Jsou opuštěné a jsou jich tisíce. Venezuelané emigrují, aby uživili děti

  18:30aktualizováno  18:30
Ve Venezuele kolabuje hospodářství, lidem chybí základní potraviny a léky, množí se výpadky elektřiny i vody a inflace dosahuje téměř dvou milionů procent. Rodiče jsou tak často nuceni opustit zemi a najít si práci v zahraničí, aby zabezpečili své děti. Ty zůstávají opuštěné doma v péči příbuzných, kteří na ně však nemají žádný právní nárok.

Dvanáctiletý Yusneiker a osmiletá Anthonella Peraltovi žijí se svou babičkou od chvíle, kdy se jejich otec rozhodl opustit Venezuelu a její ztroskotanou ekonomiku a zamířil do Peru, kde vydělává peníze na jejich obživu. Před dvěma lety ze země odešla i jejich matka, která ze stejného důvodu zamířila do Dominikánské republiky.

Fotogalerie

Obě děti se mají díky zaslaným dolarům ze zahraničí o poznání lépe než jejich vrstevníci. Inflace ve Venezuele nyní dosahuje téměř dvou milionů procent, MMF v příštím roce očekává její zrychlení až na deset milionů procent.

Rodina Peraltových musela nicméně za lepší životní podmínky zaplatit vysokou cenu. „Dětem se stýská a často se ptají na svou matku,“ popsala pro agenturu Reuters jejich babička Aura Orozcová.

Jen v posledních třech letech z Venezuely odešly přibližně tři miliony lidí. Mnozí z nich museli udělat srdceryvné rozhodnutí a opustit své děti, čímž se jim paradoxně snaží zajistit lepší život. Ačkoli venezuelská vláda prezidenta Nicoláse Madura nevede o tomto jevu žádné oficiální údaje a tvrdošíjně popírá hromadný exodus, Maduro nabídl migrantům program, který jim má pomoci s návratem domů. 

Všudypřítomný hlad, zchátralé školy či nedostatek léků a očkovacích vakcín nejsou pro Venezuelu ničím novým. Stále masivnější migrace však podle odborníků generuje další potíže, jako jsou například špatné školní výsledky či podvýživa novorozenců, které kojící matky velmi záhy opouštějí kvůli práci.

16.prosince 2018 v 22:30, příspěvek archivován: 21.ledna 2019 v 12:23

VIDEO: Almost $740 million are needed in 2019 to respond to the urgent needs of refugees and migrants from #Venezuela: https://t.co/3d7xBMNuZL https://t.co/NXIJyWHvek

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Almost $740 million are needed in 2019 to respond to the urgent needs of refugees and migrants from #Venezuela: https://t.co/3d7xBMNuZL https://t.co/NXIJyWHvek

„Pro rodiče je každé rozhodnutí prohrou. Buď své dítě neuživí a nezajistí mu základní potřeby, nebo musí obětovat svůj vztah s ním,“ popisuje dětský psycholog Abel Saraiba z advokátní kanceláře v Caracasu.

Migrace z Venezuely se léta týkala především střední třídy, která do zahraničí cestovala letadly. V současnosti nejčastěji odcházejí příslušníci dělnictva, kteří podstupují dlouhou jízdu autobusem nebo se vydají na nebezpečnou cestu pěšky. Obě varianty jsou pro malé děti nevhodné a rodičům by v zahraničí komplikovaly práci na směny, díky nimž mohou poslat domů víc peněz. 

Rodiče odcházejí náhle, právní důsledky neřeší

Podle katolické organizace Faith and Happiness, která provozuje v chudých čtvrtích školy, se nejméně pět procent jejich studentů muselo na začátku letošního roku rozloučit se svými rodiči. 

„I když jsou moje děti už starší, pořád to bolí. Strašně moc mi chybí,“ popisuje Omaira Martinezová, která před půl rokem zanechala své nezletilé děti s babičkou a odešla do Chile vydělávat mytím nádobí. „Prvních pár měsíců bylo nejhorších, všechny jsem je probrečela,“ popisuje Martinezová.

Maduro varoval migranty, že se v ostatních zemích budou potýkat s xenofobií, vykořisťováním a společenským vyloučením. V rámci úsilí o repatriaci Venezuelanů zahájil Maduro projekt s názvem „Návrat do vlasti“, který podle něj už pomohl s návratem domů dvanácti tisícům lidí. 

Podle Reuters se rodiče o migraci často rozhodují velmi náhle, takže své děti zanechají v péči příbuzných, aniž by jim legálně udělili poručnictví. Z loňského průzkumu společnosti Datanalisis vyplývá, že padesát procent rodičů před svým odchodem vůbec neřeší právní stránku věci, to posléze komplikuje například zápis do školy. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz