Krátce po anšlusu. Vídeňští filharmonici v čele s německým dirigentem Wilhelmem...

Krátce po anšlusu. Vídeňští filharmonici v čele s německým dirigentem Wilhelmem Furtwänglerem naslouchají šéfovi rakouských nacistů Arthurovi Seyß-Inquartovi (22. ledna 1938) | foto: Profimedia.cz

Půlka orchestru byli nacisté. Vídeňští filharmonici účtují s minulostí

  • 21
Vídeňská filharmonie zpytuje svědomí. U příležitosti 75. výročí anšlusu vydává zprávu, ze které mimo jiné vyjde najevo, kteří hudebníci kolaborovali s nacisty, kolik Židů muselo orchestr opustit a jak to bylo s čestným prstenem, který od jednoho člena orchestru řadu let po válce dostal Baldur von Schirach.

Vídeňská filharmonie byla už z kolaborace s Hitlerovým režimem nařčena několikrát. Nyní se rozhodla odhalit svou temnou minulost a pověřila zpracováním své nacistické historie tři nezávislé historiky vedené renomovaným profesorem Oliverem Rathkolbem.

Tým se opírá o množství přímých svědectví i archivy, které objevil ve sklepě Vídeňské státní opery, píše list The New York Times. Takzvaná Rathkolbova zpráva mluví o tom, že 62 z tehdejších 123 členů vídeňského orchestru byli nacisté a dva byli dokonce členové SS. Pracuje také s dopisy Wilhelma Jergera, tehdejšího šéfa filharmonie a aktivního člena NSDAP.

Ten například v dopisem z října 1938 žádá Baldura von Schiracha, nacistického guvernéra Vídně a předsedu Hitlerjugend, aby do transportu neposílal pět židovských členů orchestru. Von Schiracha však nepřemluvil. V koncentračních táborech zemřelo během druhé světové války 5 židovských členů orchestru, píše server BBC.

Text historiků uvede také detaily o tom, jak to bylo s čestným prstenem pro von Schiracha, který mu filharmonie udělila v roce 1942. Nacistický pohlavár byl po válce prohlášen za válečného zločince a byl odsouzen k dvaceti letům vězení. Prsten údajně ztratil ještě před nástupem do kriminálu.

Když v šedesátých letech vězení v berlínské Špandavě opouštěl, jeden z členů vídeňské filharmonie mu dal prsten náhradní. Psal o tom už von Schirachův syn Richard ve svých pamětech. Prozradit jméno toho, kdo jeho otci náhradní prsten daroval, však odmítl.

Čin, kterým neznámý člen orchestru i řadu let po válce vyjádřil sympatie k nacistickému režimu, filharmonie do té doby tajila. Nyní se jméno hudebníka dozví celé Rakousko. Rathkolbova zpráva se na webových stránkách filharmonie objeví v úterý 12. března, symbolicky v den 75. výročí anšlusu Rakouska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video