Anatomie zpackaného puče. Jak akční film Avengers zabránil svržení Madura

  20:42aktualizováno  20:42
Už to vypadalo, že režim se hroutí. Byl konec dubna a lídr venezuelské opozice Juan Guaidó vyzýval lid i armádu ke svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Jenže výsledek? Nakonec z toho byla vzpoura menší vojenské posádky na základně La Carlota na kraji metropole Caracas. Revoluce se nekonala.

Z filmu The Avengers | foto: outnow.ch

Bývalý šéf venezuelských tajných služeb Manuel Figuera teď v rozhovoru pro list The Washington Post odhalil, proč dubnový pokus o puč selhal. Prý chybělo málo. Například by stačilo, kdyby se v klíčový moment ministr obrany nedíval na Avengers, akční film se superhrdiny. Ale pěkně popořadě.

Fotogalerie

Generál Figuera, kdysi Madurův důvěrný spolupracovník, uvádí, že konspirační plány na svržení Madura se začaly rodit už loni. Tedy dávno před letošním 23. lednem, kdy se šéf parlamentu Guaidó prohlásil hlavou státu a Madura vyzval k odstoupení. 

Podle Figuery, který prchl ze země do Spojených států, se už loni mezi venezuelskými elitami vzmáhal pocit, že prohlubující se ekonomická krize má jediné řešení, mocenskou změnu.

Vedení Venezuely vypadalo v popisu šéfa zpravodajců spíše jako zkorumpovaný zločinecký syndikát než jako funkční kabinet. 

Řekl si o 100 milionů

Klíčovým člověkem, který měl podpořit převrat, byl Maikel Moreno, předseda nejvyššího soudu. Vahou své osoby měl přesvědčit Venezuelany, že je oficiálně rozhodnuto. Stanovil si ale svou cenu. Podle Figuery požadoval od povstalců nejméně 100 milionů dolarů, aby je podpořil. 

Vražd a loupeží ve Venezuele ubývá. Zločincům došly náboje, obětem peníze

Na oplátku měl soudce krátce po převratu 1. května vydat deklaraci, která by potvrdila mocenskou změnu. Jenže záhy se dostavily potíže.

První z nich představoval samotný Moreno, který v sobě objevil mocenské ambice. Sám se nabídl jako dobrá alternativa do čela státu, chtěl se stát přechodným prezidentem.

Druhým potížistou, který nakonec pohřbil plány na odstranění Madura, byl ministr obrany Vladimir Padrino López. Figuera si nebyl úplně jistý jeho loajalitou, a proto se s ním rozhodl promluvit. Zvolil ale nešťastnou chvíli.

Milovník filmů López právě sledoval zmíněný trhák Avengers a nechtěl přerušit svou podívanou. Řekl, ať mu zavolají jindy.

Cesta do pravěku. Venezuelané se učí žít bez světla, ledniček i dopravy

Na základě toho Figuera znejistěl a rozhodl se konspirační přípravy urychlit. Ráno se díky vojákům loajálním Guaidóovi dostal na svobodu z domácího vězení jiný opoziční lídr, Leopold López, a vyrazil se svými příznivci na základnu La Carlota. 

K puči se přidalo pár set civilistů, ale už po pár hodinách a několika výstřelech měl Maduro situaci opět pevně v rukách. Akce nebyla dostatečně připravena. 

Slova rezonovala

Výbušný rozhovor Figuery vyvolal poprask. Nepotěšil stoupence opozice, která z toho všeho vychází jako nejednotná a špatně organizovaná. 

Popuzena je ale i Madurova socialistická vláda v Caracasu, kterou dráždí zmínky o korupci na vysokých místech. Proto hned přešla do protiútoku. 

Necelých 48 hodin po vydání rozhovoru vyrukovala s tvrzením o dalším pokusu o puč, ve kterém měl být tento měsíc Maduro zabit. Za plány stáli podle Madura „politici z Chile, Kolumbie a USA“. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz