ANALÝZA: Virtuální IS je silná obchodní značka. Pod ní může útočit kdokoliv

  20:00aktualizováno  20:00
Kobercový masakr na Srí Lance ukázal, co zřejmě bude zabíjet křesťany a lidi ze Západu v příštích letech. Připomíná to al-Káidu starých časů, ale je to něco úplně jiného. Kdyby vousáči s touhou vyhazovat nevěřící do vzduchu neměli Islámský stát, museli by si ho vymyslet. Ale ono to tak vlastně je.

Bojovník Islámského státu v syrském městě Rakká roce 2014 | foto: Reuters

Islámský stát už neexistuje, a přesto je. Zmizel z povrchu zemského, ale funguje jako volná myšlenka. Klub, kam se může na dálku přihlásit každý, přestože nezná adresu ředitelny. Ta možná dnes dokonce ani není.

Islámskému státu trvalo tři dny, než se přihlásil k velikonočním bombám na Srí Lance. První reakce: nevypadá o nic míň ďábelsky a nezastavitelně, než když se valil Irákem a Sýrií.

Strůjcem útoků na Srí Lance je radikální klerik Haším, oznámily úřady

Ale ty tři dny o něčem vypovídají: kdo čeká tak dlouho, neví nic. Nemá spojení. Kdyby bylo, k takové slavné porážce nevěřících by se ředitelna IS přihlásila bleskem. Dělala to běžně, svého času si takhle rychle zkusila přisvojit i masakr v Las Vegas, kde střílel bílý blázen.

Problém je, že o to teď nejde.

Mezi Islámským Státem a Al-Kajdou je podstatný rozdíl. Al-Káida byla franšíza, kterou se Usáma bin Ládin snažil řídit ze své jeskyně. Spousta koní na opratích v jednom spřežení. IS nemá možná ani jeskyni, ani Usámu. Jen silnou obchodní značku. A nějaké počítače obsluhované pár lidmi, kteří se snaží předstírat, že centrální mozek džihádu stále bliká.

Islamističtí zabijáci se posunuli na další vývojový stupeň. Nynější stav je mnohem praktičtější. Samozřejmě pro ně. Mnohem hůř se lapají jejich stopy. A hlavně: natvrdo řečeno, dnes se může za IS zabíjet kdekoliv, kde žijí muslimové. Ani experty před týdnem nenapadlo, že jeden z největších teroristických útoků se odehraje zrovna na Srí Lance.

Jenže ono je to tak snadné. Stačí přeskočit k radikálům, vypěnit, natočit se v kůlně při „bajátu“, přísaze věrnosti, a odkliknout to online „Islámskému státu“. Snadné jako dát fotky na Instagram.

Síťová jízdenka pro kohokoliv

Už se to ostatně nějakou dobu děje. Od vánočního Berlína, kde čerstvě přihlášený „bojovník Islámského státu“ zabil chodce včetně Češky, přes zabijáky s nožem ve Francii, v německém vlaku, přes Rusko až třeba po Tádžikistán, kde ubodali čtyři cyklisty. To je jen zlomek případů, jichž jsme zažili v posledních letech moc.

Stejně jako se něco nedávno hnulo v hlavě vrahovi z Nového Zélandu a předtím třeba střelci z Las Vegas, totéž se děje i mezi muslimy, jen mnohem častěji. Islámský stát je síťová jízdenka, která jim teď umožňuje, aby kdykoliv nasedli. Nepotřebují hledat nějaké spojení kamsi do jeskyně.

Útočníci ze Srí Lanky jsou děti z bohatých rodin, komunita k nim vzhlížela

Elektronická přísaha věrnosti Islámskému státu, i když absurdně odchází jen do kyberprostoru, jim dodává pocit, že i oni se stávají součástí něčeho velkého a významného. Jejich vraždění tím má podle jejich logiky větší smysl. 

Děje se to i ve velkém, před několika dny se Islámský stát objevil i v pralesích východního Konga. Jedna skupina ozbrojenců poslala počítačem přísahu.

Ale ani původní IS tak úplně mrtvý zase není. Byl rozprášen a zadupán, ztratil poslední čtvereční metr zapadlého písku, ale buňky jeho těla přežily. Z asi pětačtyřiceti tisíc zahraničních bojovníků se polovina vrátila domů. Pocházeli ze zemí od Trinidadu v Karibiku po Japonsko na Dálném východě, což je celosvětový rozptyl.

Pokud magnet s Alláhem a Mohamedem přitáhl tolik lidí bojovat za středověk až do Arábie, znamená to, že nemá zrovna malou sílu. A jen tak nevychládá. Rozhovory s navrátilci ukazují, že do práce, na pivo a Brada Pitta chodit nebudou. Nechtějí. Pořád to v nich je, vrátili se jen proto, že přišli o bojiště.

Islámský stát žije svůj život i po smrti. Jen je blíž.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

ANALÝZA: Konflikt bez pozornosti médií. Jemenskou válku pocítil i Západ

Separatista kontroluje, co zbylo z vozu po náletu

V konfliktu už zahynuly desítky tisíc Jemenců, statisíce jich strádají hladem a chorobami. Na titulní stránky a do...

Dívčí válka o školní toalety. Braňme se invazi transsexuálů, zní v Británii

Školáci si hrají na dvoře v Prestonu v anglickém hrabství Lancashire.

Plán umožnit transsexuálům nebo genderově nevyhraněným dětem chodit ve škole na toaletu a do šatny podle své libosti...

Většina Němců odmítá reparace pro Poláky i Řeky. Češi už na ně rezignovali

Mimořádný summit Evropské unie k personálním otázkám. Zúčastnila se ho také...

Kolem 68 procent Němců souhlasí s vládou v Berlíně, že válečné reparace Polsku a Řecku jsou uzavřeným tématem. Pouze...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz