Jsou opuštěné a jsou jich tisíce. Venezuelané emigrují, aby uživili děti

  18:30aktualizováno  18:30
Ve Venezuele kolabuje hospodářství, lidem chybí základní potraviny a léky, množí se výpadky elektřiny i vody a inflace dosahuje téměř dvou milionů procent. Rodiče jsou tak často nuceni opustit zemi a najít si práci v zahraničí, aby zabezpečili své děti. Ty zůstávají opuštěné doma v péči příbuzných, kteří na ně však nemají žádný právní nárok.

Dvanáctiletý Yusneiker a osmiletá Anthonella Peraltovi žijí se svou babičkou od chvíle, kdy se jejich otec rozhodl opustit Venezuelu a její ztroskotanou ekonomiku a zamířil do Peru, kde vydělává peníze na jejich obživu. Před dvěma lety ze země odešla i jejich matka, která ze stejného důvodu zamířila do Dominikánské republiky.

Fotogalerie

Obě děti se mají díky zaslaným dolarům ze zahraničí o poznání lépe než jejich vrstevníci. Inflace ve Venezuele nyní dosahuje téměř dvou milionů procent, MMF v příštím roce očekává její zrychlení až na deset milionů procent.

Rodina Peraltových musela nicméně za lepší životní podmínky zaplatit vysokou cenu. „Dětem se stýská a často se ptají na svou matku,“ popsala pro agenturu Reuters jejich babička Aura Orozcová.

Jen v posledních třech letech z Venezuely odešly přibližně tři miliony lidí. Mnozí z nich museli udělat srdceryvné rozhodnutí a opustit své děti, čímž se jim paradoxně snaží zajistit lepší život. Ačkoli venezuelská vláda prezidenta Nicoláse Madura nevede o tomto jevu žádné oficiální údaje a tvrdošíjně popírá hromadný exodus, Maduro nabídl migrantům program, který jim má pomoci s návratem domů. 

Všudypřítomný hlad, zchátralé školy či nedostatek léků a očkovacích vakcín nejsou pro Venezuelu ničím novým. Stále masivnější migrace však podle odborníků generuje další potíže, jako jsou například špatné školní výsledky či podvýživa novorozenců, které kojící matky velmi záhy opouštějí kvůli práci.

16.prosince 2018 v 22:30, příspěvek archivován: 21.ledna 2019 v 12:23

VIDEO: Almost $740 million are needed in 2019 to respond to the urgent needs of refugees and migrants from #Venezuela: https://t.co/3d7xBMNuZL https://t.co/NXIJyWHvek

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Almost $740 million are needed in 2019 to respond to the urgent needs of refugees and migrants from #Venezuela: https://t.co/3d7xBMNuZL https://t.co/NXIJyWHvek

„Pro rodiče je každé rozhodnutí prohrou. Buď své dítě neuživí a nezajistí mu základní potřeby, nebo musí obětovat svůj vztah s ním,“ popisuje dětský psycholog Abel Saraiba z advokátní kanceláře v Caracasu.

Migrace z Venezuely se léta týkala především střední třídy, která do zahraničí cestovala letadly. V současnosti nejčastěji odcházejí příslušníci dělnictva, kteří podstupují dlouhou jízdu autobusem nebo se vydají na nebezpečnou cestu pěšky. Obě varianty jsou pro malé děti nevhodné a rodičům by v zahraničí komplikovaly práci na směny, díky nimž mohou poslat domů víc peněz. 

Rodiče odcházejí náhle, právní důsledky neřeší

Podle katolické organizace Faith and Happiness, která provozuje v chudých čtvrtích školy, se nejméně pět procent jejich studentů muselo na začátku letošního roku rozloučit se svými rodiči. 

„I když jsou moje děti už starší, pořád to bolí. Strašně moc mi chybí,“ popisuje Omaira Martinezová, která před půl rokem zanechala své nezletilé děti s babičkou a odešla do Chile vydělávat mytím nádobí. „Prvních pár měsíců bylo nejhorších, všechny jsem je probrečela,“ popisuje Martinezová.

Maduro varoval migranty, že se v ostatních zemích budou potýkat s xenofobií, vykořisťováním a společenským vyloučením. V rámci úsilí o repatriaci Venezuelanů zahájil Maduro projekt s názvem „Návrat do vlasti“, který podle něj už pomohl s návratem domů dvanácti tisícům lidí. 

Podle Reuters se rodiče o migraci často rozhodují velmi náhle, takže své děti zanechají v péči příbuzných, aniž by jim legálně udělili poručnictví. Z loňského průzkumu společnosti Datanalisis vyplývá, že padesát procent rodičů před svým odchodem vůbec neřeší právní stránku věci, to posléze komplikuje například zápis do školy. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

V Severním Irsku létaly zápalné lahve, republikáni zabili novinářku

Při nepokojích v severoirském Londonderry zemřela novinářka Lyra McKeeová. (18....

Při čtvrtečních nepokojích v severoirském Londonderry zemřela mladá novinářka. Vycházející hvězdu investigativní...

Zelenskyj a Porošenko v bouřlivé debatě kritizovali jeden druhého

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko (vlevo) a kandidát na prezidenta...

Ukrajinští kandidáti na prezidenta na olympijském stadionu v Kyjevě absolvovali bouřlivou debatu. Volodymyr Zelenskyj...

Vědci objevili dosud neznámého „obřího lva“. Obýval Afriku před miliony let

Simbakubwa kutokaafrika ve svahilštině znamená „velký africký lev“.

Po prozkoumání kostí, které ležely desítky let uložené v zásuvce v keňském muzeu, vědci identifikovali nový druh obřího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz