Podle americké stanice CNN se v postižené oblasti nachází 58 tisíc domácností. Džajpur, kterému se kvůli obvyklé barvě paláců přezdívá Růžové město, je navíc oblíbeným cílem turistů z celého světa.
Oblastí teď proto každý den prochází sto až sto padesát týmů. Ty se snaží zachytit pacienty s horečkou, informovat je, monitorovat těhotné ženy a najít místa, kde se nakažení komáři líhnou.
Virus zika je přenášen komáry rodu Aedes. Způsobuje horečku zika projevující se také vyrážkou a bolestmi hlavy i kloubů. Viru zika je přičítán zvýšený výskyt mikrocefalie. Ta způsobuje zakrnění nebo předčasné ukončení růstu mozku u novorozenců.
První případ nakažení virem zika tamní lékaři zaznamenali 23. září nedaleko hlavních místních památek. Od té doby registrují už přes třicet případů. Nákaza v Indii propukla potřetí v historii a nyní udeřila nejsilněji.
Stačila tři písmena. Jak jednoduše se zika „naučila“ napadat mozek |
Vzhledem k tomu, že je nyní v zemi období festivalů, během kterých Indové více cestují, podle agentury Reuters hrozí, že se nákaza brzy objeví i v ostatních částech Indie.
Virus zika byl poprvé objeven v Ugandě. Nákaza virem má u dospělých mírný průběh, u lidského plodu však může způsobit zpomalení vývoje mozku neboli mikrocefalii.
Nejvíce případů dětí se zakrněným mozkem a zmenšenou lebkou zaznamenali lékaři v Brazílii, kde epidemie vypukla v dubnu 2015.
Do konce roku se tam vyskytovalo už 960 dětí s mikrocefalií, o rok později více než 1 800. Následně díky masivní informační kampani a boji proti množení komárů začalo případů ubývat.
Minulý rok Brazílie zaznamenala „jen“ tři sta novorozenců s mikrocefalií, letos zatím dvacet. Děti, které přežily, se potýkají s těžkými zdravotními problémy a mnohé ani nejsou schopny chůze. Virus se z Brazílie rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy a České republiky.
Přestože rádžastánský ministr zdravotnictví Kalicharan Saraf podle stanice NDTV po návštěvě Džajpuru uklidňoval Indy, že je situace pod kontrolou, Mezinárodní asociace zdravotnické asistence pro cestovatele (IAMAT) zejména těhotným ženám doporučuje, aby svou cestu do této oblasti odložily.
21. ledna 2016 |