Vězeňské hospice v USA se přeplňují seniory, musejí v nich pracovat i vrazi

  15:05aktualizováno  15:05
Počet seniorů v amerických věznicích za posledních pětadvacet let šestinásobně stoupl, mnoho postarších lidí v trestnicích dožívá ve vězeňských hospicích. Většina z nich přitom není na takové množství umírajících vybavená. Některá vězení proto ve svých hospicích zaměstnávají své další trestance, například usvědčené vrahy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vězeňská nemocnice California Medical Facility se nachází necelých devadesát kilometrů od San Francisca. V roce 1993 otevřeli hospic, ve kterém umírali především mladíci trpící komplikacemi spojenými s AIDS. V současnosti však na sedmnácti postelích hospicu leží šedivějící muži postiženi nemocemi jako rakovina či Alzheimer.

Pečují o ně zhruba dvě desítky takzvaných pracovníků pastorační péče, zpravidla usvědčených vrahů, kteří si ve věznici odpykávají vlastní doživotní tresty. Čistí pacientům zuby, masírují jim končetiny, předčítají knihy, převlékají zašpiněné matrace a pomáhají zdravotnickému personálu.

„Smrt může sbližovat,“ domnívá se sedmadvacetiletý Kevion Lyman, který si v kalifornské vesnici odpykává devatenáct let za pokus o vraždu. S kolegy proto raději nezjišťuje, proč jsou jejich pacienti ve vězení. Bojí se, že kdyby to věděli, ovlivnilo by to kvalitu jejich péče.

Lymanův kolega Kao Saephanh prací v hospicu hledá spasení. „V minulosti jsem udělal spoustu špatných věcí. Teď se cítím, že můžu udělat něco dobrého a pokusit se to s ním urovnat. Je to křesťanské,“ vysvětuje. V sedmnácti zabil muže na halloweenské oslavě. „Nikdy jsem nikoho neviděl umřít. Kromě toho, když jsem to udělal já, když jsem zastřelil toho muže,” popsal. Ve vězení je dvanáct let, v hospicu pracuje jako holič.

Péče o umírající učí soucitu

Získat práci v kalifornském vězeňském hospicu však není úplně snadné. Zájemci musí projít sérií pohovorů a kontrol, také musí podstoupit namátkové testy na drogy. Kromě etikety musí absolvovat i sedmdesátihodinový předběžný výcvik v oblasti paliativní péče. 

Úspěšní kandidáti slouží v hospicu deseti až patnáctihodinové směny sedm dní v týdnu. Jde přitom o jednu z nejhůře placených prací - za hodinu si vězni vydělají mezi 15 až 32 centy (v přepočtu zhruba 3 až 7 korun), informoval The New York Times.

Na program dohlíží presbytariánský kaplan Keith Knauf. Věří, že péče o umírající učí soucitu. Dokazuje to i svou statistikou, od začátku programu věznici opustilo 250 vězňů, kteří se zapojili do práce v hospici. Žádný z nich se za mříže nevrátil kvůli závažnému zločinu, jen tři se ve vězení znovu objevili a to kvůli méně zavážným činům.

Podle Knaufových propočtů je míra recidivity díky programu 1,2 procenta. Celostátně se přitom do věznic během následujících osmi let od propuštění vrátí až čtvrtina trestanců.    

V roce 1993 obývalo americké státní věznice přes 26 tisíc lidí starších 55 let. V dalších více než dvaceti letech číslo rapidně narostlo - v roce 2013 bylo ve vězení téměř 132 tisíc lidí v této věkové kategorii, o tři roky později jich bylo přes 164 tisíc.

Počet starších vězňů se bude ještě zvyšovat, většina současných vězňů ve středním věku si totiž odpykává mnohaleté tresty, informovala The Osborne Association. Do roku 2030 by množství lidí nad 55 let zavřených ve státních a federálních věznicích podle propočtů přesáhne 400 tisíc, bude to více než třetina všech amerických vězňů. 

Vězeňská nemocnice California Medical Facility se nachází necelých 90 kilometr od San Francisca.

Vězeňská nemocnice California Medical Facility se nachází necelých 90 kilometr od San Francisca.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Evropa couvla. Vrátila Rusku hlasovací práva, která mu sebrala kvůli Krymu

Sídlo Rady Evropy ve štrasburském Palace of Europe

Rada Evropy schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server...

Soud v USA povolil vulgaritu v názvu značky, zrušil stoletý zákaz

Nejvyšší soud, Washington, USA (13. 11. 2018)

Americký nejvyšší soud se v pondělí zabýval žalobou módního návrháře pobouřeného úředním zákazem své kontroverzní...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz