Claire Underwoodová Venezuely. Kdo je mocná žena v pozadí Madurova režimu

  10:31aktualizováno  10:31
Nicolás Maduro a Cilia Floresová. On, bývalý řidič autobusu a nejmocnější muž Venezuely. Ona jeho manželka, ale také vystudovaná právnička a již od vlády Huga Cháveze vlivná politička s vlastní kariérou i televizní show. Tahá první dáma Venezuely za nitky v pozadí selhávajícího Madurova režimu?

Floresová se narodila v roce 1956 ve městě Tinaquillo na ranči, kde místo podlahy byla udusaná hlína. Jako čtyřletá se přestěhovala s rodinou na okraj Caracasu. Vdala se, měla tři děti. Když jí bylo 32 let, získala diplom z práv ze soukromé univresity Santa María.

Její poklidný život ovšem nabral zcela nový směr v roce 1992, píše španělská mutace BBC. Floresová se tehdy přidala do týmu právníků, kteří obhajovali Huga Cháveze a jeho skupinu pučistů po nepovedeném pokusu o převrat. 

Fotogalerie

Poté, co Chávezovi pomohla z vězení, vrhla se pomáhat s jeho prezidentskou kampaní. Právě tehdy se potkala se svým budoucím druhým manželem, Nicolásem Madurem.

„Cilia je velmi inteligentní a ambiciózní žena. Podporovala Chávezův model vlády od prvního dne. Státní média ji vidí jako bojovnici,“ popsal obraz Floresové ve Venezuele tamní novinář Noris Argotte. „Je to upřímně přesvědčená zastánkyně Chávezovy bolívarské revoluce,“ souhlasí John Polga-Hecimovich z Námořní akademie Spojených států v rozhovoru pro Fox News.

Již jako členka nejužšího kruhu Chávezových věrných byla Floresová po jeho vítězství ve volbách roku 1999 zvolená poslankyní Národního shromáždění. O šest let později se stala první ženou, která mu předsedala. Ve funkci předsedkyně tehdy nevystřídala nikoho jiného, než svého partnera Nicoláse Madura, který povýšil na post ministra zahraničí.

Působení Floresové ve vládě nebylo bez kontroverzí. Podílela se například na zákazu vstupu médií na půdu parlamentu, který trval až do roku 2016. Byla také mnohokrát obviněná z nepotismu, korupce a zastrašování.

První bojovnice proti opozici

„Cilia není první dáma, to je koncept aristokratického postavení. Je to první bojovnice národa,“ řekl Maduro o Floresové po jejich sňatku v roce 2013, který uskutečnili dva měsíce po jeho inauguraci. Ačkoliv spolu nemají žádné děti, společně vychovávají čtyři potomky ze svých předchozích vztahů.

Maduro národ ujistil, že Floresová v jeho vládě nebude hrát druhé housle. Jeho prohlášení nebylo pro politické analytiky žádným překvapením. Silný vliv Floresové na Madruova rozhodnutí rozpoznávali i v dřívějších obdobích jejich párového působení ve vysoké politice.

Venezuelané vyšli do ulic na podporu Guaidóa, Maduro je ochotný jednat

Vliv Floresové neunikl ani pozornosti ministerstva financí Spojených států. To na ni v září 2018 uvalilo ekonomické sankce coby na členku úzké skupiny lidí okolo Madura, která „Venezuelu systematicky okrádá, zatímco její obyvatelé trpí hlady.“ Podle Madura šlo o sprostý útok na jeho rodinu. „Jste zbabělci,“ vzkázal do Washingtonu. 

Kvůli postu první dámy se Floresová politických funkcí vzdát nemusela, a tak mohla být v roce 2015 znovu zvolená poslankyní. Z Národního shromáždění, ve kterém však nově drží většinu protimadurovská opozice, se o dva roky později přesunula do nového orgánu zvaného Ústavodárné shromáždění.

Členové tohoto vzdoroparlamentu jsou výhradně příznivci Nicoláse Madura. Ti své nové shromáždění v roce 2017 nadřadili Národnímu shromáždění v otázkách „míru, bezpečnosti, suverenity, ekonomiky a finančního systému.“ Znemožnili tak demokraticky zvoleným opozičním poslancům rozhodovat o čemkoliv podstatném. 

TV show pro hladové

Floresová je ve Venezuele také známou mediální osobností. Státní rozhlasová stanice vysílá s první dámou relaci „Rozhodnutí“, na televizních obrazovkách veřejnoprávní televize se pravidelně objevuje show „S Cilií v rodině.“ 

Zatímco kolabující venezuelská ekonomika vyhnala ze země 3 miliony lidí a další miliony nechává hladovět, Floresová pro televizi dělala rozhovory s příjemci státní sociální pomoci, nebo doporučovala učení indického guru Sai Baby, který nabádá k antimaterialismu a lásce.

Jsou opuštěné a jsou jich tisíce. Venezuelané emigrují, aby uživili děti

Podle marketingového experta Jeetenda Sehdeva se Floresová v médiích snažila vytvořit obraz prezidentského páru jako sympatického a lidského, ale neuspěla. „Zvěsti o nepotismu a zapojení do obchodu s drogami způsobují, že se (Floresová) společně s Madurem zdají být smrtelně mocným duem,“ myslí si Sahdev.

Veřejným obrazem Floresové v roce 2015 otřáslo obvinění, že její rodina získává peníze pašováním narkotik. Dva její synovce zadržel na Haiti americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami. Údajně se snažili do USA propašovat 800 kilogramů kokainu, aby „udrželi svoji rodinu u moci.“

K pašování měli synovci Floresové využívat prezidentský hangár na letišti v Caracasu, čímž Američané přímo ukazovali na roli první dámy v ilegálních aktivitách. Floresová obvinění odmítla jako očerňující kampaň. Její synovci byli nicméně v USA pravomocně odsouzeni k 18 letům vězení.

Někteří kritici Floresovou vidí jako venezuelskou verzi manipulativní Clair Underwoodové z amerického seriálu Dům z karet, která tahá za nitky v pozadí Madurova režimu.

Jiní ji přirovnávají k Lady Macbeth, chladně využívající své pozice pro život v luxusu. Pro Madurovy příznivce však Floresová nepřestává být První bojovnicí, která při prezidentovi stojí i nyní, navzdory tlaku zevnitř země a zvenčí.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Čech odsouzený za pašování migrantů chce zvrátit rozsudek, nemá na právníka

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Petříček jednal v USA s Pompeem, odmítl zavedení cel na evropská auta

Tomáš Petříček s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD jednal v pátek se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. Hovořili spolu o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz