Český velvyslanec překvapil v Gruzii a Arménii valašským krojem

  20:24aktualizováno  20:24
Když nový český velvyslanec Tomáš Pernický předával pověřovací listiny prezidentům Gruzie i Arménie, při obou příležitostech měl na sobě valašský kroj. "V těchto kavkazských zemích je úcta ke krojům, lidovým tradicím a folkloru velmi živá, což mě vedlo k tomu, že jsem ten kroj použil," vysvětlil iDNES.cz svůj netradiční krok.

Velvyslanec Tomáš Pernický při setkání s arménským prezidentem Seržem Sarkisjanem. | foto: www.president.am

Protokol to mnohdy umožňuje, ovšem nestává se zrovna často, že by velvyslanec při oficiálním setkání vyměnil oblek za kroj. Velvyslanec Tomáš Pernický to udělal již dvakrát.

Poprvé oblékl kroj 6. března, kdy předával pověřovací listiny gruzínskému prezidentovi Giorgimu Margvelašvilimu, a podruhé toto úterý, kdy absolvoval stejnou formalitu v Arménii s prezidentem Seržem Sarkisjanem. Setkání, při němž se většinou velvyslanci a státníci ujišťují, že budou vztahy svých zemí nadále upevňovat, tak získalo zajímavý rozměr.

Český velvyslanec si navíc k této příležitosti vzal valašský kroj, což vzbudilo pozornost obyvatel Valašské Bystřice, kteří fotografie Tomáše Pernického umístili na svůj obecní web.

"Tomáš má v obci spoustu přátel a dříve tancoval ve valašském souboru Troják. Takže to, že při předávání pověřovacích listin byl ve valašském kroji od něj nebyla žádná póza, ale Tomáš se v něm umí dobře pohybovat a patří k Valašsku," komentoval netradiční počin starosta obce Miroslav Martinek.

Fotogalerie

"Mám k Valašsku velmi blízký vztah, mám dlouholetou úctu a respekt k tradicím, které jsou v té oblasti stále živé," vysvětluje Pernický, ačkoliv sám ostravský rodák, důvod, proč si vybral zrovna kroj z nejvýchodnější části Moravy.

"Ctím své kořeny a myslím, že i v dnešní době, kdy jsme nedílnou součástí evropského integrovaného prostoru, bychom neměli zapomínat na vlastní kulturní identitu a na to, čím je naše země bohatá a jak je v některých, zvlášť v moravských regionech živá národní kultura a úcta k národním tradicím."

Zda tento způsob prezentace vlastní země a kraje volí více českých velvyslanců, ministerstvo zahraničí neví. Vše se odvíjí podle toho, jaké jsou v dané zemi tradice, řekla mluvčí resortu Johana Grohová.

Pernický, který svůj krok předtím konzultoval s gruzínskými a arménskými protokolisty, to potvrzuje: "Například tady v Gruzii mají národní kroje v takové úctě, že parlament Gruzie změnil reglement a je dokonce doporučováno poslancům, aby se na jednání parlamentu dostavovali v tmavých oblecích, nebo v národním kroji." 

Kdyby předával své pověřovací listiny v jiné zemi, kroj by pečlivě zvážil. "Ale například v Arménii gruzínský velvyslanec také předával v kroji, takže je to takové ozvláštnění," dodává.

Pernický před lednovým přijetím postu velvyslance působil na ministerstvu zahraničí jako ředitel diplomatického protokolu. Dříve také plnil funkci generálního konzula v Jihoafrické republice. Z jeho nominace na post gruzínského a arménského velvyslance měli radost i lidé z Valašské Bystřice.

"Jeho rodiče a prarodiče v obci vlastnili a provozovali restauraci se společenským sálem, později ji vykoupila obec a vybudovala z ní Společenský dům u Pernických," vysvětluje starosta obce Miroslav Martinek. "Velmi Tomášovi přejeme úspěšnou misi v Gruzii a jsme rádi, že se k nám takto hlásí a propaguje Valašsko."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Císařský řez jako večírek. Nalíčené Brazilky u porodu sleduje široké okolí

Chlapeček přivedený na svět císařským řezem. Snímek pochází z porodnice v...

Porod coby intimní akt s co nejméně lidmi kolem? Ne tak v Brazílii. Tamní ženy čím dál raději oslavují zázrak zrození...

V Británii se za války rodily „hnědé děti“. Po svém původu pátrají dodnes

V řadách amerických vojáků za druhé světové války bojovali také černošští muži....

Za druhé světové války sloužilo ve Velké Británii přes 200 tisíc afroamerických vojáků. Ti okouzlili tamní ženy a...

Najdete na iDNES.cz