Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u...

Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u novorozenců. | foto: Reuters

Virus zika se objevil v Německu, lékaři napočítali pět případů

  • 120
Německé ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo během letošní zimy pět případů nákazy virem zika. Šíření v Evropě je však podle expertů nepravděpodobné. Jihoamerická Venezuela hlásí už téměř pět tisíc podezření na onemocnění. Virus může mít souvislost s dalším jinak vzácným onemocněním nervové soustavy.

Německý Institut Roberta Kocha potvrdil už dříve listu The Local, že v prosinci byly v zemi dva potvrzené případy nákazy virem zika. Nemoc se u obou pacientů projevila po návratu z Haiti.

Německé ministerstvo zdravotnictví v pátek upřesnilo, že případů nákazy bylo do současnosti zaznamenáno celkem pět. Jedním z posledních německých pacientů byl obyvatel Bavorska, který se počátkem roku vrátil z Martiniku. „Mezitím se již vyléčil,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle expertů je však další šíření viru v Německu extrémně nepravděpodobné.

Virus přenáší komáři Aedes Aegypti a mezi lidmi se nákaza podle všeho dále nešíří. „Tohle není v Německu problém. Tito komáři se se v Německu nevyskytují a bylo by pro ně velice obtížné se sem dostat. Nic nemůžeme vyloučit, ale je to velice, velice nepravděpodobné,“ řekl mluvčí institutu.

Podle agentury DPA se virus zika objevil v Evropě poprvé v roce 2013. Tehdy se nákaza projevila u muže, který přijel z Thajska do Německa. Od té doby bylo v Německu zaregistrováno celkem deset případů viru zika. Vedle Německa informovaly o dřívějším výskytu viru také zdravotnické úřady ve Švédsku a Finsku, vždy šlo ale o osoby, které se vrátily z tropických zemí. Ve středu nákazu ohlásilo i Dánsko, nemocný přicestoval z Latinské Ameriky.

Venezuela zaznamenala už tisíce případů

Ve Venezuele úřady dosud zaznamenaly 4700 podezření na onemocnění virem zika. Ve čtvrtek to uvedla místní ministryně zdravotnictví Luisana Meloová Solórzanoová, a prolomila tak kritizované mlčení této jihoamerické země v otázce šíření viru. Sousední státy Brazílie a Kolumbie přitom patří v Latinské Americe k nejpostiženějším. Ministryně slíbila, že spustí rozsáhlou kampaň proti šíření viru.

Venezuela podle Meloové Solózanoové začne s vykuřováním komárů, kteří virus přenášejí, a zahájí také školení zdravotnického personálu, aby dokázal nemoc lépe rozpoznat. Mnoho lékařů má podle agentury Reuters ale obavy z toho, že země, která se několik let zmítá v hluboké ekonomické krizi, nebude mít dostatek prostředků na boj s nemocí.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky. Nemoc je ve většině případů mírná, čtyři pětiny pacientů údajně nevykazují žádné symptomy. Choroba trvá asi sedm dní. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť údajně blokuje vývin mozku. V Brazílii či Kolumbii se narodily tisíce dětí s výrazně menší hlavou. Proti viru dosud neexistuje účinný lék ani vakcína.

Venezuelská vláda čelila v uplynulých dnech kritice kvůli neochotě informovat veřejnost o míře rozšíření nemoci v zemi. Další postižené země přitom už oznámily rozsáhlá opatření pro boj s virem a jeho přenašeči. Například Brazílie do něj chce zapojit i armádu. Řada zemí Latinské Ameriky včetně venezuelských sousedů Kolumbie a Brazílie už také ženám doporučila odložit těhotenství.

Virus zika

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek v Ženevě varovala, že epidemie se šíří „explozivně“ a může na americkém kontinentu napadnout až čtyři miliony lidí. Rozšíří se prý patrně po celém americkém kontinentu vyjma Kanady a Chile, neboť komár druhu Aedes aegypti přežije jen v tropických a subtropických oblastech.

Zika může souviset s dalším onemocněním nervové soustavy

Některé země postižené virem zika zaznamenaly v poslední době zvýšený výskyt případů dalšího onemocnění nervové soustavy, které je jinak relativně vzácné. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto těmto zemím doporučila, aby se jejich nemocnice připravily na Guillain-Barrého syndrom, který se projevuje obrnou svalstva.

WHO prý uznala, že počet případů tohoto syndromu se v některých zemích postižených virem zika zvýšil. Příčina této autoimunitní choroby postihující periferní nervovou soustavu ještě nebyla zcela objasněna. Nemoc se projevuje vzestupnou paralýzou, od slabosti v nohou se šíří do horních končetin a obličeje. Při rychlé léčbě získá většina pacientů opět plnou mobilitu. Může ale skončit i smrtí v případě, že se vyskytnou závažné plicní komplikace.

Podle WHO se Guillain-Barrého syndrom obvykle vyskytuje asi v četnosti 0,4 až čtyři případy na 100 tisíc obyvatel za rok. Například v Salvadoru, kde je také nyní rozšířen virus zika, je obvyklý výskyt asi 14 případů Guillain-Barrého syndromu za měsíc, ale od začátku prosince do začátku ledna tato středoamerická země zaznamenala 46 případů, přičemž dva lidé zemřeli.

V Hondurasu, kde bylo od poloviny prosince registrováno asi 1000 lidí nakažených virem zika, zaznamenali za stejnou dobu 13 případů syndromu. Podle neurologa nemocnice ve městě San Pedro Sula Arnolda Thompsona mají normálně deset případů za rok, a nyní 13 za měsíc. Všech 13 pacientů mělo podle Thompsona dříve buď horečku dengue, virus zika či onemocnění chikungunya. Tyto tři choroby šíří komár druhu Aedes aegypti.

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už oznámilo, že v Brazílii během několika dnů zahájí prošetřování možné souvislosti mezi virem zika a Guillain-Barrého syndromem.

Šíření viru zika
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video