Většina cestujících odjela do Španělska

  17:28aktualizováno  17:28
- Většina ze šestačtyřiceti českých turistů, jejichž autobus havaroval v sobotu ráno na jihu Francie, byla podle české konzulky ve Francii Alexandry Krůsové ještě v týž den večer dopravena do původního cíle jejich cesty ve Španělsku.

Podle Krůsové po nehodě, která si vyžádala život řidiče, zůstává v nemocnici v Perpignanu šest těžce zraněných a šest lidí s lehkými zraněními. Další zraněná cestující byla v neděli z perpignanské nemocnice propuštěna. Jedna turistka zůstane ještě několik dní na pozorování v nemocnici v nedalekém Narbonne.

Konzulka také uvedla, že se všemi těžce zraněnými  mluvila poté, co se probrali z narkózy. Podle ní však není možné v žádném případě nyní odhadnout, kdy je bude možné přepravit do České republiky.

Francouští četníci pokračují ve vyšetřování nehody, dokud nebude šetření uzavřeno, nebudou uvádět další podrobnosti. Cestující v karavanu vyvázli bez úhony.

Nezranění turisté byli po nehodě převezeni do Fitou, kam pro ně přijel autobus ze Španělska. "Ještě v sobotu večer odjelo do původního cíle cesty asi 30 lidí," uvedla Krůsová.

K nehodě došlo během prvního dne, kdy většina Francouzů odjíždí na prázdniny a na silnicích je mnohem větší provoz než jindy. Na dálnici byl po havárii nejprve zcela přerušen provoz a později byl celé dopoledne uzavřen jeden pruh.

Při zvládání nehody bylo nasazeno množství techniky, včetně tří vrtulníků, 15 záchranek a pěti vozů určených k vyprošťování z trosek.

Při tragické události na dálnici A9 vedoucí do Španělska narazil český autobus do projíždějícího karavanu a pak se otočil.

Přehled tragických nehod českých autobusů v zahraničí od roku 1990

6. října 1990 - Na dálnici poblíž francouzského Verdunu havaroval český zájezdový autobus; dva mrtví, 11 zraněných. Příčinou nehody byl řidičův spánek.
22. července 1991 - Českému autobusu Karosa selhaly v Alpách u rakouského Grossglockneru brzdy a spadl do sedmadvacetimetrové propasti; dva cestující zemřeli a dalších 29 bylo zraněno.
19. ledna 1992 - Havárie opavského autobusu Karosa u jugoslávského Leskovace; šest mrtvých a 14 těžce zraněných.
1. srpna 1992 - Srážka českého a nizozemského autobusu na německé dálnici Norimberk - Würzburg; sedm mrtvých a 13 zraněných; nehodu zavinil řidič nizozemského autobusu.
23. září 1993 - Havárie českého zájezdového autobusu na dálnici A-81 u Singenu v Bádensku-Württembersku; jeden mrtvý, sedm zraněných; nehodu zavinil řidič autobusu.
7. října 1993 - Český autobus Karosa na francouzské dálnici A-8 asi 50 kilometrů od Marseille narazil do auta a převrátil se; dva mrtví, 25 raněných.
8. května 1995 - Nedaleko slovenského Martina narazil nákladní vůz Liaz do autobusu Karosa se 46 českými turisty; pět mrtvých, osm těžce a sedm lehce zraněných.
6. července 1995 - Špatný technický stav brzdového systému a řidič byli příčinou nehody českého autobusu Karosa u slovenských Kolárovic v okrese Žilina; 17 mrtvých a 29 zraněných.
7. března 1996 - Do odstaveného autobusu karvinské cestovní kanceláře narazil na dálnici u Malacek na Slovensku slovinský kamión; jeden mrtvý, čtyři těžce zranění.
1. června 1996 - U německého Landsbergu na dálnici za Mnichovem do českého autobusu Neoplan, stojícího v odstavném pruhu pro poruchu, narazil autobus ČSAD; jeden mrtvý, devět těžce a deset lehce zraněných.
24. srpna 1996 - Českou Karosu se 43 cestujícími vytlačil podle řidiče na dálnici A2 u rakouského Steinbergu kamión na svodidlo; nárazem praskla palivová nádrž a autobus shořel; jeden mrtvý, 15 lehce raněných.
31. srpna 1997 - Autobus s českými turisty havaroval u slovenské obce Matiašovce (okres Liptovský Mikuláš); dva mrtví a 41 převážně těžce zraněných.
9. září 1997 - Při nehodě na dálnici u italské Boloně, kterou způsobil autobus s českými turisty, zahynul řidič osobního automobilu a zraněni byli tři jeho spolujezdci.
14. května 1998 - Dva mrtvé a dva těžce zraněné české turisty si vyžádala nehoda českého autobusu, která se stala poblíž průsmyku San Bernardino ve Švýcarsku.
10. března 1999 - Autobus s 18 českými turisty se převrátil na dálnici mezi městy George a Oudsthoorn v Jihoafrické republice poté, co mu upadlo zadní kolo; jeden mrtvý, čtyři zranění.
3. dubna 1999 - Při nehodě českého autobusu u rakouské obce Hard ve Vorarlbersku zahynul náhradní řidič autobusu a tři osoby z osobního automobilu, jehož řidič nedal přednost v jízdě.
16. června 1999 - Český autobus havaroval v jižním Německu u obce Kissleggu; příčinou byla chyba řidiče autobusu; dva vážně a 11 lehce zraněných.
30. června 1999 - Autobus české cestovní kanceláře Travel- sport sjel při předjíždění do příkopu na dálnici u francouzského Štrasburku poblíž městečka Hoerdt; tři osoby utrpěly středně těžká zranění.
3. července 1999 - Autobus teplické dopravní agentury přepravující české turisty do Španělska se na dálnici A 9 u jihofrancouzského městečka Fitou srazil s karavanem a převrátil; jeden mrtvý a 18 zraněných, z toho sedm vážně.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Láska z Černé díry. Česká astrofyzička v belgickém ústavu hlídá Slunce

Česká astrofyzička Lenka Zychová (na snímku z 20. února 2019) je odbornicí na...

Nebýt milostného vzplanutí, asi by se astrofyzička Lenka Zychová ucházela o práci jinde než v Belgii. Takto se jí však...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Najdete na iDNES.cz