Podle muže, který s kamerou zdokumentoval rozměry kráteru a jeho další zvětšování, se místní obávají, že voda vnikne i do sousední jeskyně a podemele ji. Tím by v jámě skončily i jejich domy, píše agentura AP.
Úřady zatím vznik kráteru neosvětlily, pravděpodobně se však jedná o takzvaný závrt, který nejčastěji vzniká rozpuštěním horniny pod povrchem. Podle autora videa lidé úřady viní z toho, že záměrně zlehčují riziko, jaké propadliny v této oblasti představují. Místní správa totiž tvrdí, že je jáma stabilní, ačkoli videa dokazují opak.
Potašový důl v Solikamsku patří výrobci hnojiv Uralkali, který musel těžbu potaše přerušit. Podle Uralkali hrozí, že slaná voda důl nakonec zcela zatopí, uvedla minulý měsíc agentura Bloomberg. Firma už ve svém výhledu na rok 2015 počítala s tím, že o důl přijde.
V létě se obrovská jáma objevila také na sibiřském poloostrově Jamal, která však zřejmě vznikla uvolňováním metanu z tajícího permafrostu, čili „věčně zmrzlé půdy“ (více čtěte zde). Země se však propadá i na jiných kontinentech, několik jam vzniklo například na americké Floridě (více zde).