Jak se měří štěstí? Venezuelané to zjistí, mají na to vládní úřad

  17:18aktualizováno  17:18
Venezuelská vláda zřídila nový úřad, jenž bude dbát na blaho a štěstí místních obyvatel. Kancelář úřadu pro nejvyšší společenské štěstí lidu však týden po svém vzniku budí spíše výsměch a kritiku, což zlobí Madurovu vládu.

Venezuelský prezident hodlá učinit národ šťastným, zřídil na to nový úřad | foto: Reuters

Všechno začalo minulý čtvrtek, když venezuelský prezident Nicolás Maduro slavnostně oznámil vytvoření úřadu pro nejvyšší společenské štěstí lidu. Maduro, jenž na jaře převzal moc po zemřelém prezidentovi Hugo Chávezovi, neodhalil mnoho detailů o fungování nového "podministerstva". Jeho vedením však pověřil někdejšího poslance a oddaného chavistu Rafaela Ríose.

Ani ten zatím příliš neosvětlil, jak hodlá pečovat o blaho a štěstí obyvatel. A to především proto, že vytvoření dalšího úřadu mnozí Venezuelané považují za naprostou a směšnou zbytečnost. Země má dvaatřicet ministerstev a přes šedesát podministerstev, vypočítala stanice BBC.

Zákon na štěstí

Vzhledem k tomu, že Venezuelu dlouhodobě sužují hluboké sociální a ekonomické problémy a ke dnu ji táhne vysoká inflace, špatně řízené hospodářství a rostoucí násilí, které se nedařilo zmírnit ani heroizovanému Chávezovi, nový úřad se stal terčem žertů místních. Venezuelané se baví, byť s hořkým nádechem, že jim teď vláda zákonem nařídí, aby byli šťastní. To však Ríos popírá, něco takového jeho úřad nemá v úmyslu.

"Neříkáme, aby všichni Venezuelané byli šťastní, to je zmanipulovaný výklad. My chceme dát najevo, že stát usiluje o vyřešení všech problémů , které by mohly nějakým způsobem bránit lidem v tom být šťastní," pokusil se vysvětlit venezuelskému deníku Universal. Povinností nového náměstka úřadu bude mimo jiné přijímat v kanceláři lidi v nouzi, bezdomovce, staré a postižené.

Podle Ríose závisí pocit štěstí na tom kterém jednotlivci, ale povinností "zodpovědného státu" je, aby na svá bedra naložil problémy, které negativně ovlivňují životy lidí. Úřad by se tak měl zabývat především sociálními programy.

Někteří považují nový výtvor venezuelského kabinetu za klasickou snahu dostat další loajální partajníky ke korytu. "Vytvořením úřadu pro nejvyšší štěstí se Maduro snaží učinit lid šťastným. Ne, soudruhu, lid bude šťastný, když bude mít co jíst, když nebude muset stát ve frontě, když ho nezabijí na ulici," řekl listu Universal opoziční politik a šéf strany Voluntad Popular Leopoldo López.

Jak se měří štěstí?

Venezuela ovšem není první zemí, která hlídá míru štěstí svých obyvatel. Také v jiných zemích se dostalo na politickou agendu. Průkopníkem ve výměře štěstí se stalo buddhistický Bhútán, jehož někdejší král Jigme Singye Wangčhung vymyslel v roce 1972 koncept Hrubého národního štěstí (HNŠ) po vzoru výpočtu HDP.

HNŠ stojí na čtyřech pilířích: propagaci udržitelného rozvoje, udržení kulturních hodnot, ochraně přírody a ustanovení dobré vlády.

V jihoasijském království vysokých hor se tak už přes čtyřicet let měří kvalita života v zemi poměrem mezi materiální stránkou a duchovnem. Předloni Bhútán svou ideu prosazoval i v OSN (více o návrhu měřit v zemích HNŠ zde).

Bhútán se přesto potýká s řadou neradostných problémů: vysokou chudobou počínaje, přes špatný vzdělávací sytém, až k velké nezaměstnanosti. Avšak i jiné země v posledních letech vnímají spokojenost svých obyvatel coby důležitý indikátor. Kupříkladu Francie vytvořila (za pomocí nobelistů Josepha Stiglitze a Amartya Sena) v roce 2004 systém, který zaznamenává například možnost lidí zaplatit si dovolenou, nebo koupit si k jídlu, co chtějí.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Skuteční migranti jako herci. Do představení je obsadila Římská opera

Skuteční migranti, kteří unikli smrti utopením, vystupují v Mozartově opeře Idomeneo, kterou hrají v Římě. Představení...

Emotivní či smířlivý, hodnotí Babišův projev zahraniční agentury

Zahraniční tiskové agentury věnují pozornost nedělním oslavám 30. výročí sametové revoluce a pádu komunistického...

Musíme překonat rozdělení společnosti, řekl Pellegrini k výročí revoluce

Po 30 letech od pádu komunismu potřebujeme překonat rozdělení společnosti v souvislosti s nadcházejícími změnami ve...

Bělorusko volí nové poslance, Lukašenko bude znovu kandidovat na prezidenta

Bělorusko zažívá klíčový víkend. V zemi se totiž v neděli konají předčasné parlamentní volby, které podle západních...

Najdete na iDNES.cz