Francie pohřbila vojáka padlého u Verdunu. Identitu určily testy DNA

  14:55aktualizováno  14:55
Francouzským odborníkům se díky testům DNA podařilo identifikovat vojáka, který padl v první světové válce. Ostatky seržanta Clauda Fourniera nalezli v obci Douaumont na pozemcích památníku bitvy u Verdunu, která se vojákovi stala osudnou. Tamtéž jej ve středu za přítomnosti jeho vnuka také pohřbili.

Dělostřelecká baterie v rámci francouzského opevnění poblíž pevnosti Douaumont. Fotografie byla pořízena během bitvy u Verdunu. | foto: AP

Na začátku byly tři téměř zachovalé, ale nešťastně propletené kostry objevené v květnu 2015 při úpravě pozemků kolem památníku bitvy u Verdunu na severovýchodě Francie. Podle soudního lékaře Bruna Frémonta k odhalení identity alespoň jednoho vojáka vedla série malých zázraků.

Jedním z nich byl i fakt, že kromě bajonetů, okovaných bot, přileb a lahvičky stále vonící po mátě se v zemině našla i hliníková známka se jménem. Archivy odhalily, že se Claude Fournier narodil 27. listopadu 1880 v Colombier-en-Brionnais, patřil do 134. pěchotního pluku a zemřel rukou nepřítele nedaleko Douaumontu 4. srpna 1916 v necelých šestatřiceti letech.

Bitva u Verdunu

Bitva u Verdunu byla jedna z největších bitev první světové války na západní frontě. Na obou stranách při ní zemřelo zhruba 700 000 vojáků. 

Krvavá bitva trvala od 21. února 1916 do 18. prosince 1916. Kvůli velkému počtu padlých se jí říká také „verdunský mlýnek na maso“.

Že nalezené ostatky skutečně patřily jemu, se expertům podařilo zjistit poté, co spolu se starostou Colombier-en-Brionnais s pomocí několika rodokmenů vypátrali Fournierovy potomky. Jeho vnuk Robert Allard pak podstoupil testy DNA, které domněnku potvrdily.

Ve středu tak mohli seržanta – prvního takto identifikovaného francouzského vojáka první světové války – za Allardovy přítomnosti konečně pohřbít.

„Myslím si, že je to zpráva plná naděje pro všechny, kteří ztratili své blízké v bitvě u Verdunu. Mého dědečka objevili téměř po sto letech. Myslím si, že je to krásný příběh,“ popsal pětasedmdesátiletý Fournierův vnuk své pocity pro francouzskou televizi BFMTV.

Zavzpomínal přitom na svou matku, které bylo vždy líto, že nevěděla, kde přesně je její otec pohřbený. Sama na něj měla už jen nejasné vzpomínky. „Dojímá mě, že můžu říct, že jsme mému dědečkovi vrátili identitu,“ řekl Allard podle francouzského listu Le Parisien.

Během jedné z nejdelších a nejkrvavějších bitev padlo na obou válčících stranách zhruba sedm set tisíc vojáků. V půdě kolem Verdunu jich zůstává ukryto ještě na osmdesát tisíc.

Fournier i zbylí dva neznámí vojáci byli znovu pohřbeni s náležitými poctami:

21.února 2018 v 13:24, příspěvek archivován: 21.února 2018 v 14:07

#1GM #WW1 #SergentFournier Ce matin à eu lieu la cérémonie d'inhumation du sergent Fournier et de deux soldats inconnus à l’ossuaire de Douaumont. (Source photo : France Info). https://t.co/ZOuvQmZJFQ

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Slovenský poslanec ztratil při letecké tragédii manželku, syna a dceru

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo se...

Tragický pád letadla v Etiopii, při kterém zahynulo všech 157 lidí, zasáhl slovenského poslance Národní rady Antona...

Další z rubriky

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Odvrácená strana demonstrace za klima – transparenty a kelímky v kašně

Takhle vypadala kašna před Buckinghamským palácem - místem, kde v pátek...

Demonstrace Fridays fo Future jsou symbolem boje za zlepšení klimatu a životního prostředí na Zemi. Symbolem boje za...

Globální oteplování přinese i víc letů s turbulencemi, varuje vědec

Boeing B737 společnosti Turkish Airlines

Kromě stoupání hladiny oceánů, extrémů v počasí a vymírání zvířat se změna klimatu může projevit i v letecké dopravě....

Najdete na iDNES.cz