Rozhněvaní lidé, podle El Paísu zejména mladí, vyšli do ulic v pondělí večer po oznámení výsledků státním volebním úřadem. Ten vítězství přiřknul Madurovi, ačkoliv volební průzkumy i průzkumy prováděné přímo ve volebních místnostech jasně favorizovaly opozičního kandidáta Edmunda Gonzáleze.
Demonstranti podle El Paísu ničili kladivy a strhávali sochy bývalého prezidenta Venezuely a Madurova předchůdce Huga Cháveze v celkem třech městech. V jednom z nich dokonce bronzovou hlavu oddělili od těla a přivázanou ji vláčeli za jedoucí motorkou.
Protesty začaly na balkónech lidí, následně se pak přesunuly do ulic, v nichž lidé křičeli a oháněli se hrnci a pánvemi. Demonstranti v početných skupinách s venezuelskými vlajkami večer také obklíčili palác Miraflores, prezidentské sídlo v Caracasu, rozdělávali ohně a pálili volební propagandu a fotografie prezidenta.
Na místo následně dorazili těžkooděnci, aby proti protestům zakročili. Podle světových agentur k tomu použili slzný plyn.
Podle venezuelské organizace na ochranu lidských práv Foro Penal bylo zatčeno 46 demonstrantů. Nejméně tři lidé podle zpráv agentur zemřeli, o smrti a pohřešování dalších Venezuelané sdílí informace na sociálních sítích.
Venezuelu dál povede Maduro, oznámil úřad. Opozice výsledek odmítá |
Skupina opozičních představitelů, která kvůli obavám ze zatčení dlouhodobě pobývá na argentinském velvyslanectví v Caracasu, v pondělí večer uvedla, že se k nim snažily proniknout venezuelské bezpečnostní složky.
Maduro v reakci na protesty prohlásil, že se podařilo identifikovat ty, kteří ničili sochy. „Jsme v permanentní bdělosti a akci, abychom ukončili puč proti Venezuele,“ komentoval dál. Opozice se podle něj u uren snažila nastolit fašistickou vládu.
Výhru můžeme doložit, tvrdí opozice
Venezuelská opozice tvrdí, že své vítězství v nedělních prezidentských volbách může doložit. Opoziční vůdkyně María Machadová prohlásila, že má k dispozici 73,2 procenta volebních záznamů, které dokazují vítězství kandidáta Edmunda Gonzáleze.
Ústřední volební komise prohlásila Madura zvoleným prezidentem na třetí šestileté období, od roku 2025 do roku 2031. Podle komise získal Maduro po sečtení 80 procent okrsků 51 procent hlasů, kdežto Edmundo González Urrutia 44 procent.
Opozice tvrdí, že se chystá zveřejnit záznamy o hlasování z volebních místností a vyzvala své stoupence, aby se v úterý odpoledne místního času (večer SELČ) shromáždili k pokojným oslavám opozičního vítězství. Podle Reuters bylo však některým jejím pozorovatelům znemožněno záznamy pořídit a opozice tak nemá záznamy zdaleka kompletní.
Venezuela se opatrně nadechuje. Odpůrci Madura si chtějí volby ohlídat![]() |
Také na sociálních sítích se šíří fotografie z volebních místností a sčítání hlasů, které mají být údajně podpůrným důkazem k podvodu současného prezidenta.
Maduro v reakci na opoziční prohlášení uvedl, že režim ví, jak v podobné situaci postupovat a jak „porazit šiřitele násilí“. Již předtím obvinil opozici ze „lží a manipulací“.
Státy vyzývají k přezkumu
K přezkoumání volebních výsledků vyzvalo Caracas devět zemí Latinské Ameriky. Tyto země zároveň na středu svolaly zasedání rady Organizace amerických států (OAS), jež sdružuje tři desítky amerických zemí, včetně Spojených států. Bílý dům uvedl, že má obavy, zda oznámený výsledek odráží vůli venezuelského lidu.
Ke zveřejnění kompletních výsledků vyzvaly další země jako Německo, Španělsko či Brazílie. Peru nařídilo venezuelským diplomatům opustit zemi a uruguayský ministr zahraničí prohlásil, že jeho země nikdy neuzná Madura za prezidenta.