Venezuelu postihl blackout. Sabotáž imperialistů z USA, reagoval Maduro

  • 95
Venezuelu postihl ve čtvrtek odpoledne výpadek elektřiny, který se podle místních médií týkal celé země. V Caracasu přestalo jezdit metro, zavřely se obchody, nefungovaly telefonní linky ani internet. Výpadek elektřiny postihl i mezinárodní letiště nedaleko metropole. Prezident Nicolás Maduro obvinil z přerušení dodávek elektřiny USA.

Autoritářský prezident označil výpadek elektřiny za sabotáž a „elektrickou válku vedenou americkým imperialismem“. „V této válce zvítězíme. Nikdo a nic nemůže porazit lid Bolívara a Cháveze,“ uvedl Maduro na twitteru s odkazem na národního hrdinu Simóna Bolívara a oblíbeného exprezidenta Huga Cháveze, jehož po jeho smrti v roce 2013 nahradil Maduro v prezidentském úřadu.

Fotogalerie

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v reakci uvedl, že do tmy uvrhla Venezuelu neschopnost Madurovy vlády. Pompeo uvedl, že výpadky energie, devastace země a hlad místního lidu jsou důsledkem neschopnosti Madurovy vlády. „Bez jídla, bez léků a nyní i bez světla. Další krok ale bude bez Madura,“ dodal Pompeo.

USA jsou totiž v posledních týdnech nejsilnějším zastáncem venezuelské opozice a jejího lídra Juana Guaidóa, který se v lednu prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový Madurův mandát vzešlý z loňských nesvobodných voleb.

Za neschopnost „uzurpátora moci“ označil výpadky energie ve čtvrtek i Guaidó, jehož od ledna uznalo za dočasného prezidenta šest desítek zemí.

Blackout je normální součástí života

Výpadky elektrické energie jsou ve Venezuele běžné už minimálně rok. Nejčastější jsou na západě země, už řadu měsíců jsou ale hlášeny i z dalších regionů. Podle opozice i ekonomů může za výpadky energie i za ekonomickou krizi v zemi hospodářská politika socialistické vlády, která mimo jiné neinvestovala do energetické infrastruktury. Režim obvinění odmítá s tím, že jde o sabotáž a snahu opozice a USA vládu svrhnout.

Novinář kladl Madurovi nepříjemné otázky, poté ho drželi v temné místnosti

Podle místního tisku postihl výpadek elektrického proudu všech 23 venezuelských států i hlavní město Caracas. V metropoli se v 16:50 místního času (21:50 SEČ) zastavilo metro a přestaly fungovat semafory. Město zůstalo paralyzované, zavřely se i obchody a lidé museli z práce domů pěšky.

Ve Venezuele je nyní ještě noc, takže místní média zatím neinformují o tom, zda a kdy byly dodávky elektřiny obnoveny. Podle agentury AFP se asi po osmi hodinách výpadku začalo svítit v některých čtvrtích na východě Caracasu.