Nedostatek jídla a léků ve Venezuele ohrožuje především malé děti a těhotné...

Nedostatek jídla a léků ve Venezuele ohrožuje především malé děti a těhotné ženy (25. července 2017) | foto: Profimedia.cz

Hlad zabíjí venezuelské děti alarmující rychlostí, vláda situaci tají

  • 397
Situace ve Venezuele je kritická. Stovky dětí umírají hlady a další tisíce kojenců jsou v ohrožení života. Sehnat kojeneckou výživu je v celé zemi téměř nemožné, tamější nemocnice jsou přeplněné. Vláda prezidenta Madura se celou situaci snaží utajit a odmítá přijmout mezinárodní pomoc, píše list The New York Times.

„Nikdy v životě jsem neviděla tolik podvyživených dětí,“ uvedla doktorka Livia Machado z nemocnice Dominigo Luciani v Caracasu pro The New York Times. Tato nemocnice je jednou z mála, které stále přijímají podvyživené kojence na léčbu. Spousta nemocnic musí rodiče odmítat s tím, že nemají dostatek lůžek, nebo zdravotnického vybavení. Téměř všechna zařízení hlásí kritický nedostatek základních potřeb, jako je třeba sunar. Příběhů s tragickým koncem proto přibývá.

Kenyember Aquino Merchán se narodil jako zdravé dítě s normální váhou. Jeho matka se ale nakazila virem zika, když mu byly tři měsíce. Musela být hospitalizována a doktoři jí zakázali kojit. Sunar nebyl k dostání a tak rodina krmila Kenyembera čímkoli, co bylo po ruce. Rýží, kukuřičným škrobem a mlékem. To však chlapci neposkytlo živiny, které potřeboval.

Když mu bylo devět měsíců, našel ho jeho otec ležet v postýlce malátného a bez energie, z nosu mu tekla krev. Okamžitě s ním odjel na přeplněnou pohotovost, kde ale chlapci nebyli schopni poskytnout dostatečnou pomoc. V 17 měsících zemřel Kenyember hladem. Podle venezuelské tradice mu příbuzní na rakev položili bílá křídla vyřezaná z kartonu, aby jeho duše dolétla do nebe.

Sunar není

Jen pár postelí od Kenyembera se z podvýživy léčil Kleiver Hernandéz. I on se narodil zdravý, ale ani jeho matka ho nemohla kojit a stejně jako Kenyemberovi rodiče nemohla sehnat sunar. Měsíční dávka sunaru totiž stojí více než dvojnásobek měsíčního platu jeho otce. Šetadevadesát procent venezuelských nemocnic hlásí kritický nedostatek kojenecké výživy, 63 procent dokonce uvedlo, že nemají vůbec žádnou. Kleiverova matka ho tedy zkoušela krmit směsí rýžového škrobu a vody. Nestačilo to.

Tři pohotovosti je odmítli s tím, že mají plno. Ve čtvrté nemocnici je sice přijali, ale už bylo pozdě. Po dvaceti dnech se rodičům Kleivera stejně jako tisícům jiných vyplnila jejich nejhorší noční můra. Kleiver zemřel bolestivou smrtí, když se mu doktoři násilím snažili vložit do krku trubičku s umělou výživou. Na pohřeb přišlo přes 100 přátel a rodinných příslušníků. Těch samých, kteří se před třemi měsíci sešli na oslavu chlapcova narození. Podobné tragédie se odehrávají každý den v celé Venezuele.

Rodiče jsou ze situace v zemi zoufalí. Některé ženy se nechávají sterilizovat, aby nemohly mít děti, které nezvládnou uživit. Jiné ženy volí ještě radikálnější řešení. Jedna z matek se svěřila, jak jí děti zachránily před sebevraždou. „Nemohla jsem se dívat jak mé děti hladoví. Chtěla jsem se oběsit, ale když už jsem měla provaz omotaný okolo krku, začala plakat má nejmladší dcerka. A já si uvědomila, že mě děti potřebují.“

Venezuelská krize

Mladí chlapci odcházejí od rodin a spojují se ve městech s pouličními gangy, které vyhrabávají z popelnic zbytky jídla a hájí svá teritoria v krvavých bojích s jinými skupinami. I přes zranění utrpěná v bojích na nože se ale chlapcům prý na ulici žije lépe než doma, protože mají víc jídla.

Cenzura lékařských zpráv

Hladomor v zemi nezpůsobila žádná katastrofa ani válka, ale ekonomická krize. Situace se neustále zhoršuje už od roku 2014, kdy ceny ropy začaly prudce klesat a ceny potravin naopak raketově vzrostly. Do té doby byly podle lékařů případy extrémní podvýživy velmi vzácné, a ve většině případů za ně mohlo zanedbání péče ze strany rodičů. Nyní ale hlad zabíjí děti alarmující rychlostí. 

Vláda se situaci snaží co nejvíce utajit. Cenzuruje lékaře, zakazuje jim jako příčinu úmrtí u dětí uvádět podvýživu a zásadně nezveřejňuje zdravotnické statistiky. I přes snahu vlády se ale některé statistiky dostaly na veřejnost a čísla jsou ohromující.  Ukazují, že úmrtnost dětí mladších než čtyři týdny stoupla během tří let z 0,02 procenta na neskutečná dvě procenta. Úmrtnost matek se v tom samém období zvýšila pětinásobně.

Prezident Venezuely Nicolas Maduro sice uznal, že lidé ve Venezuele hladovějí, ale odmítá přijmout mezinárodní pomoc. Ekonomické problémy své země svádí na zahraniční nepřátele. Především pak na Spojené státy, které podle něj vedou proti Venezuele ekonomickou válku. Podle MMF by inflace v zemi mohla příští rok dosáhnout 2300 procent.

Venezuelu trápí i nedostatek léků, trpí hlavně malé děti:

7. března 2017


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video