Máte už bližší informace, jak demonstranti podpálili budovu a kdo byli lidé, kteří v jejích útrobách uhořeli?
Mezi pokojné demonstranty, kterých bylo kolem 100 000 a směřovali k Parlamentu, se dostala skupinka radikálů, kteří vhodili zápalnou láhev do pobočky banky Marfin. Budova začala hořet a tři bankovní úředníci nestačili utéct, zemřeli udušením. Jedná se o dvě ženy a jednoho muže. V budově byli i další úředníci, několika se podařilo vyskočit na vedlejší balkon, řadu z nich zachránili požárníci.
ON-LINE ROZHOVORPřekladatelky Soni Dorňákové-Stamou se ptejte ve čtvrtek od 10 hodin. |
Jaká je atmosféra v ulicích nyní? Utichají protesty, nebo naopak sílí?
Teď to vypadá, že se situace v centru Atén uklidňuje, jsou tam silné policejní jednotky, které uzavřely centrum, pouští jen místní obyvatele. Ministr vnitra prohlásil, že má situaci pod kontrolou a že se rozhodně nebude opakovat situace z prosince roku 2008, kdy začaly hořet Atény poté, co policista zastřelil patnáctiletého chlapce.
V ATÉNÁCH ZEMŘELI TŘI LIDÉV centru metropole demonstrovalo 100 tisíc lidí |
Jak se lidé svolávají? Je to třeba i pomocí internetu a podobně?
Dnes se lidé v centru Atén, ale například i v Soluni sešli na výzvu Státních a Všeobecných odborů a komunistických odborů, které vyhlásily 24hodinovou stávku, v centru byly zavřené i obchody. Poprvé v historii stávkovali i majitelé obchodů. Ve stávce byli například novináři, kteří se také sešli ve městě, ale po tragické události stávkovat přestali... Anarchisti se shromáždili po výzvě na svém serveru blízko Polytechniky.
Co tentokrát zažehlo nespokojenost lidí?
Lidé jsou rozzlobeni na vládu, protože před volbami slibovala, "že peníze máme" a že se s ní Řekové budou mít lépe než s vládou předcházející a zatajila, že věděla o velkých dluzích a ekonomických problémech státu. Vláda letos přijala už tři malé úsporné balíčky a slibovala lidem, že další úsporná opatření nepřijme, když dostane půjčku ze zahraničí.
Co lidi na chystaných škrtech a reformách rozzlobilo nejvíce?
Lidé jsou doslova zoufalí, protože balíček finanční podpory, který vláda sjednala s MMF a EU, přinesl nová úsporná opatření dotýkající se těch nejslabších sociálních vrstev. Lidé si uvědomili, že teď se zhorší jejich životní úroveň, a to různým zvýšením DPH zboží, benzinu a tak dále. Bolestně na krizi doplatí především státní úředníci, kteří různými škrty přijdou až o 30 procent svých ročních příjmů, ale i důchodci, kterým se snižuje už tak malá penze. Velký problém budou mít mladí lidé, protože vláda jim snižuje takzvaný první, vstupní plat a jejich budoucnost se rýsuje v temných barvách.
Může situace přerůst v masové nepokoje v celé zemi?
Mezi lidmi je velká nejspokojenost, říká se, že stačí málo, aby nastaly masové nepokoje. Zatím to vypadá, že se tak nestalo, ale nikdo nemůže s jistotou tvrdit, co se stane v dalších dnech. Řada lidí tvrdí, že nezvolili socialisty proto, aby zemi ještě víc zadlužili a aby uvrhli do chudoby už chudé. Rádi by viděli, kdyby vláda vyhlásila volby. Podle průzkumů veřejného mínění by dnes socialisté nemohli sestavit vládu, ale nemohla by ji sestavit ani strana pravicová, která byla pět let ve vládě a podařilo se jí zemi zavést na pokraj bankrotu. Lidé těmto dvěma stranám už nevěří... Obávají se budoucnosti...
Jak se může situace vyvíjet dál a existuje nějaké řešení?
Zatím je to těžko říct. Levice vyzývá občany, aby nepřestali demonstrovat v ulicích.