Předčasné volby Tsiprase posílí, nemá v Řecku konkurenci, míní expert

  12:27aktualizováno  12:27
Odstupující premiér Alexis Tsipras má mezi Řeky silnou podporu. Bez ohledu na to, že letní dohodou s věřiteli porušil své předvolební sliby. Voliče i politickou scénu Tsipras přesvědčil, že nic lepšího vyjednat nemohl, říká v rozhovoru pro iDNES.cz Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů.

Řecký premiér Alexis Tsipras podal i s celou svou vládou demisi. Řecko tak čekají další předčasné volby. (20. srpna 2015) | foto: AP

Alexis Tsipras demisi vysvětlil tak, že překročil svůj mandát a Řekové mají právo rozhodnout o dalším směřování země. Je toto zdůvodnění upřímné, nebo jde spíš o strategický krok?
To se nevylučuje, nějaká strategie za jeho krokem určitě je. Jedna kalkulace může být to, o čem se mluví v médiích - že se chce vypořádat s rebelií v rámci Syrizy. Další možností je, že se Řecku snaží pomoci ve vyjednávání s věřiteli z eurozóny a posílit řeckou pozici.

Vít Beneš

Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a šéfredaktor časopisu Mezinárodní vztahy. 

Zabývá se rozšiřováním EU, evropskou integrací a teorií a metodologií mezinárodních vztahů.

Znamenají předčasné volby ohrožení pro záchranný program?
Volby jsou vždycky riziko, podobně jako červencové referendum. Na druhou stranu volby pravděpodobně posílí pozici premiéra Tsiprase, který si v Řecku drží vysokou popularitu, takže to naopak může implementaci záchranného balíčku pomoci. 

Tsipras má s balíčkem samozřejmě problémy a opakovaně prohlašuje, že mu nevěří. Z pohledu eurozóny je ovšem vždy lepší, když stojí v čele Řecka někdo, kdo má silný mandát. Nevíme přesně, jak volby dopadnou. Ale abych to řekl natvrdo, i krajně levicová vláda se silným mandátem je z pozice eurozóny lepší než slabá vláda s rozhádanou koalicí, byť by v té koalici byla takzvaná proevropská opozice. 

Zaznívají i názory, podle kterých už Řecko dostalo potřebné miliardy eur a Tsiprasova rezignace je krok, jak se vyhnout druhé části dohody - slíbeným úsporám. Je to pravděpodobné?
Názor, že Řecko dostalo peníze a teď se cuká, je podle mě zavádějící. Ty peníze řeckými účty jen protekly. Řecko nedostalo půjčku na to, aby z ní financovalo státní rozpočet. Slouží na splátky věřitelům, kteří předtím půjčili Řecku. Jako když vám banka v minulosti půjčila, to jsou ty dva první záchranné balíčky, a teď vám půjčuje potřetí, abyste mohli splácet předchozí úvěry. Naprostá většina z těch 86 miliard půjde na splácení předchozích půjček, menší část na sanaci řeckých bank. Na sanaci se využijí i výnosy z privatizace, kterou teď věřitelé Řecku vnutili. Do státního rozpočtu nepůjde nic.

Fotogalerie

Počítá Tsipras s tím, že po volbách znovu usedne v čele řecké vlády?
Ano, počítá. Pozice Syrizy je velice silná a Tsipras dominuje řecké politické scéně. Na levici určitě nemá konkurenci. Neohrožuje ho zatím ani Zlatý úsvit, i když se spekulovalo, že vyhrocená situace by mohla neonacisty posílit.

Tsiprasovi se před posledním krizovým jednáním v červenci podařilo dát dohromady velkou koalici, ačkoli na papíře ji neměl. Získal podporu Syrizy i demokratické opozice, což podle mě výrazně posílilo jeho pozici na politické scéně. Takzvaná demokratická opozice je poměrně slabá, nemá žádné výrazné osobnosti. Ani na krajní pravici a levici není nikdo, kdo by mu výrazně konkuroval. Tsipras tohle ví, takže ty volby budou vlastně o něm. Dá se docela dobře očekávat, že z nich vyjde posílený, nebo si aspoň udrží pozici.

Premiér v létě vyhlásil referendum, kde měli lidé rozhodnout, zda na dohodu s věřiteli přistoupí. Když se ovšem Řekové k Evropě otočili zády, jejich rozhodnutí nakonec nerespektoval. To mu na popularitě neubralo?
Teď jste zmínil pár novinářských klišé, která v této Německem dominované části Evropy často zaznívají. Referendum nebylo o Evropě, což zdůrazňovaly obě strany kampaně. Věřitelé z eurozóny se snažili vnutit Řecku tvrzení, že teď rozhodují o své budoucnosti v Evropě. To je nesmysl. Byla to součást politického nátlaku, který byl na Řecko vyvíjen. Referendum nebylo o Evropě ani o členství v eurozóně. Bylo o úsporných opatřeních, která Řecku eurozóna vnucovala.

Řecká krize

Co se týče oslabení Tsiprase, pořád se tu vede nějaký mýtus o tom, že Tsipras opakovaně porušuje volební sliby, tudíž ho Řekové musí sežrat. To je ovšem příliš zjednodušující. Jeho pozici hlavně posiluje fakt, že se ukázal jako relativně dobrý vyjednávač. Spousta lidí to vnímá tak, že na řecké straně není nikdo, kdo by s eurozónou dokázal vyjednávat líp.

Lepším vyjednávačem rozhodně není takzvaná demokratická opozice. Vyjednala druhý záchranný balíček, který se pro Řecko stal katastrofou. Nebyl by jím ani Zlatý úsvit nebo komunistická strana. Řekové věří tomu, co říká Tsipras: Udělal jsem, co jsem mohl.

Podle mého názoru Tsiprasovi pomáhá i ten obrat, který jste zmínil. Získal tím podporu demokratické opozice. Když proběhlo referendum, sešli se u řeckého prezidenta. Tsipras řekl, že bude vyjednávat dál a přijímá ultimátum eurozóny. Zároveň se ovšem podepsalo memorandum, ve kterém demokratická opozice složila zbraně a prohlásila, že podporuje vládu.

Říkáte, že Tsipras vyjednal, co mohl. Zároveň ovšem nevyjednal, co slíbil. Syriza šla do voleb s ostrými názory, věřitelům nemínila příliš ustupovat. Nenarušil Tsiprasův obrat jeho podporu ve vlastní straně?
Syriza je koalice dílčích hnutí. Nikdy to nebyla konsolidovaná strana srovnatelná například s komunistickou stranou. Jednota Syrizy visela na vlásku a volby budou zřejmě i pokus ji zocelit. Předvolební boj může stranu sjednotit, lidé si sednou a dohodnou nějaký předvolební program.

Na straně vnitřní opozice jsou lidé, kteří se s Tsiprasem v základním argumentu shodnou, i když třeba jako Janis Varufakis (bývalý ministr financí v Tsiprasově vládě, pozn. red.) nehlasovali pro třetí záchranný balíček. Jasně, že Syriza porušila své předvolební sliby, ale udělala, co mohla. Zrovna Varufakis nebude Tsiprasovi vyčítat, že sliby porušil, protože sám ví, že nic lepšího pravděpodobně vyjednat nešlo.

V pátek se od Syrizy odrhlo 25 levicově vyhraněných poslanců, kteří pod vedením bývalého ministra energetiky Panagiotise Lafazanise plánují vznik nové strany jménem Lidová jednota (více čtěte zde). Ovlivní to budoucnost Řecka?
Syriza se postupně posouvá dopředu, zatímco tihle odštěpenci zůstávají na krajně levicové pozici. Pokud se obě strany dostanou do parlamentu, po volbách to bude přirozený koaliční partner Syrizy. Na jedné straně je to samozřejmě štěpení Syrizy, které ji pravděpodobně oslabí. Na druhou stranu to však nemusí být nic tragického.

Silám kolem Syrizy to naopak umožní lépe se rozprostřít po politickém spektru. Syriza se posune více do pozice sociální demokracie, její odštěpenecké křídlo bude vykrývat krajně levicové pozice. Po volbách to budou přirození koaliční partneři, kteří spolu vytvoří vládu.

Premiér Tsipras oznámil demisi (20. srpna 2015):

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz