Čtenáři sobotního vydání dánských novin Jyllands-Posten si mohli v modrém rámečku pod oficiální hlavičkou „vlády Maďarska“ přečíst sedmibodové „návrhy Maďarska“ o „budoucnosti Evropské unie“. Reklama vyšla i například ve španělském pravicově orientovaném deníku ABC či v úterním vydáním českého deníku MF DNES.
„V Bruselu se buduje superstát, k němuž nikdo nedal mandát. Říkáme ne evropskému impériu,“ varuje Orbán, který je pod body podepsaný. Vyzývá k vypuštění cíle o„stále užším svazku mezi národy Evropy“ ze základních smluv EU s tím, že „integrace je prostředkem, nikoliv cílem samotným“.
„Musíme obnovit demokracii v Evropě,“ píše maďarský premiér, podle něhož „Evropský parlament je jen slepou uličkou“, jenž jen zastupuje své ideologické a institucionální zájmy. Navrhuje posílit úlohu národních parlamentů. Politická rozhodnutí by pak měli přijímat „volení čelní představitelé, nikoliv mezinárodní nevládní organizace“.
Orbán je dlouhodobým kritikem Evropské unie:
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvKlaus je „nejjasnějším majákem“
Teze v reklamě přednesl Orbán už dříve u příležitosti maďarského „Dne nezávislosti“. Obvinil v něm maďarského finančníka židovského původu a oblíbený terč konspiračních teoretiků George Sorose, že spolu s americkou Demokratickou stranu řídí mezinárodní nevládní organizace, které mají udávat agendu EU. Ve svém projevu také například pochválil bývalého českého prezidenta Václava Klause, kterého značil jej za „nejjasnější maják mezi bývalými politickými vůdci v Evropě dnes“.
Inzerce vyvolala pobouřené reakce. Španělskému europoslanci z Progresivní aliance socialistů a demokratů se Ibanu Garcíovi del Blancovi se nelíbí srovnání migrantů se zdravotní pandemií.
„Tento neliberální posun Maďarska je neslučitelný s hodnotami Evropské unie,“ napsal na svém Twitteru. Reklama označuje masovou imigraci a pandemii za „nebezpečné výzvy“, před nimiž je třeba „ochránit obyvatele Evropy“.
Belgický deník De Morgen přiznal, že též obdržel od agentury zastupující Maďarsko nabídku na publikování reklamy. Deník to však odmítl. Zdůrazňuje, že Orbán ve své kritice EU „ignoruje demokratický proces“, jímž je Evropský parlament volen.
Deník si též všímá „pozoruhodného“ načasování reklamy. Maďarsko je momentálně pod silným tlakem ze strany EU, aby ustoupil od kontroverzního zákona zakazujícího na školách osvětu o sexuálních menšinách. Skupina sedmnácti lídrů kvůli tomu napsala dopis šéfům unijních institucí, český premiér Andrej Babiš se k nim nepřipojil.
Zeman brání Orbána, píší v zahraničí. Jeho slova o LGBT vzbudila pozornost |
Nizozemský premiér Mark Rutte dokonce vyslovil názor, že Maďarsko by mělo opustit EU, pokud zákon nezruší. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové je unijní exekutiva připravena podniknout kvůli zákonu právní kroky vůči Budapešti.
Orbán výtky odmítá s tím, že zbylé evropské státy zákon chápou nesprávně. „ Máme zákon, který chrání práva dětí a jejich rodičů,“ prohlásil. Dodal, že on sám je bojovníkem za práva sexuálních menšin, která hájil už za dob komunismu, kdy byla homosexualita v Maďarsku trestána.