uzavřel Handl.