Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

  17:24aktualizováno  17:24
Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu ve venezuelském městě San Cristobal, který se proměnil v chaos poté, co policie začala střílet do davu gumovými projektily. Podle lékařů byl chlapcův obličej posetý ranami z celkem 52 pryžových broků. Šestnáct jich zasáhlo přímo oči.

Podle vyšetřovatelů, kteří dostali případ na starost, začaly 2. července státní bezpečnostní síly střílet do davu bez jakéhokoliv varování. Při demonstraci se zranili další dva nezletilí, jedním z nich je Chacónův čtrnáctiletý bratr Adrian, který dostal policejním obuškem do hlavy. Protestu proti nedostatku plynu na vaření jídla se zúčastnili se svou matkou Adrianou Paradaovou.

Fotogalerie

Chacón se podle stanice CNN odmítá vzdát naděje. „Chtěl bych mít svoje oči zpátky. Mám všechny druhy pocitů,rád bych plakal, ale už nemůžu. Vybrečel jsem se v nemocnici,“ popisuje chlapec.

K neadekvátnímu zásahu se vyjádřily také venezuelské úřady, které budou kvůli pokusu o vraždu, nesprávnému použití zbraně a krutému chování vůči demonstrantům stíhat dva členy bezpečnostních sil. Oba obvinění muži podle vyšetřovatelů v současné chvíli čekají na začátek soudního procesu.

Reakce venezuelských úřadů nepřišla sama od sebe, ale několik hodin poté, co Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva zveřejnil zprávu, ve které odsoudil Venezuelu za porušování lidských práv občanů. Vláda prezidenta Nicoláse Madura nicméně dokument označila za zaujatý.

Andské regiony na západě země jsou protivládním odporem známé. Za posledních pět let se tu odehrály nejnásilnější střety ve Venezuele. „Všichni politici jsou podvodníci. Zákon tady útočí na lidi. Mělo by to být naopak, měl by je chránit, ale vláda jedná proti nám,“ myslí si Chacón.

Chlapec musí být kvůli hmyzu vetšinu dne v moskytiéře:

Lékaři z centrální nemocnice v San Cristobalu konstatovali, že jediné co mohli pro zraněného Chacóna udělat, bylo odstranit zbytky jeho očí. Celkem podle nich jeho obličej zasáhlo 52 pryžových kuliček, 16 z nich trefilo přímo oči.

Podle lékařů stále existuje riziko infekce, protože malé kousky gumy zůstaly tak hluboko v jeho obličeji, že se k nim chirurg při opraci nedokázal dostat.

Kvůli nebezpečí infekce zůstal Chacón v nemocnici jen čtyři dny. Veřejné venezuelské nemocnice se totiž v posledních letech potýkají s masivní krizí. Nemají dostatek zdravotnického vybavení, chybí nutné léky i základní hygienické normy, jako je tekoucí voda nebo čistící prostředky.

V nemocnicích hrozí infekce, lékaři posílají pacienty domů

Chacónova rodině žije v malé horské vesnici Tariba nedaleko San Cristobalu. Chlapec sdílí postel se svou babičkou, jeho matka spí s dalšími dvěma bratry na vedlejší posteli. 

Chacón má doma problém s muškami, které se neustále srocují kolem jeho ran na obličeji. Celé dny proto tráví v síti proti hmyzu a obličej si maže hojící mastí. V domě navíc kvůli výpadkům energie většinu dne nejde elektřina.

Nic se neděje, tiskneme dál. Venezuela vydala nové bankovky

Plyn na vaření zůstává navzdory protestům raritou. Všichni lidé v oblasti dříve vařili na plynu, který jim za regulovanou cenu doplňovala státní společnost. Nyní se však nedá sehnat a na černém trhu je velmi drahý.

Chacónova rodina má však štěstí v neštěstí, protože se jeho příběh začal rychle šířit napříč španělsky mluvícími zeměmi. Nabídky na zaplacení léčby přicházejí podle jeho matky z celého světa, nejčastěji ze Španělska, Mexika nebo USA. Paradaová také založila svému synovu účet na Instagramu, s jehož pomocí chce získat finanční pomoc.

Ve Venezuele dochází při protestech k násilí:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Najdete na iDNES.cz