Vězněný izraelský voják Gilad Šalit je po pěti letech na svobodě

  • 359
Izraelských voják Gilad Šalit je po pěti a půl letech, které strávil v zajetí hnutí Hamas, na svobodě. Židovský stát ho vyměnil za 1 027 palestinských vězňů, kteří pykali v izraelských žalářích. Prvních 477 vězňů propustil Izrael už v úterý. Na palestinských územích se mohutně oslavuje.

Pětadvacetiletý Gilad Šalit se krátce objevil na záběrech egyptské státní televize. Jeho propuštění a identifikaci poté potvrdila i izraelská armáda. Bledý mladík, jenž strávil 1 941 dnů jako rukojmí v zajetí radikálního hnutí Hamas, v prvním televizním rozhovoru řekl, že se cítí zdráv.

Prozradil, že se o propuštění dověděl před týdnem a celou dobu ho svíral strach, že v zajetí zůstane ještě mnoho let. Tvrdil, že mu schází rodina a přátelé, a zadoufal, že jeho propuštění přinese mezi Izrael a Palestince mír (více o rozhovoru čtěte zde). 

Případ Šalit

Prostředníkem největší výměny vězňů na Blízkém východě za více než čtvrtstoletí byl Egypt. Šalit ráno nejprve zamířil z pásma Gazy do Egypta a teprve odtud se vydal do Izraele.

"Syn Izraele" pak telefonicky hovořil s rodinou, která na něj čekala na vojenské základně Tel Nof. Šalit posléze podstoupil krátké lékařské vyšetření, po kterém helikoptérou zamířil na základnu. 

Do Gazy v tu chvíli vstoupili první propuštění vězni, které přivítaly statisíce oslavujících lidí. Celou výměnu krátce pozdržely dvě palestinské vězeňkyně, které odmítaly deportaci do Gazy. Obě totiž ve věznici šikanovaly spoluvězně a obávaly se, že je v pásmu Gazy čeká odveta. Problém se ale podařilo záhy vyřešit. 

Na základně na Šalita čekal i premiér

Na základně Tel Nof očekával Šalita kromě rodiny i premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany a náčelník generálního štábu. Premiér prý Šalita přivítal slovy: "Šalom, Gilade. Vítej zpátky do Izraele. Jak skvělé mít tě zase zpátky doma."

Izraelský premiér pak prohlásil, že před ním stálo těžké rozhodnutí. "Měl jsem před očima potřebu vrátit domů vojáka, kterého stát Izrael poslal na bojiště," řekl premiér a přiznal, že cena za svobodu Šalita byla vysoká.

Netanjahu zároveň poznamenal, že chápe bolest rodin, které při palestinských útocích ztratily někoho blízkého. "Budeme nadále bojovat proti terorismu a každý terorista, který se k teroru vrátí, bude potrestán," řekl premiér. Šalit potom s rodinou zamířil do rodinného domu v Micpe Hila v Galileji. 

Fotogalerie

Přes přechod Kerem Šalom se zároveň do Egypta dostaly stovky propuštěných vězňů. Zhruba stovka lidí zamířila na Západní břeh Jordánu, šest do Izraele, asi čtyři desítky do exilu v Sýrii, Kataru a Turecku a zbytek - téměř tři stovky vězňů - do pásma Gazy.

Palestinci se vězňů, kteří mnohdy v izraelských žalářích seděli desítky let, nemohli dočkat. V pásmu Gazy přichystali pro své hrdiny velké přivítání a Hamas už vyzval obyvatele, aby se vyvarovali oslavných výstřelů. Na letišti v Káhiře zároveň přistála letadla z Turecka, Kataru a Sýrie, jimiž odcestují ti, kteří musí do exilu.

Obří výměna vězňů začala už nad ránem. Jako první opustilo izraelská zařízení 27 palestinských vězeňkyň, z nichž většina byla propuštěna na Západním břehu Jordánu. Další konvoje vyrazily k pásmu Gazy. 

Pro Šalita výměna vězňů znamená konec bezmála pěti a půl let trvajícího zajetí v rukou palestinských radikálů. Izrael za Šalita propustí ve dvou fázích 1 027 palestinských vězňů, z toho 477 opustilo brány věznic v úterý.

V úterý odpoledne už byl Šalit doma v galilejské obci Micpe Hila, kde ho uvítaly zástupy zpívajících a tančících obyvatel, kteří ho zasypali květinami.

Izraelský nejvyšší soud na výměnu kývl

Zbývajících 550 vězňů má Izrael podle dohody propustit do dvou měsíců po první výměně. I pak zůstane v tamních věznicích ještě přes pět tisíc palestinských vězňů.

Izraelská cena za rukojmí

Izrael je zvyklý platit za vojáky uvázlé na bojišti vysokou cenu. Aby dostal ze zajetí 16 svých vojáků propustil Izrael za posledních 54 let 13 509 arabských vězňů. Za každého svého občana v nebezpečí tedy vydal asi 800 nepřátel.

Zdroj: ČTK

Ujednání o výměně vězňů definitivně zpečetil v pondělí izraelský nejvyšší soud, když zamítl námitky vznesené po předchozím zveřejnění seznamu Palestinců připravených k propuštění.

Šalit byl unesen v roce 2006. Tehdy devatenáctiletého tankistu přepadlo při přeshraničním výpadu komando palestinských radikálů. Od té doby ho drželi jako rukojmí v pásmu Gazy.

Stal se národním symbolem ve státě, kde je vojenská služba povinná a který ctí jako svou povinnost přivést domů všechny vojáky (i mrtvé), které poslal bránit vlast.

Mnoha Izraelcům ale vadí, že se na svobodu dostává tak velké množství lidí odsouzených většinou k dlouhým trestům za zabití Izraelců.

Výměny vězňů se uskuteční v Egyptě, pásmu Gazy i Izraeli.

Výměny vězňů se uskuteční v Egyptě, pásmu Gazy i Izraeli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue