Virus zika v Kolumbii nakazil 5 000 těhotných, šíří se i další nemoc

  17:41aktualizováno  17:41
Už více než pět tisíc těhotných žen se v Kolumbii nakazilo virem zika. Horečnaté onemocnění, které může poškodit mozek nenarozených dětí, se dál rychle šíří napříč Jižní Amerikou. Podle WHO je tam na vzestupu i neurologická porucha zvaná Guillain-Barrého syndrom.

Zdravotník v Peru dezinfikuje hřbitov, aby zamezil množení komárů šířících virus zika (12. února 2016) | foto: Reuters

Kolumbii zaznamenala už 31 555 případů nákazy virem zika, uvedl v sobotu kolumbijský národní zdravotnický ústav. Z toho 5 013 případů se týká těhotných žen.

Virus zika

Právě pro ně je přitom horečnaté onemocnění obzvlášť nebezpečné, zřejmě totiž zpomaluje vývoj mozku nenarozených dětí, čímž způsobuje mikrocefálii, kdy se dítě kvůli zmenšenému mozku narodí se zdeformovanou hlavou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu varovala, že v Kolumbii, Brazílii, Salvadoru, Surinamu a ve Venezuele je na vzestupu také neurologická porucha zvaná Guillain-Barrého syndrom (GBS). Šíření vzácného onemocnění nervové soustavy, které vyvolává svalovou obrnu, dávají zdravotníci do souvislosti právě s virem zika.

„V souvislosti s prudkým šířením viru zika hlásily zvýšený počet výskytu GBS Brazílie, Kolumbie, Salvador, Surinam a Venezuela,“ oznámila WHO v každotýdenní zprávě o viru zika. Ten se nyní vyskytuje ve 34 zemích, z toho 26 na americkém kontinentě.

Olympiády se nebojte, vzkazuje světu brazilská prezidentka

Přítomnost viru zika v těle pacientů s GBS nebyla laboratorně prokázána v Kolumbii a Salvadoru. Potvrzena naopak už byla u tří z 252 případů GBS ve Venezuele. Tamní prezident Nicolás Maduro už ve čtvrtek oznámil, že v důsledku komplikací spojovaných s virem zika zemřeli v jeho zemi tři lidé. Venezuela dosud ohlásila 5 221 podezření na nákazu.

Fotogalerie

Brazílie, kde se v srpnu uskuteční letní olympijské hry, v sobotu v rámci dne boje s virem zika vyslala do terénu na 220 tisíc vojáků.

V postižených oblastech obcházejí domy a rozdávají pesticidy a moskytiéry. Kontrolovali také vodní nádrže, jezírka a kaluže, kde se komáři rozmnožují.

Sobotní preventivní kampaně se zúčastnila i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová. Reportérům agentury AFP řekla, že pokud jde o nadcházející olympijské hry, svět se nemusí ničeho bát.

Nemoc po jihoamerickém kontinentu a karibských ostrovech přenášejí zejména komáři, zdravotníci však v ojedinělých případech potvrdili i přenos viru prostřednictvím pohlavního styku či krevní transfuze. WHO kvůli viru zika nedávno vyhlásila celosvětový nouzový stav.

Odborníci předpokládají, že se rozšíří po celé Americe s výjimkou Kanady a Chile, kde viru nepřejí klimatické podmínky. Do postižených oblastí by neměly cestovat těhotné ženy, místním párům úřady doporučují těhotenství o několik měsíců či let odložit.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Prcek Guzmán sedí, ale hon pokračuje. Jeho peníze chtějí USA i Mexiko

Snímek Joaquína Guzmána před útěkem z vězení v roce 2001.

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán zvaný „Prcek“ sice už minulý týden u soudu v New Yorku dostal doživotní trest, celý...

Rakouský lékař je podezřelý, že ve své ordinaci sexuálně zneužil 87 dětí

Ilustrační foto - děti

V Rakousku vyšetřují lékaře, který podle policie sexuálně zneužíval své pacienty. Prokuratura identifikovala už 87 jeho...

Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019)

Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z...

Najdete na iDNES.cz